Strona główna » Dzieci » Jak wybrać szkołę angielskiego dla dzieci?

Jak wybrać szkołę angielskiego dla dzieci?

książki do nauki angielskiego

dzieci uczące się jerzyka angielskiego

W obecnych czasach znajomość dodatkowego języka to ważna cecha, otwierająca wiele ścieżek kariery zawodowej. Wielu rodziców decyduje się na wsparcie rozwoju dzieci poprzez zapisanie ich na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego. Jakie są zalety wysłania dzieci na zajęcia z języka obcego, czym cechuje się dobra szkoła językowa i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej?


Zalety nauki języka obcego w prywatnej szkole językowej

Dzieci w szkołach uczą się języków obcych od najmłodszych lat. Najpopularniejszym jest język angielski, którego nauczanie zaczyna się już nawet w przedszkolu i trwa aż do ukończenia liceum, technikum, czy nawet studiów. Warto jednak zaznaczyć, że każda szkoła oferuje nauczanie na konkretnym poziomie, dostosowanym do umiejętności większości grupy.Często zdarza się tak, że w danej grupie pojawiają się osoby szybciej przyswajające materiał, dla których nauka języka jest przyjemnością. W momencie, gdy grupa uczy się na poziomie przystosowanym do tempa nauki większości osób, dzieci szybko pochłaniające wiedzę mogą zwyczajnie się nudzić.

Z pomocą przychodzi szkoła angielskiego dla dzieci, która zazwyczaj na wstępie przeprowadza próbny test pisemny i test w formie rozmowy, określające poziom zaawansowania znajomości języka, a następnie umieszcza dziecko w grupie na podobnym poziomie.

Zaletami prywatnych szkół językowych są przede wszystkim ograniczenia liczbowe w grupach. W porównaniu do liczebnych klas w szkołach państwowych, grupy w szkołach językowych oscylują w granicy 5-10 osób (w przypadku dzieci małych) i 4-8 osób (w przypadku dzieci starszych i młodzieży). Takie rozwiązanie pomaga w nauce, gdyż nauczyciel jest w stanie skupić się na każdym z uczniów, poświęcając mu czas i uwagę.

Mała liczebność osób w grupach pozwala także łatwiej dopasować godzinę zajęć. Kursy językowe zazwyczaj odbywają się w godzinach popołudniowych i są dostosowane do harmonogramu dnia każdego ucznia. Im mniejsza grupa, tym łatwiej jest znaleźć najlepszą godzinę kursu.

Do zalet szkoły językowej zaliczyć można również prywatne zajęcia z lektorem lub native speakerem – osobą mówiącą tylko w języku rodzimym. Szkoły językowe często organizują takie zajęcia w formie bezpośredniego spotkania lub online, co pozwala uczniom przez całą lekcję rozmawiać tylko w jednym, obcym języku. To doskonale kształtuje mówienie i rozwija budowanie relacji w innym języku.

Prywatne szkoły językowe uczą pociechy systematyczności, regularności i własnej pracy nad nauką angielskiego. Zainteresowanie dzieckiem, poświęcanie mu bezpośrednio czasu przez nauczyciela i mała liczba dzieci w grupie, pozwalają skupić się na nauce, jednocześnie nawiązując miłe relacje z rówieśnikami, co może być kolejną motywacją do przyswajania nowych materiałów podczas zajęć.

wybór szkoły językowej

Cechy wartej uwagi szkoły języka angielskiego

Dobrą szkołę językową cechują zaangażowani nauczyciele oraz rodzice, którym zależy przede wszystkim na praktycznej nauce języka, ale także na dobrych relacjach dziecka z rówieśnikami.

Dodatkowym atutem jest organizowanie wycieczek po angielsku, które, poprzez rozrywkę i zabawę, uczą dzieci obycia z angielszczyzną w każdej sytuacji.

Ważną cechą szkoły języka angielskiego jest wykształcona kadra (najlepiej w kierunku pedagogicznym lub językowym), dzięki czemu możesz mieć pewność, że dbasz o kształcenie swojego dziecka na dobrze dostosowanym poziomie nauczania i z odpowiednim podejściem nauczyciela do dzieci.

Warto zwrócić uwagę na kreatywne metody pracy z dziećmi, takie jak metoda SMILE, wykorzystującą naukę poprzez scenki, kojarzenie, rozumienie ze słuchu czy pisanie.

Dobra szkoła języka angielskiego dba również o odpowiednie przygotowanie nauczyciela do lekcji. Kreatywny nauczyciel przygotowuje się do zajęć, organizując dodatkowe materiały wysokiej jakości, które będą zachęcać do nauki i rozmowy w języku obcym. Lekcje urozmaicane kolorowymi grafikami i zabawami słownymi, przepełnionymi angielskim, szybciej zapadną w pamięci dziecka.
Jak wybrać szkołę językową dla swojego dziecka?

Rodzice chcący wysłać swoje dziecko do szkoły języka angielskiego powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim wygodę pociechy. Warto odwiedzić i poznać kilka szkół, a następnie dać dziecku prawo do wyboru tej, która najbardziej mu się spodobała, aby nauka była dla niego przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Należy zwrócić uwagę na to, aby dziecko uczęszczało do szkoły, jako do miejsca przyjaznego, gdzie będzie czuło się dobrze i miło. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Odległość – miej na uwadze, w jakiej odległości od domu znajduje się szkoła językowa, co pozwoli uniknąć długich dojazdów lub przejść przez niebezpieczne skrzyżowania,
  • Zajęcia z native speakerem i lektorem – jak wspomniano wyżej, takie zajęcia są bardzo przydatne, dlatego sprawdź, czy wybrana szkoła je oferuje,
  • Wycieczki – zapytaj, czy szkoła organizuje wycieczki i wyjazdy, podczas których dziecko będzie posługiwać się językiem angielskim,
  • Poziom nauczania – dowiedz się, czy szkoła oferuje naukę na wysokim poziomie, dostosowanym do umiejętności Twojego dziecka,
  • Zajęcia online – warto zwrócić uwagę, czy w szkole jest możliwość odbywania kursu zdalnie. Pozwoli to zaoszczędzić stresu i zmian w momencie, gdy nauka będzie musiała odbywać się w formie online,
  • Organizacja lekcji i kursów – dowiedz się, jak organizowane są lekcje i kursy w wybranej szkole. Dopytaj o szczegóły metod nauczania i materiały, które będą udostępnione Twojemu dziecku do nauki,
  • Liczebność grup – ważny aspekt, o którym wspomniano wcześniej. Im mniejsze grupy, tym lepiej, dlatego dopytaj dyrekcję szkół, ile dzieci będzie liczył wybrany kurs,
  • Organizacja czasu – sprawdź, czy dana szkoła dostosowuje godziny zajęć do preferencji większości, czy jednak terminy i godziny narzucane są uczniom z góry,
  • Organizacja zajęć w wakacje – nawet dwumiesięczna przerwa od uczenia się angielskiego może wpłynąć na zapamiętywanie i biegłość w posługiwaniu się językiem. Dopytaj, czy nauka i kursy językowe odbywają się także w wakacje.Podsumowanie

Na rynku istnieje wiele szkół uczących języków obcych. Chcąc wysłać dziecko na kurs języka angielskiego, miej na uwadze ilość czasu, jaką należy poświęcić na język, aby Twoja pociecha nie czuła się przytłoczona nadmiarem obowiązków. Szkoły językowe to świetny wybór, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko wzmocniło swój angielski, jednak pamiętaj, aby dopasować kurs zarówno do preferencji dziecka, jak i do poziomu, na którym potrafi ono posługiwać się angielszczyzną.