Strona główna » mz » Jak powstaje osteoporoza?

Jak powstaje osteoporoza?

lekarz osteoporoza

lekarz od choroby osteoporozaW ostatnich latach sporo mówi się o osteoporozie. Mimo to wciąż dotyka ona dużą liczbę ludzi. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ponad 2 miliony ludzi! Jak to możliwe, że tak szeroko dyskutowane schorzenie, jest aż tak rozpowszechnione? Głównie dlatego, że kojarzone jest ono jako problem osób starszych. A przecież zachorować mogą także osoby młode. Inna sprawa, że nasze złe nawyki i niezdrowy styl życia również mogą w perspektywie lat skutkować osteoporozą. Warto więc zapoznać się z jej przyczynami.


Jak powstaje osteoporoza?

Osteoporoza to schorzenie, które polega na patologicznym zredukowaniu masy kości, co prowadzi do ich licznych urazów i złamań. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby starsze, u których notuje się spadek masy kostnej wraz z wiekiem oraz niedobór wapnia związany ze złym wchłanianiem z jelit oraz nerek.

Druga grupa, u której istnieje duże prawdopodobieństwo osteoporozy, to kobiety w okresie menopauzalnym. Niedobór estrogenu sprawia, że u pacjentek dochodzi do nadmiernej aktywności osteoklastów, co przekłada się na utratę masy kostnej. Osteoporoza może powstawać także na skutek uwarunkowań genetycznych. Jeśli ktoś w danej rodzinie zmagał się z tą chorobą, należy być ostrożnym i szczególnie zadbać o profilaktykę.

W przypadku 20 procent pacjentów osteoporoza jest wynikiem innych chorób m.in. cukrzycy, reumatoidalnych zapaleń stawów czy kamicy nerwowej. Na osteoporozę narażone są osoby długotrwale unieruchomione oraz kobiety w ciąży w i okresie laktacji.

Osteoporoza a styl życia

Przyczyny osteoporozy często tkwią w stylu życia. Jednym z powodów jest dieta uboga w wapń. Ryzyko zachorowanie zwiększa palenie papierosów i picie alkoholu. Nie pomaga szczupła budowa ciała. Niestety, wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, przez co kości tracą na elastyczności.

Zobacz:  Sekrety pielęgnacji tłustej cery

Wszystkie te czynniki znacząco zwiększają ryzyko osteoporozy. Nie bez powodu jest ona nazywana „cichą złodziejką kości”. Potrafi rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat, dając o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium! Nasze niezdrowe nawyki mogą więc prowadzić ku osteoporozie w późniejszych latach życia.

Więcej na ten temat można przeczytać na https://calperos.pl/blog/sg/osteoporoza-przyczyny-objawy-i-sposoby-leczenia/.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Przyczyny osteoporozy są różne. Nie zawsze da się jej zapobiec, ale w wielu przypadkach działania profilaktyczne są skuteczne lub łagodzą intensywność późniejszych objawów. Przede wszystkim należy zadbać o dietę bogatą w wapń. Stanowi on budulec kości i musi być dostarczany organizmowi na bieżąco.

To szczególnie ważne w przypadku osób starszych i kobiet w okresie menopauzalnym, u których obserwuje się znaczny ubytek masy kostnej. Warto rozważyć opcję suplementacji, która pozwala dostarczyć odpowiednią dawkę pierwiastka każdego dnia.

Polecany preparat to Calperos, który zawiera wapń w formie zjonizowanej, dzięki czemu jest dobrze przyswajalny przez organizm. Przy okazji ważne jest, aby zrezygnować z używek jak papierosy, nadmiernie pity alkohol czy kawa. Warto zmniejszyć spożycie soli i kolorowych napojów gazowanych. Wszystkie te produkty utrudniają wchłanianie wapnia.

Obok diety bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Szczególnie zalecane są ćwiczenia budujące siłę mięśniową oraz ruchomość w stawach. Regularnie uprawiany sport będzie pobudzał metabolizm kości oraz uelastyczniał je. Z kolei rozbudowane mięśnie będą działać jak poduszka powietrzna, minimalizując negatywne skutki upadów. Osoby z grupy ryzyka powinny regularnie wykonywać densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Pomoże to w wychwyceniu pierwszych oznak choroby, kiedy nie daje ona jeszcze o siebie znać.

Osteoporoza najczęściej dotyka osoby starsze. Tak naprawdę wiele osób zwiększa ryzyko tej choroby na długo przed jesienią życia. Przyczyną jest najczęściej uboga w wapń dieta, używki, brak aktywności fizycznej. Wszystko to sprawia, że osteoporoza ma idealne warunki, aby się rozwijać. A jest to choroba bardzo cierpliwa i podstępna. Ujawnia się wraz z licznymi złamaniami, kiedy jest już w zaawansowanej formie. Profilaktyka to więc najlepsza ochrona.