Jak prać brudne pieluszki materiałowe i tetrowe? Sposoby na pranie pieluszek wielorazowych
Istnieje wiele opinii na temat prania wielorazowych tetrowych pieluch z materiału, a wiele osób opracowało dodatkowe kroki i procedury w oparciu o ich indywidualne potrzeby. Zalecamy dostosowywanie prania tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla twojego dziecka lub rodzaju wody.
Jak prać wielorazowe tetrowe pieluchy z tkaniny?
Jeśli Twoje dziecko jest karmione wyłącznie piersią, jego kupka jest rozpuszczalna w wodzie i technicznie nie wymaga specjalnego usuwania. Niektóre mamy mogą po prostu wrzucić te zabrudzone pieluchy tetrowe do wiadra lub torby, których używają do przechowywania, i uważają że jest to wystarczająco w porządku.
W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym lub które miały stałe składniki diety, musisz wyrzucić, upuścić, zeskrobać lub spryskać stałe kupy do toalety przed przechowywaniem pieluchy z innymi zabrudzeniami.
Pieluchy tetrowe – jak je prać?
Niektórzy rodzice używają rozpylacza do pieluch tetrowych (opryskiwaczy, które przyczepiają się do toalety jak mini-prysznice), podczas gdy inni przesuwają pieluchę w muszli klozetowej. Nawet użycie butelki z rozpylaczem pełnej wody z kranu będzie działać. Po prostu spryskaj lub szoruj, aż kupa zostanie usunięta.
Musisz także zdecydować, jak przechowywać brudne tetrowe pieluchy, dopóki nie będziesz gotowa do ich prania. Wiele pojemników jest zaprojektowanych specjalnie do pieluchowania tkanin lub można dodać wkładki do innych wiader do prania. Kiedy jesteś w podróży, przyda się zapinana na suwak i wodoodporna torba na mokro.
Przeczytaj także: Jak wybrać odpowiedni rozmiar pieluszki dla dziecka?
W jakiej temperaturze prać brudne wielorazowe pieluszki tetrowe?
Nasze babcie dosłownie gotowały pieluchy wielorazowe wierząc, że dzięki temu pozbywają się bakterii. Dziś na opakowaniu takiej pieluszki producenci radzą często, by prać je w temperaturze 45 a nawet 30 stopni. Wiele mam korci, aby podwyższyć tą temperaturę – w końcu im większa, tym skuteczniejsze pranie! Okazuje się jednak, że takie działanie może spowodować więcej szkody, niż pożytku.
Producenci testują swoje pieluchy tetrowe w różnych temperaturach pod kątem trwałości. Dlatego jeśli robimy często pranie w wysokich temperaturach, nasza pieluszka może starczyć na krócej, niż obiecuje producent, a tym samym – musimy wydać pieniądze na nową.
Przygotowanie do prania pieluszek wielorazowych
Przed praniem warto odpiąć lub zabezpieczyć rzepy – szybko się niszczą. Pieluchy z wkładem pierzemy w dwóch turach – otulina wymaga nieco wyższej temperatury, nawet 60 stopni. Część wkładów jest jednorazowych wtedy wyrzucamy je po użyciu i pierzemy tylko otulinę. Niektóre mamy do prania dodają nieco olejku herbacianego lub sody oczyszczonej – naturalny sposób na pozbycie się bakterii i odświeżenie ubrań.
Jak działa soda oczyszczona i ocet?
Soda oczyszczona neutralizuje kwaśne zapachy, usuwa plamy kwasowe i białkowe oraz zmiękcza pieluchy. Ocet neutralizuje alkaliczne zapachy i usuwa alkaliczne plamy. Zamiast dodawać sodę oczyszczoną do pralki w dniu prania, możesz dodać ją bezpośrednio do wiaderka na pieluchy, zanim zaczniesz napełniać ją pieluchami. Pomoże to zachować świeży zapach pojemnika na pieluchy.
Domowe sposoby na śmierdzące pieluchy wielorazowe – co z nimi zrobić?
Użyj sody oczyszczonej i octu!
- Zrób zimne płukanie.
- Użyj zwykłej ilości detergentu.
- Dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej i puchatą kulkę wypełnioną do góry destylowanym białym octem. Rozpocznij cykl ciepły / gorący pralki.
