Strona główna » Niemowlę » Jak się bawić z niemowlakiem – lista pierwszych zabaw

Jak się bawić z niemowlakiem – lista pierwszych zabaw

Przyjście na świat dziecka to wyczekiwany przez 9 miesięcy moment, by wreszcie poczuć, jak to jest być rodzicem. Opieka, pielęgnacja, wychowanie to podstawowe zadania rodzicielskie, bez względu na wiek dziecka, podparte bezgraniczną miłością. Zabawa w życiu dziecka to nie tylko forma spędzania czasu, ale przede wszystkim źródło jego aktywnego rozwoju. Dlatego też istotną sprawą jest odpowiednie dobranie zabawek do okresu rozwojowego niemowląt.


Wspólnie spędzony czas z dzieckiem rekompensuje wszystkie zmęczenia i troski dnia codziennego. Dzięki temu wspólnemu byciu ze sobą, już od pierwszych chwil życia dziecka, tworzy się i dodatkowo zacieśnia więź emocjonalna, której niczym nie da się zastąpić.

Dzięki tej więzi, dziecko uczy się poznawania świata, budowania relacji międzyludzkich, zasad postępowania, funkcjonowania i działania w określony sposób. Nauka poprzez zabawę to najprostsza i najskuteczniejsza forma przekazywania wiedzy. Warto zatem wykorzystać tegoroczne lato, by pokazać dziecku, nawet niemowlaczkowi, jaki piękny potrafi być świat.

  • Podaj mi: Zachęcanie maluszków do podnoszenia główki lub chwytania przedmiotów. Na kocyku połóż maleństwo na brzuszku i przed główką pokazuj mu ciekawe rzeczy, wydawaj dźwięki, rób miny, by dziecko chciało podnieść z ciekawości główkę. Warto pamiętać, że pierwsze próby bywają bardzo trudne, bo wymagają od niemowlęcia dużego wysiłku.Nie przerażajmy się, że maluszek nierzadko będzie przy tej zabawie płakał. Nic na siłę, ale warto do tej zabawy często powracać i nie wykonywać jej za długo jednorazowo. Modyfikacją tej zabawy jest położenie dziecka na pleckach lub ułożenie na foteliku i zachęcanie do uczenia dziecka podawania, np. grzechotki lub innej rzeczy dorosłej osobie.
  • Ja latam: Unoszenie maluszka w powietrzu. Wszelkie akrobacje na rękach dorosłej osoby pozwalają dzieciom odczuwać różnymi zmysłami. Można dziecko położyć brzuszkiem, pleckami na rękach osoby dorosłej. W powietrzu poruszać falując, unosząc do góry i na dół, wolno i szybko.
  • Zabawy paluszkami, rączkami: Często jest to zabawa uspokajająca, która oparta jest na tworzeniu historii, opowiadań, a nawet piosenek związanych z funkcją paluszków. Bez względu na zastosowaną inwencję twórczą należy wymyślać i zachęcać dziecko do różnorodnego zginania, układania, łączenia paluszków i dłoni, gdyż takie zabawy dodatkowo wpływają na rozwój motoryki małej u dziecka.
  • Pobujaj mnie: Jeżeli jest dostęp do hamaka warto dziecku pokazać jakie to wspaniałe odczucie bujać się w nim. Niektóre maluchy potrafią spinać się przy pierwszym położeniu na hamak, a inne bez większego problemu rozluźnią wszystkie mięśnie. Dobra obserwacja, tłumaczenia i zachęcania pozwolą dzieciom spiętym rozluźnić się. Jeżeli jednak nie ma się dostępu do hamaka można samodzielnie go wykonać wykorzystując kocyk, prześcieradło, ręcznik.

Tuż po urodzeniu – noworodek

W pierwszych tygodniach życia niemowlę większość czasu spędza mało aktywnie i jest to zupełnie naturalne. Z tego powodu noworodka nie zaleca się otaczać zabawkami i nadmiernie pobudzać.

Drugi i trzeci miesiąc życia

Niemowlę zaczyna obserwować, obraca główkę w stronę dźwięków, pojawiają się pierwsze uśmiechy. W tym okresie zalecane są zabawki typu pozytywki lub grzechotki – o wyraźnych dźwiękach i barwach. Psychologowie doradzają, aby kolory zabawek, które wybierzemy były kontrastowe i najlepiej, żeby były to kolory z podstawowej palety barw. Polecane są: czerwony, czarny, żółty, zielony. Blade, mało wyraźne zabawki najprawdopodobniej nie zainteresują Twojego malca.

