Choć dorośli zazwyczaj lubią długie i pachnące kąpiele, to dzieci niekoniecznie podzielają ich zdanie. Mały człowiek po umieszczeniu w wannie czasem odczuwa stres, który wyraża płacząc i krzycząc. W rezultacie przeprowadzenie podstawowych czynności higienicznych staje się nie lada wyzwaniem. Jak zachęcić dziecko do kąpieli i sprawić, aby ta kojarzyła się pozytywnie? Co może wywoływać w młodym człowieku ataki paniki, których celem jest jak najszybsze opuszczenie wanny? Cenne wskazówki znajdziesz w naszym artykule.
W artykule dowiesz się:
Z czego wynika lęk przed kąpielą u dzieci?
Płacz dziecka podczas kąpieli, który uniemożliwia jej przeprowadzenie, zazwyczaj ma jakieś uzasadnienie. Warto rozpoznać, co jest jego przyczyną, aby móc wyeliminować ten czynnik. Lęk przed kąpielą może pojawić się nagle, zdarza się, iż niechęć do wanny wynika ze zmęczenia czy złego stanu zdrowia malucha. Zastanów się, czy poprzedniego wieczoru przy spłukiwaniu ciała z kosmetyków myjących nagle nie poleciała zbyt ciepła lub za gorąca woda.
Dzieci zapamiętują dyskomfort i później starają się go unikać. Jeśli zaczną kojarzyć kąpiel z nieprzyjemnymi doświadczeniami, to mogą się przed nią wzbraniać. Także szampon spływający do dziecięcych oczek może je silnie podrażnić i spowodować traumę. Ta z kolei wiąże się z unikaniem podobnych, niekomfortowych sytuacji w przyszłości. Nie należy jednak zapominać o tym, że dziecko również jest takim samym człowiekiem jak my. Czasem odczuwa zmęczenie, zmaga się z rozdrażnieniem z powodu przebodźcowania czy gorączką towarzyszącą ząbkowaniu. Gdy sami padamy z nóg lub chorujemy, raczej nie czujemy większego zainteresowania kąpielą.
Kiedy płacz dziecka stanowi odpowiedź na przebodźcowanie?
Przebodźcowanie stanowi często spotykany problem, choć często nie zdajemy sobie z niego sprawy. Warto pamiętać, iż co piąte dziecko ma wysoko wrażliwy układ nerwowy. Ten charakteryzuje się wysoką czułością na bodźce napływające ze świata zewnętrznego i wnętrza organizmu. Gdy dziecko o wysokiej wrażliwości sensorycznej pójdzie z mamą na zakupy, wieczorem może borykać się z rozdrażnieniem, być bardziej płaczliwe i nerwowe. Podobnie zresztą reagują osoby dorosłe, gdy obserwuje się u nich nadmierny napływ bodźców. Po dniu pełnym wyzwań, gdy co chwilę trzeba było odrywać się od pracy, by odpowiedzieć komuś na pytanie, ich zasoby ulegają wyczerpaniu. W rezultacie każda kolejna czynność, której się od nich oczekuje, jawi się jako kolejny przykry obowiązek, któremu towarzyszy irytacja.
Przeczytaj także: Kąpiel i pielęgnacja wcześniaka
Płacz podczas kąpieli niekoniecznie wynika z lęku przed wodą czy szamponem spływającym do oczu. Czasem jest to naturalna reakcja młodego człowieka na przestymulowanie jego układu nerwowego. W takiej sytuacji pomocne może okazać się wyciszenie, a w przyszłości unikanie głośnych miejsc, ostrego światła i nadmiaru zapachów.
Dlaczego dzieci odczuwają niechęć do kąpieli? Kiedy udziela im się stres rodzica?
Dziecko jest jak barometr, który doskonale wyczuwa nastrój rodzica. Gdy ten zdenerwuje się czymś w ciągu dnia, jego stres udziela się również młodemu człowiekowi. Pociecha zaczyna odczuwać niepokój, który wyraża poprzez płacz i krzyk. Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do kąpieli, postaraj się przed nią zrelaksować. Istnieją różne metody łagodzenia napięcia nerwowego. Czasem pomocna może okazać się joga lub medytacja, inni odprężają się, biegając, spacerując czy czytając książkę. Gdy rozładujesz stres, dziecko poczuje się przy tobie bezpiecznie i nie będzie reagowało atakami paniki na kąpiel.
