Strona główna » Dom » Jak skutecznie odkurzać? – 5 kroków

Jak skutecznie odkurzać? – 5 kroków

Zachowanie czystości w domu jest szczególnie ważne, gdy pojawia się w nim nowy członek rodziny. Jednym z podstawowych sprzętów, które pomogą nam w tym zadaniu jest odkurzacz. Aby odkurzanie było skuteczne i zajmowało nam jak najmniej czasu warto pamiętać o pięciu prostych wskazówkach.


1. Przed odkurzaniem dokładnie wytrzyj kurze w mieszkaniu

To bardzo podstawowa porada, o której zapomina wiele bardzo porządnych gospodyń domowych. Odkurzanie podłóg powinno być poprzedzone dokładnym wycieraniem kurzy z wszystkich mebli. Dzięki temu zbierzemy najwięcej kurzu, roztoczy i zanieczyszczeń. Jeżeli najpierw poodkurzasz, brud z mebli w krótkim czasie popsuje efekt – podczas codziennego korzystania ze sprzętów osunie się znowu na podłogę. Warto więc zawczasu zlikwidować jego ogniska – pamiętając także o parapetach, grzejnikach i drzwiczkach szafek, oraz oczywiście – o kanapie. Jeżeli Twoja kanapa jest pokryta ekoskórą, skórą lub inną „śliską” powierzchnią – przetrzyj ją ściereczką. Jeżeli posiadasz komplet wypoczynkowy z tkaniny, dokładnie wytrzep i odkurz go przed przystąpieniem do dalszej pracy.

2. Zainwestuj w dobry odkurzacz

Nie musisz od razu kupować „kombajnu” za kilka tysięcy złotych – warto jednam mieć w domu odkurzacz, który spełnia swoją funkcję i jest dobrze wyposażony w końcówki. Warto patrzeć na parametry sprzętu. Trzy ważne kategorie zakupu to:

  • Klasa reemisji kurzu – czyli inaczej jakiej jakości są filtry umieszczone w odkurzaczu. Parametr szczególnie ważny, jeżeli mamy w domu małe dziecko lub alergika. Dobry filtr = skuteczne usuwanie kurzu, roztoczy i alergenów. Raz wciągnięte do odkurzacza nie wracają.
  • Klasa skuteczności sprzątania – producenci wypisują osobno klasę skuteczności sprzątania powierzchni twardych i osobno dywanów. Jeżeli mamy w domu panele, kafelki, parkiet i jeden mały dywanik, można wybrać sprzęt z niższą oceną skuteczności sprzątania dywanów. Jeżeli żyjemy w domu pełnym wykładzin, dywanów i chodniczków, to właśnie ten parametr będzie ważny.
  • Klasa efektywności energetycznej – najmniej istotna z tych trzech, ponieważ odkurzacz jest sprzętem wykorzystywanym na ogół tylko kilka razy w tygodniu. Jednak warto zwrócić na nią uwagę.

Wszystkie te parametry oceniane są literkami od A do G (A jako najlepszy parametr, G jako ten najgorszy)

 3. Używaj końcówek odkurzacza

Wiele kobiet podczas odkurzania używa tylko podstawowej szczotki. Warto po zakupie zapoznać się z naszym nowym urządzeniem i jego wszystkimi możliwościami. Na rynku dostępny jest cały szereg ułatwiających życie końcówek, które przyspieszą czas sprzątania i pomogą sprawnie uporać się z zadaniem. Szczególnie przydatne są szczotki wąskie, które pozwalają dostać się do najdalszych zakamarków mieszkania. Właściciele włochatych pupili powinni zainteresować się tematem końcówek w sposób szczególny – na rynku dostępne są specjalne turboszczotki, które pozwalają bardzo szybko pozbyć się sierści z dywanów i mebli.

 4. Używaj z odkurzacza pomysłem

Warto pamiętać, że odkurzacz to nie tylko urządzenie do sprzątania podłogi. Warto popatrzeć na inne możliwe zastosowania tego sprzętu i korzystać z niego najbardziej jak to możliwe. Urządzenia te wyposażone są w różne moce siły ssania – warto przemyśleć ich mądre wykorzystanie.

I tak odkurzacz przyda Ci się między innymi:

  • Do sprzątania okruchów po śniadaniu. Jeżeli kupiłaś chleb, który bardzo się kruszył przy krojeniu i cała Twoja lada wygląda jak okruszkowy koszmar, użyj odkurzacza ustawionego na małą siłę ssania. Warto odłożyć jedną z końcówek i przeznaczyć ją tylko do odkurzania obszarów tego typu (lady, stoły, szafki)
  • Do sprzątania ścian. Warto przy odkurzaniu domu pamiętać o ścianach (w szczególności ich złączeniach – czyli kątach). Gromadzi się tam kurz i brud, który często zostaje pominięty, bo trudno go dosięgnąć. Przy pomocy odkurzacza łatwo sobie z nim poradzisz.
  • Do sprzątania kanapy i materaca. Również warto mieć do tego celu osobną, czystą końcówkę. Odkurzacz ustawiony na małej sile ssania łatwo poradzi sobie z okruchami i brudem, który gromadzi się na kompletach wypoczynkowych. Aby odświeżyć materac, dobrym sposobem jest posypanie go sodą oczyszczoną, lekkie wtarcie szczotką i pozostawienie na ok. 30 minut. Po tym czasie odkurzamy materac – soda „wyciągnie” brud i roztocza, które mogły wniknąć w włókna materaca.
  • Do sprzątania samochodu. Odpowiednia końcówka i duża siła ssania pozwolą Ci dotrzeć do najtrudniej osiągalnych miejsc w aucie.

Pamiętajmy o jednej zasadzie – im twardsza powierzchnia, tym większą siłę ssania możemy ustawić.

5. Pamiętaj o serwisie i konserwacji odkurzacza

Odkurzacz nie jest magicznym sprzętem, który służy pięknie nie wymagając niczego w zamian. Aby pomagał Ci utrzymywać dom w czystości przez długie lata warto poświęcić mu trochę czasu i zadbać o regularną wymianę worka i filtra oraz czyste utrzymanie bębna urządzenia. Wystarczy 30 minut dwa razy w miesiącu i sprzęt będzie w doskonałym stanie