Wytnij z grubego papieru dużej wielkości kolorowe, geometryczne kształty takie jak: kwadrat, koło, czy trójkąt. Pokaż te elementy dziecku, przesuwaj powoli przed jego wzrokiem, ale niezbyt blisko oczu. Zobaczysz z jakim zainteresowaniem maluszek będzie podążać wzrokiem za zdecydowanymi kształtami oraz kolorami.

Cztery – sześć miesięcy

Maluszek zaczyna rozwijać kolejny zmysł – dotyk. Dziecko wyciąga rączki do rodziców, zaczyna z ogromną przyjemnością dotykać i poznawać na wszelkie sposoby przedmioty, które od nas dostanie. Ważne, aby zabawki te były bezpieczne, dostosowane do wieku dziecka i co najważniejsze – sprawiały mu radość, wzbudzały pozytywne emocje i zaciekawiały.

Propozycje zabawy:

Zabawa w minki. Uśmiechaj się do maluszka, powtarzaj jego mimikę, na przykład jak ziewa lub marszczy nosek.

Sześć do dziesięciu miesięcy

W tym okresie smyki zaczynają raczkować. Będą one z ogromną przyjemnością zbliżać się do zabawek, które ustawimy w niewielkiej odległości.
Propozycja zabawy:

Świetnym sposobem na ćwiczenia fizyczne oraz rozrywkę jest umieszczenie na podłodze w różnych strategicznych miejscach kilka kolorowych pudełek pełnych „skarbów”. Maluszek zatrzyma się przy każdym z nich na dłuższą chwilę, aby sprawdzić, co jest w środku.

Przeczytaj także: 11 miesiąc życia niemowlaka – rozwój i zabawy

Zabawy ruchowe dla dzieci od 1. roku życia

Tworzymy drogę, tunel. Może to być ułożona pomiędzy poduszkami droga, przejście zrobione z klocków, pudełek kartonowych. Wszystko po to, by zachęcać dzieci do czołgania i zabaw na czworaka. Wszelkie ćwiczenia mobilizujące do chodzenia na czworaka są bardzo rozwijające, dziecko ruszając na przemian prawą i lewą ręką oraz prawą i lewą nóżką, aktywizuje obie półkule mózgowe i ich wzajemną koordynację. Sprzyja to prawidłowemu rozwojowi psychicznemu, motorycznemu i emocjonalnemu dziecka.
Pamiętajmy, to dzięki zabawie dziecko poznaje i zaczyna rozumieć otaczający go świat, kształtuje swój charakter i wyrabia postawę wobec innych ludzi. Zabawa rozbudza ciekawość w dziecku, wyzwala radość i motywuje do działania.

Zabawa z dzieckiem latem

Lato to przede wszystkim kontakt z promieniami słonecznymi, wiatrem, wodą. Aby zatem każda zabawa na świeżym powietrzu była bezpieczna dla ciała dziecka, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. W celu uniknięcia negatywnym skutkom pięknej, słonecznej pogody, konieczne jest zastosowanie profilaktyki odpowiednio dobranymi produktami dla delikatnej skóry dziecka. W tej sytuacji sprawdzają się kosmetyki zawierające emolienty (np. Oilatum Baby), które chronią organizm i skórę przed bakteriami i wirusami, a także przed słońcem. Ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia, natłuszczenia i elastyczności skóry dziecka już od 1 dnia życia.

Kiedy już skóra naszego maluszka jest zabezpieczona, należy pamiętać także, by podczas upałów unikać wychodzenia na słońce w godzinach południowych. Dlatego też warto wybierać czas na zabawę w godzinach rannych oraz popołudniowych, oczywiście pamiętając o okryciu głowy dziecka. Przestrzeganie tych zasad bezpiecznej zabawy z niemowlakiem na świeżym powietrzu latem, pozwoli maleństwu spokojnie poznawać świat, a rodzicom bez obawy ten świat pokazywać. W jaki sposób można ten świat dziecku przedstawić wykorzystując otoczenie i własną wyobraźnię?