Strona główna » Antykoncepcja » Jak szybko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciąże?

Jak szybko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciąże?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z popularniejszych metod antykoncepcji. Wiele kobiet stosuje ją przez długi czas. Część z nich jednak obawia się, że po odstawieniu tabletek będzie miała problemy z zajściem w ciążę. To mit – doustna antykoncepcja hormonalna nie wpływa na płodność po zakończeniu jej stosowania. Zatem – jak szybko można zajść w ciążę po zaprzestaniu korzystania z tabletek antykoncepcyjnych?


Współczesne tabletki antykoncepcyjne są na tyle bezpieczne, że można stosować je bardzo długo – w zasadzie od bardzo młodego wieku aż do menopauzy. Oczywiście jeśli kobieta nie planuje posiadania potomstwa. Większość kobiet jednak po pewnym czasie chce odstawić tabletki i postarać się o dziecko. Wśród niektórych z nich istnieją jednak wątpliwości, czy długotrwałe przyjmowanie tabletek nie będzie skutkowało trudnościami przy zajściu w ciążę. Jest to mit. Nie ma badań, które potwierdziłyby taki efekt stosowania pigułek. Po zaprzestaniu przyjmowania tych preparatów organizm z reguły potrzebuje ok. 3 miesięcy, aby wrócić do naturalnego cyklu sprzed antykoncepcji hormonalnej. Niektóre kobiety jednak zachodzą w ciążę już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

Im później, tym trudniej

Warto zwrócić uwagę na jedną kwestię – wiek kobiety, kiedy decyduje się na macierzyństwo. Im kobieta jest starsza, tym trudniej jej będzie zajść w ciążę. Płodność u np. 30-latki jest zdecydowania niższa niż u 20-latki. W obecnych czasach jest to coraz powszechniejszy problem – wiele kobiet decyduje się późne macierzyństwo (w ujęciu biologicznym), a więc i starania o dziecko zajmują o wiele więcej czasu. Znaczenie ma również wiek partnera. U starszych mężczyzn spada liczba plemników w nasieniu, a także słabnie ich ruchliwość. Na szybkość zajścia w ciążę nie ma więc wpływu rodzaj stosowanej antykoncepcji, a właśnie upływający czas.

Nieregularny cykl

Inną przyczyną mogą być naturalne problemy z cyklem miesiączkowym. Niektóre kobiety rozpoczynają stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, aby go wyregulować. Po odstawieniu pigułek może okazać się, że cykl menstruacyjny jest nadal nieregularny, co może powodować problemy z szybkim zajściem w ciążę.

Czas starania się o dziecko jest kwestią bardzo indywidualną. Ma na to wpływ wiele czynników, jednak najważniejszy jest wiek kobiety oraz jej partnera, a także prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Tabletki antykoncepcyjne wpływają na płodność tylko wtedy kiedy są stosowane przez kobietę – taka jest ich rola. Nie mają jednak wpływu na zdolność kobiety do zajścia w ciążę po zaprzestaniu ich przyjmowania.