Strona główna » Poród i połóg » Jak przetrwać połóg?

Jak przetrwać połóg?

w połogu

jak radzić sobie w połogu

Połóg to okres po porodzie, który może trwać nawet do 6 tygodni. W tym czasie ciało kobiety regeneruje się, a macica oczyszcza i obkurcza. Młoda mama może być wtedy obolała, rana po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu wciąż się goi, a do tego dochodzi obciążenie psychiczne. Bardzo ważna jest zatem wówczas odpowiednia opieka nad świeżo upieczoną mamą. Jak więc o siebie zadbać i przetrwać ten trudny okres?

Odpoczynek w połogu przede wszystkim!

Aby odpowiednio opiekować się noworodkiem, matka musi być wypoczęta i pełna sił. Wykorzystuj zatem każdą możliwą chwilę na regenerację. Pamiętaj też, by nie brać na swoje barki więcej obowiązków, niż jest to konieczne. Warto niekiedy poprosić o pomoc bliskich. Gdy uda Ci się ukraść trochę czasu na odpoczynek, ułóż się wygodnie na kanapie i postaraj wyciszyć. Pełen spokój pomoże Twojemu organizmowi się sprawniej zregenerować.

Pij dużo wody i zapomnij o odchudzaniu w połogu

Wycieńczone po porodzie ciało zasługuje na chwilę oddechu. Pamiętaj zatem o odpowiednim nawodnieniu. Pomoże to sprawniej działać narządom, jak np. nerkom, układowi trawiennemu czy krwionośnemu. Połóg to również niestety nienajlepszy czas na odchudzanie. Twoja dieta powinna wyrównać poziom utraconych substancji odżywczych i witamin. Jedz to co lubisz, nie ograniczając nadto kalorii. Unikaj natomiast słodyczy, fast foodów i tłustych dań, a na ich poczet spożyj więcej błonnika!Odchody połogowe

Pamiętaj, że w połogu występuje oczyszczanie dróg rodnych, czego objawem są odchody połogowe. Początkowo krwista wydzielina, z czasem staje się śluzowa i zanika po kilku tygodniach. W początkowej fazie ich występowania warto korzystać z podkładów poporodowych lub pieluch dla dorosłych. Później wystarczą duże, chłonne podpaski lub majtki menstruacyjne.

Obserwuj siebie i malucha

W czasie połogu skup uwagę na organizmie swoim i dziecka. Karm je tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jeśli pierś jest nabrzmiała od ilości mleka, warto odciągnąć je laktatorem. Noworodek powinien jeść co około 2h. Obserwowanie ciała swojego i malca sprawi, że w momencie pojawienia się niepokojących objawów, będziesz w stanie prędko je wychwycić.

Pamiętaj, by zwracać szczególną uwagę na:

  • gorączkę > 38,5 ℃,
  • biegunkę i drgawki,
  • czerwony pępek,
  • ciągłe wymioty (ulewanie),
  • brak apetytu.

Twój organizm jest równie ważny. Nie wahaj się zwrócić do lekarza, gdy zaobserwujesz gorączkę, brzydki zapach wydzieliny z pochwy, drgawki czy zaczerwienienie piersi.


Zadbaj o swoją psychikę

W okresie połogu jesteś szczególnie narażona na depresję poporodową, związaną z nadmierną ilością obowiązków i wyczerpaniem sił psychicznych. Wszelkie rozterki, obawy i swoje samopoczucie dobrze jest zatem omawiać z bliskimi. Nie obawiaj się również krótkich, samodzielnych wypadów z domu, które pomogą Ci choć na chwilę wytchnąć od malucha. Dziecko pozostawione pod odpowiednią opieką bez problemu zaśnie a Ty zachować równowagę, która szybko pozwoli Ci wrócić do pełni sił.