Jak zachęcić dziecko do kąpieli? Wyznacz stałą porę na czynności higieniczne
Dziecko ceni sobie codzienną rutynę. Bardzo często ulega rozdrażnieniu i w rezultacie płacze, gdy dochodzi do rozregulowania rytmu dnia. Np. gdy zasiedzisz się u przyjaciółki i późno wrócisz do domu, to dziecko robi się śpiące. Pragnie położyć się w swoim łóżeczku, kąpiel stanowi ostatnią rzecz, na którą ma ochotę. Także zbyt wczesna kąpiel w sytuacji, gdy rodzice szykują się na wieczorne wyjście, może rodzić bunt. Młody człowiek przywykł bowiem, że o tej porze bawi się lub ogląda bajki. Nie chce, aby rodzice mu to odbierali.
Jaka temperatura wody w wannie jest najlepsza dla dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, jak zachęcić dziecko do kąpieli. Tymczasem czasem warto zadbać o to, aby łazienka kojarzyła się z miejscem przyjemnym i komfortowym. Nikt nie lubi wchodzić do wanny, gdy w pomieszczeniu jest zbyt zimno. Optymalna temperatura w łazience powinna wynosić 22-24 stopnie Celsjusza, natomiast do kąpieli należy użyć wody o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Zbyt zimna wywoła nieprzyjemne dreszcze, cieplejsza zaś może poparzyć delikatną skórę dziecka.
Zadbaj o to, aby zawsze osłaniać wrażliwe części ciała przed wodą, w tym celu zakryj oczy i uszy dziecka podczas spłukiwania kosmetyków. Warto zadbać też o to, aby produkty wykorzystywane w pielęgnacji ciała naszej pociechy miały proste, hipoalergiczne składy. Czasem dziecko nie znosi kąpieli, gdyż po użyciu zbyt mocno perfumowanego żelu do mycia ciała pojawia się dokuczliwy świąd skóry. Podczas spłukiwania kosmetyków rodzic powinien zadbać o to, aby strumień wody nie był zbyt mocny.
Przeczytaj także: Jak często i czym myć włosy i głowę dziecku ? – praktyczne porady
Jak zamienić kąpiel dziecka w dobrą zabawę?
Często nie lęk przed kąpielą, lecz nuda stoi za buntowniczą postawą dziecka. Warto zadbać o to, aby czynności higieniczne kojarzyły się z dobrą zabawą. Małe dzieci cenią sobie konewki, kaczuszki, statki i inne przedmioty, które umilają im czas spędzony w wannie. Tego typu rzeczy nie są drogie, a pozwalają uniknąć płaczu młodego człowieka, który czuje się oderwany od zabawy.
Dlaczego warto postawić na kolorowe ręczniki dziecięce z bohaterami bajek?
Nawet małe dzieci mają już własne poczucie estetyki. W związku z tym warto zapewnić im ładne, kolorowe ręczniki dziecięce, które znajdziesz tu: https://posciel-szpulka.pl/reczniki-dla-dzieci/. Młodzi ludzie chętnie oglądają bajki i darzą sympatią wybranych bohaterów. W pewnym momencie następuje tak silna fascynacja fikcyjnymi postaciami, iż dzieci chcą otaczać się nimi w codziennym życiu. W internecie można znaleźć ręczniki z Minecraftem, jeśli szukasz takowych dla swojej pociechy, koniecznie zajrzyj tu: https://posciel-szpulka.pl/reczniki-minecraft/. Gdy twoja pociecha otrzyma tekstylia domowe, które przypadną jej do gustu, zapewne chętnie po nie sięgnie po kąpieli. Unikniesz w ten sposób walki o to, aby wytrzeć ciało swojego dziecka z resztek wody.