Strona główna » Pielęgnacja » Jak pielęgnować i dbać o pępek noworodka ? – kiedy odpada kikut pępowiny?

Jak pielęgnować i dbać o pępek noworodka ? – kiedy odpada kikut pępowiny?

kikut pępowiny

pielęgnacja pępowiny u noworodka

Kikut pępowiny to pozostałość po pępowinie, która w okresie ciąży pełni rolę wyjątkowego sznura, łączącego łożysko z rozwijającym się płodem. Począwszy od 8. tygodnia przez pępowinę przebiegają ważne naczynia krwionośne – żyła i dwie tętnice – i to właśnie za ich pośrednictwem do dziecka, rozwijającego się w brzuchu mamy, trafiają wszystkie niezbędne do życia substancje odżywcze i tlen. Jest to również droga, przez którą usuwane są produkty przemiany materii.


Gdy dziecko przychodzi na świat, pępowina nie jest już potrzebna, dlatego też w chwili, gdy przestaje pulsować, lekarz lub położna zaciska ją w dwóch miejscach, zakładając specjalne plastikowe klamerki i odcina 1 – 2 cm od ściany brzucha.




Jak dbać o kikut pępowiny dziecka?

W ciągu pierwszej doby po narodzinach kikut zaczyna się obkurczać, a w drugiej dobie lekarz zdejmuje plastikową klamerkę. Od tego czasu kikut pępowiny stopniowo zasycha, twardnieje i zmienia kolor z szarego na czarny aż do całkowitego wyschnięcia, a co za tym idzie – odpadnięcia.

Zobacz: Jak wygląda przepuklina pępkowa u niemowląt ? 

Czas odpadnięcia kikuta pępowinego jest sprawą bardzo indywidualną, zwykle proces ten trwa 7 – 14 dni, ale może się przedłużyć nawet do miesiąca. Jeśli nie ma niepokojących zmian tj. wysięku krwi lub ropy, nieprzyjemnego zapachu, zaczerwienienia, opuchlizny czy gorączki, nie ma powodów do niepokoju i należy cierpliwie czekać. Jeżeli jednak zauważymy którąś z powyższych zmian, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub położną.



Pielęgnacja pępka noworodka

Dla wielu świeżo upieczonych rodziców pielęgnacja niewygojonego pępuszka, z jakim noworodek wraca do domu, to nie lada problem. Do tego co chwilę pojawiają się nowości, związane z pielęgnacją kikuta, przez które możemy łatwo pogubić się w tym temacie. Inaczej wyglądała pielęgnacja 20 lat temu, a inaczej wygląda dziś. Część grona medycznego przyjęła najnowsze wytyczne z 2010 roku i odeszła od stosowania roztworu spirytusu przy pielęgnacji kikuta. Druga część nadal uważa, że kikut należy wysuszać i odkażać spirytusem. Zdarza się, że co innego słyszymy od pracowników szpitala, co innego od położnej, która przychodzi na patronaż, a jeszcze co innego podpowiadają nam mamy lub babcie. Prawda jest taka, że nie ma w tej kwestii złotego środka.

Zobacz:  Wyprawka do szpitala - co zabrać ze sobą przed i po porodzie? Lista najważniejszych rzeczy

Po jakim czasie odpada „pępek”?

Kikut pępkowy stopniowo zasycha i twardnieje, zmienia kolor z niebieskawego na szary, potem na czarny, aż w końcu sam odpada po 10. – 21. dniach. Po jego odpadnięciu zostaje mała ranka, która powinna zagoić się w ciągu kilku dni.



W ciągu 7 – 10 dni od odpadnięcia kikuta następuje całkowite zagojenie.

Kiedy odpada pępkówek u noworodka?

Jednym noworodkom kikut odpada szybciej, innym później, jedne potrzebują wysuszania spirytusem, innym wystarcza przemywanie przegotowaną wodą z dodatkiem delikatnego mydła. Najważniejsze, aby kikut pępowiny zawsze był czysty i suchy, by nie doszło do infekcji (szkodliwe bakterie, żyjące na powierzchni skóry, mogą doprowadzić do zakażenia, jeśli dostaną się do wnętrza pępka). Nie bójmy się dokładnie osuszać kikuta pępowinowego np. patyczkiem higienicznym – dziecko nie czuje bólu, bo ani kikut, ani dno pępka nie są unerwione.

