Być może ucieszy Cię informacja, że dieta dla matki karmiącej piersią jest znacznie mniej restrykcyjna niż ta, którą stosuje się podczas ciąży. Nie musisz w niej odmawiać wielu przyjemnością, jednak pamiętaj – Twój sposób odżywiania wpływa na Twój pokarm. Dlatego też Twoja dieta musi zakładać nie tylko Twoje potrzeby, ale również uwzględnić w niej należy potrzeby dziecka lub dzieci.
W artykule dowiesz się:
Czym dieta ta różni się od innych diet?
Informacji co do diety postpartum oraz w szczególności, dla matek karmiących piersią nie brakuje. Znaleźć je możemy w sieci, w poradnikach. Informują o nich także szkolenia dietetyczne. Dowiemy się z nich, że stosowanie tej diety wcale nie jest skomplikowane. Opiera się ona przede wszystkim na podstawowych zasadach zdrowego odżywania, wprowadzając do nich delikatne modyfikacje. Poznaj najważniejsze z nich by zadbać o potrzeby i zdrowie Twojej pociechy!
Przeczytaj także: Produkty zakazane w diecie karmiącej piersią mamy
Podstawowa zasada – odżywiaj się w zdrowy sposób
Stosuj zasadę 5 posiłków dziennie, zadbaj w nich o odpowiedni balas wartości odżywczych oraz o ich zróżnicowanie. Spożywaj jedzenie bogate w błonnik, proteiny, spożywaj owoce i warzywa jak i produkty bogate w wapń. Ogranicz spożycie niezdrowych posiłków, fast-foodów i „pustych kalorii”.
Stosowanie witamin
Jeśli odczuwasz, że Twój sposób odżywiania może nie dostarczać potrzebnych witamin i składników odżywczych dziecku, warto to skonsultować ze specjalistą. Będzie to istotne, gdy stosujesz diety polegające na wyeliminowaniu np. produktów odzwierzęcych ze swojego jadłospisu lub zwyczajnie nie masz pewności co do swojego sposobu odżywiania. Możliwe jest stosowanie uzupełnień diety jak dodatkowe minerały i witaminy jak np. witamina D. Upewnij się jednak, czy nie jest możliwe osiągnięcie odpowiedniego ich poziomu w Twoim organizmie i organizmie dziecka poprzez pokarm przez Ciebie spożywany. Gdy nie jest to możliwe, dobrym rozwiązaniem może okazać się suplementacja.
Ilość spożywanych kalorii
Prawdą jest, że podczas tego okresu warto zwiększyć ilość spożywanych kalorii. Jest to zróżnicowane ze względu na takie czynniki aspekty fizyczne ciała, tryb życia oraz stopień w jakim karmi się piersią (jako wyłączna metoda dostarczania pokarmu czy w połączeniu z formułami żywieniowymi). Średnio jednak jest to dodatkowe zapotrzebowanie rzędu 330-400 kalorii dziennie. Są one potrzebne, aby dostarczyć dodatkowej energii jak i odżywienia, związanych z procesem wytwarzania mleka.
Smak mleka
Spożywane przez Ciebie pożywienie w różnym stopniu wpływa także na smak oraz zapach wytwarzanego przez Ciebie pokarmu. Czasem może to sprawić, iż dziecko zniechęcone będzie do spożywania go. Tyczy się to szczególnie pikantnych oraz aromatycznych (np. zawierających czosnek czy dużą ilość przypraw) potraw. Obserwuj jak po ich zjedzeniu wpływają one na apetyt i chęć dziecka do jedzenia. Jeśli zaobserwujesz to pewną powtarzalność, być może będziesz musiała zdecydować się na ograniczenie tych smaków.
Alergie
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku występujących w pożywieniu alergenów. Jeśli zaobserwujesz, iż u Twojego dziecka występuje reakcja alergiczna na skutek przyjętego pokarmu, prawdopodobnie jest to związane z Twoim pokarmem. Alergie u dzieci są częste. Wymagają one bacznej obserwacji i odpowiedniego reagowania. Stanowią one zagrożenie, które wymaga indywidualnego podejścia względem potrzeb dziecka. Na okres karmienia piersią warto odstawić produkty, które powodują te reakcje oraz śledzić występowanie alergii lub jej zanik wraz z kolejnymi stadiami rozwoju dziecka.
Zapotrzebowanie na wodę
Podobnie jak w przypadku zapotrzebowania kalorycznego, podczas karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie na dostarczone płyny do organizmu matki. Niech w Twoją rutynę wejdzie spożywanie większej ilości wody, niż robiłabyś zazwyczaj. Wspominana bywa zasady, by dla odpowiedniej równowagi wypić szklankę wody każdorazowo po karmieniu piersią. Uzupełniaj płyny w miarę zapotrzebowania, będziesz je odczuwała. Gdy pojawia się pragnienie, zaspokajaj je, a ilość wody w Twoim organizmie będzie optymalna.
Kofeina
Może działać ona pobudzająco nie tylko na Ciebie, ale i na Twoje dziecko. Może stać się powodem jego niespokoju, problemów ze snem. Nie oznacza to potrzeby całkowitej rezygnacji z niej, a dostosowania jej ilości i źródeł. Za bezpieczną ilość uchodzi 200 mg kofeiny dziennie, co równe jest dwóm filiżanką kawy. Jeśli jednak cenisz sobie ten smak, możesz rozważyć alternatywy bezkofeinowe. Skup się także na tej zdrowszej kofeinie i napojach o jej obniżonej zawartości, zdecydowanie unikaj napojów energetycznych.