Strona główna » Dzieci » Jak zacząć czytać z dziećmi powieści fantasy? – poradnik

Jak zacząć czytać z dziećmi powieści fantasy? – poradnik

fantasy

czytanie fantasy z dziećmi

Nie jest łatwo zarazić dzieci miłością do książek. W dobie internetu i ogromnego wpływu mass mediów na świat można zapomnieć o klasycznej literaturze.

Czym jest fantasy?

Prawdopodobnie najlepszym gatunkiem literackim dla młodych osób będzie fantasy. Wybór książek jest ogromny, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Fantasy pomaga rozwinąć logiczne myślenie oraz wyobraźnię. To właśnie wyobraźnia jest niezwykle ważna, jeżeli chodzi o psychiczną dyspozycję człowieka. Od niej zależy, czy jesteśmy kreatywni i gotowi do podejmowania zupełnie nowych wyzwań. Jest również bezpośrednio połączona z intuicją oraz empatią.

Powieści fantasy mogą zmusić czytelnika do zmiany percepcji, a także porzucenia przyzwyczajeń. Wszystko zależy jedynie od wyobraźnie oraz fantazji danej osoby. W takich książkach walka dobra ze złem jest z reguły przedstawiona w sposób alegoryczny. Należy mieć na uwadze, że jest to prawdopodobnie jeden z najważniejszych elementów gatunku. Celem zła jest zniszczenie dobra i przejęcie władzy nad światem.Czytanie fantasy z dzieckiem

Czytanie fantasy umożliwia poznanie ważnych wartości, do których należy przyjaźń, miłość, prawda oraz wolność. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że powieść fantasy jest też bardzo dobrze opowiedzianą historią. Takie opowiadanie potrafi mocno wciągnąć, dlatego jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jeżeli odpowiednio mocno wczujemy się w klimat to możemy nawet przez kilka godzin nie odrywać oczu od książki. Jeżeli wybierasz fantasy dla dzieci to wybierz tytuł, który przypadnie im do gustu.

Dorosły również może się świetnie bawić podczas wspólnego czytania. Najlepsze fantasy potrafi zachwycić ludzi w każdym wieku. Książka powinna być przede wszystkim odpowiednia dla młodej osoby, ale to nie oznacza, że opiekun nie może się też dobrze bawić. Bliskie spotkanie ze światem magii i czarów potrafi sprawić bardzo dużą satysfakcję.Fantasy dla dziecka

Możemy obecnie obserwować prawdziwy renesans literatury fantasy. Młodzież oraz dzieci najczęściej sięgają po ten gatunek. Warto jednak pamiętać, że wśród starszych czytelników również znalazłoby się spore grono odbiorców. W grach komputerowych oraz produkcjach kinowych fantastyka jest bardzo mocno promowana.

Bestsellerem ze świata fantasy jest bez wątpienia seria „Harry Potter” autorstwa J.K.K Rowling. Raczej nie trzeba tej książki nikomu przedstawiać. Wiele osób zaczęło swoją przygodę z fantasy właśnie od tego tytułu. Bohaterem jest mały chłopiec, który posiada magiczne zdolności. Powieść była początkowo kierowana do dzieci, jednak bardzo szybka zdobyła zainteresowanie także starszych osób. Przedstawia bardzo ważne wartości, którymi są wierność, lojalność oraz przyjaźń.
Warto zacząć czytanie od tej serii, ponieważ bardzo szybko dziecko będzie chciało pochłaniać kolejne tomy. Na początek będzie to naprawdę świetny wybór. Książki można zakupić w księgarni lub wypożyczyć z biblioteki. Dostępne są również ebooki, który sprawdzają się idealnie w czasie podróży. Czytanie rozwija wyobraźnię, dlatego warto zaszczepić w dziecku miłość do książek.