Pamiętajmy, by do tego czasu zawsze myć ręce przed dotknięciem pępka dziecka.

Octenisept do pępka niemowlaka

Z najnowszych badań wynika, że kikut pępowiny u dzieci zdrowych i urodzonych w terminie nie wymaga specjalnej pielęgnacji i nie ma konieczności używania środków antyseptycznych. Dopiero jeśli pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, nieprzyjemny zapach lub wysiek żółtej wydzieliny, ropy/krwi, należy włączyć do pielęgnacji spirytus lub octenisept – środek dezynfekujący.


Jak kąpać dziecko podczas gojenia się kikuta pępowiny?

Podczas kąpieli staraj się nie zamoczyć pępuszka, jeśli jednak spadnie na niego kilka kropel wody, to nic złego się nie stanie. Wlej do wanienki tyle wody, by jej lustro sięgało do połowy brzuszka i nie przykrywało kikuta. Gdy kikut już odpadnie będziesz mogła kąpać maluszka w większej ilości wody.

Sącząca wydzielina z pępuszka noworodka

Kiedy kikut pępowiny odpada, możesz zauważyć niewielki, niezagojony punkcik lub niewielką ilość zabarwionego krwią płynu, który sączy się. Nie ma się czym martwić; większość kikutów całkowicie wysycha, a następnie odpada. W niektórych przypadkach kikut pępowiny u noworodka może tworzyć różową bliznę zwaną ziarniniakiem, która wydziela jasnożółtą wydzielinę. Powinno to usapic i zagoić się w tydzień, jeśli jednak pępek będzie nadal wzbudzał zaniepokojenie , skontaktuj się z lekarzem dziecka. Powinnaś także wezwać lekarza, jeśli kikut nadal nie odpadł po czterech tygodniach.

Zobacz:  Kosmetyki dla mamy po porodzie - co wybrać?

ZASADY, KTÓRE SIĘ NIE ZMIENIAJĄ:

  • nie wolno obwiązywać pępka opatrunkami ani oklejać go plastrem – może to doprowadzić do infekcji!
  • nie powinno się uciskać ani ocierać kikuta, dlatego należy podwijać górny brzeg pieluszki lub zaopatrzyć się w pampersy z gotowymi otworami na pępek do czasu jego wygojenia
  • należy zapewnić stały dostęp powietrza – powinniśmy zakładać noworodkowi tylko bawełnianą odzież, która pozwala na swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu kikut szybciej zaschnie i odpadnie
  • podczas kąpieli starajmy się nie zamaczać pępka, ale nie popadajmy w skrajność – od kilku kropli wody nic złego się nie stanie, po kąpieli osuszmy kikut patyczkiem higienicznym
  • nie pozwólmy, aby noworodek zbyt długo leżał lub spał na brzuszku, ponieważ utrudnia to swobodny dostęp powietrza, a ponadto kikut w tej pozycji jest uciśnięty




METODY PIELĘGNACJI KIKUTA PĘPOWINY:

  • Metoda zgodna z najnowszymi wytycznym– polega na pielęgnacji pępka z użyciem przegotowanej wody z dodatkiem delikatnego mydła. Jeśli pojawiają się niepokojące zmiany, należy spryskiwać kikut 2 razy dziennie OCTENISEPTEM (cena ok. 30 zł/50 ml)
  • Metoda stosowana do niedawna – polega na przemywaniu kikuta pępowiny kilka razy dziennie sterylnym gazikiem, nasączonym 70% roztworem spirytusu (można kupić gotowy produkt w aptece lub przygotować samemu, rozcieńczając zwykły, dostępny w każdym sklepie spirytus z zimną przegotowaną wodą. Proporcje: 2 łyżki spirytusu – 1 łyżka wody).




Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • kikut pępowiny
  • jak pielęgnować kikut pępowiny
  • kikut pępowinowy
  • Pielęgnacja kikuta pępowiny
  • kikut pępowiny
  • kiedy pępek u noworodka odpadnie
  • pielęgnacja kikuta pępowinowego
  • Octenisept do pępka niemowlaka
  • żółta wydzielina z pępka