- Po poruszeniu pieluch, ale zanim opróżni się ciepła woda, przerwij cykl (można to zrobić na niektórych podkładkach, pozostawiając pokrywkę podniesioną).
- Pozwól pieluchom moczyć się przez noc.
- Zamknij pokrywkę rano, aby zakończyć cykl.
- Konieczne może być również rozciąganie pieluch, aby usunąć nagromadzony detergent, który uniemożliwia dokładne mycie i zatrzymywanie bakterii. Instrukcje znajdują się poniżej!
Umieść brudną pieluchę w wiadrze lub torbie, aż będziesz gotowy do jej prania
W porządku, więc już wiesz, gdzie przechowujesz wszystkie brudne tetrowe pieluchy między praniami, i usunąłeś kupę z tej konkretnej pieluchy za pomocą muszli klozetowej lub rozpylacza wody.
Jeśli zadałaś sobie trud spłukiwania, upewnij się, że pieluszka jest nadal mokra, tak mokra, że prawie kapie, gdy wkładasz ją razem z innymi brudnymi pieluchami, które jeszcze nie zostały wyprane. Pielucha pozostająca wilgotna do czasu mycia jest sekretem kupki Twojego dziecka, które można łatwo wypłukać, pozostawiając niewielkie lub żadne zabrudzenia.
Suszenie i prasowanie pieluszek wielorazowych – jak to robić?
Wielu producentów pieluszek wielorazowych odradza prasowanie – to przynajmniej jedna dobra wiadomość dla zapracowanych mam. Wyjątkiem są pieluchy tetrowe. Suszyć możemy w tradycyjny sposób – w domu lub na balkonie.
Warto tylko uważać na słońce i deszcz – w upale niektóre pieluszki mogą stać się sztywne, a ich otulina może blaknąć, pieluchy pozostawione na balkonie w czasie deszczu i schnące kilkakrotnie mogą zgnić i być do wyrzucenia. Pieluszek z gumkami po bokach nie suszymy w suszarce, bo szybciej się rozciągają i trzeba je częściej wymieniać.
Jeśli nie możesz wysuszyć na zewnątrz, użyj sznura do bielizny, aby wysuszyć tetrowe pieluchy w domu! Nie uzyskasz tego samego słonecznego, świeżego zapachu, ale nadal możesz czerpać korzyści z suszenia na sznurku. Główną korzyścią jest wydłużona żywotność pieluch z materiału. Pamiętaj tylko, aby zawiesić pieluchy w sposób, który podtrzymuje gumkę, aby ciężar wilgoci nie wpływał na rozciągliwość elastyczną.
Niektóre pieluchy materiałowe mogą wchodzić do suszarki przy niskich ustawieniach, ale w miarę upływu czasu będzie to powodować większe zużycie. Korzystanie z suszarki może również spowodować uszkodzenie wodoodpornych podszewek, a także rzepów, guzików i zatrzasków.
Przed włożeniem pieluch do suszarki należy zapoznać się z instrukcjami suszenia podanymi na stronie produktu lub marki. Należy pamiętać, że wyższe ustawienia temperatury suszarki często powodują, że tkanina traci część swojej miękkości.
Czy należy wybielać pieluszki wielokrotnego użytku?
Nie zaleca się wybielania pieluszek chlorem; ewentualnie można zrobić to raz w roku, w niskim stężeniu, a następnie dokładnie, co najmniej raz wyprać i przewietrzyć pieluszki. Najlepszym wybielaczem jest… słońce! Słońce skutecznie zwalcza bakterie i zapewnia dziecku najlepsze rezultaty. Zmniejsza również przebarwienia. Tak jak pozostawione na powietrzu ubrania blakną, tak pieluszki mają stawać się nieco bielsze, jeśli będziemy suszyć je na zewnątrz w ciepły dzień.
Jak długo stosować pieluszkę wielorazową?
Jeśli pierzemy stosując się do powyższych zaleceń, jedna pieluszka może być stosowana przez wiele lat, nawet przy kolejnych dzieciach. Prawdopodobnie jednak trzeba będzie wymienić w nich rzepy – najszybciej się niszczą. Jeśli planujemy korzystać z pieluszek przez lata, warto rozważyć zakup wiązanych. Pieluchy tetrowe wytrzymają zazwyczaj najwyżej rok.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.