Strona główna » Materiał zewnętrzny » Jak powstaje osteoporoza?

Jak powstaje osteoporoza?

lekarz osteoporoza

lekarz od choroby osteoporozaW ostatnich latach sporo mówi się o osteoporozie. Mimo to wciąż dotyka ona dużą liczbę ludzi. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ponad 2 miliony ludzi! Jak to możliwe, że tak szeroko dyskutowane schorzenie, jest aż tak rozpowszechnione? Głównie dlatego, że kojarzone jest ono jako problem osób starszych. A przecież zachorować mogą także osoby młode. Inna sprawa, że nasze złe nawyki i niezdrowy styl życia również mogą w perspektywie lat skutkować osteoporozą. Warto więc zapoznać się z jej przyczynami.


Jak powstaje osteoporoza?

Osteoporoza to schorzenie, które polega na patologicznym zredukowaniu masy kości, co prowadzi do ich licznych urazów i złamań. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby starsze, u których notuje się spadek masy kostnej wraz z wiekiem oraz niedobór wapnia związany ze złym wchłanianiem z jelit oraz nerek.

Druga grupa, u której istnieje duże prawdopodobieństwo osteoporozy, to kobiety w okresie menopauzalnym. Niedobór estrogenu sprawia, że u pacjentek dochodzi do nadmiernej aktywności osteoklastów, co przekłada się na utratę masy kostnej. Osteoporoza może powstawać także na skutek uwarunkowań genetycznych. Jeśli ktoś w danej rodzinie zmagał się z tą chorobą, należy być ostrożnym i szczególnie zadbać o profilaktykę.

W przypadku 20 procent pacjentów osteoporoza jest wynikiem innych chorób m.in. cukrzycy, reumatoidalnych zapaleń stawów czy kamicy nerwowej. Na osteoporozę narażone są osoby długotrwale unieruchomione oraz kobiety w ciąży w i okresie laktacji.

Osteoporoza a styl życia

Przyczyny osteoporozy często tkwią w stylu życia. Jednym z powodów jest dieta uboga w wapń. Ryzyko zachorowanie zwiększa palenie papierosów i picie alkoholu. Nie pomaga szczupła budowa ciała. Niestety, wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, przez co kości tracą na elastyczności.

Wszystkie te czynniki znacząco zwiększają ryzyko osteoporozy. Nie bez powodu jest ona nazywana „cichą złodziejką kości”. Potrafi rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat, dając o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium! Nasze niezdrowe nawyki mogą więc prowadzić ku osteoporozie w późniejszych latach życia.

Więcej na ten temat można przeczytać na https://calperos.pl/blog/sg/osteoporoza-przyczyny-objawy-i-sposoby-leczenia/.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Przyczyny osteoporozy są różne. Nie zawsze da się jej zapobiec, ale w wielu przypadkach działania profilaktyczne są skuteczne lub łagodzą intensywność późniejszych objawów. Przede wszystkim należy zadbać o dietę bogatą w wapń. Stanowi on budulec kości i musi być dostarczany organizmowi na bieżąco.

To szczególnie ważne w przypadku osób starszych i kobiet w okresie menopauzalnym, u których obserwuje się znaczny ubytek masy kostnej. Warto rozważyć opcję suplementacji, która pozwala dostarczyć odpowiednią dawkę pierwiastka każdego dnia.

Polecany preparat to Calperos, który zawiera wapń w formie zjonizowanej, dzięki czemu jest dobrze przyswajalny przez organizm. Przy okazji ważne jest, aby zrezygnować z używek jak papierosy, nadmiernie pity alkohol czy kawa. Warto zmniejszyć spożycie soli i kolorowych napojów gazowanych. Wszystkie te produkty utrudniają wchłanianie wapnia.

Obok diety bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Szczególnie zalecane są ćwiczenia budujące siłę mięśniową oraz ruchomość w stawach. Regularnie uprawiany sport będzie pobudzał metabolizm kości oraz uelastyczniał je. Z kolei rozbudowane mięśnie będą działać jak poduszka powietrzna, minimalizując negatywne skutki upadów. Osoby z grupy ryzyka powinny regularnie wykonywać densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Pomoże to w wychwyceniu pierwszych oznak choroby, kiedy nie daje ona jeszcze o siebie znać.

Osteoporoza najczęściej dotyka osoby starsze. Tak naprawdę wiele osób zwiększa ryzyko tej choroby na długo przed jesienią życia. Przyczyną jest najczęściej uboga w wapń dieta, używki, brak aktywności fizycznej. Wszystko to sprawia, że osteoporoza ma idealne warunki, aby się rozwijać. A jest to choroba bardzo cierpliwa i podstępna. Ujawnia się wraz z licznymi złamaniami, kiedy jest już w zaawansowanej formie. Profilaktyka to więc najlepsza ochrona.