Strona główna / Pielęgnacja / Jak pielęgnować pępek noworodka – kikut pępowiny?

Jak pielęgnować pępek noworodka – kikut pępowiny?pielęgnacja pępowiny u noworodka

Kikut pępowiny to pozostałość po pępowinie, która w okresie ciąży pełni rolę wyjątkowego sznura, łączącego łożysko z rozwijającym się płodem. Począwszy od 8. tygodnia przez pępowinę przebiegają ważne naczynia krwionośne – żyła i dwie tętnice – i to właśnie za ich pośrednictwem do dziecka, rozwijającego się w brzuchu mamy, trafiają wszystkie niezbędne do życia substancje odżywcze i tlen. Jest to również droga, przez którą usuwane są produkty przemiany materii.


Gdy dziecko przychodzi na świat, pępowina nie jest już potrzebna, dlatego też w chwili, gdy przestaje pulsować, lekarz lub położna zaciska ją w dwóch miejscach, zakładając specjalne plastikowe klamerki i odcina 1 – 2 cm od ściany brzucha.

W ciągu pierwszej doby po narodzinach kikut zaczyna się obkurczać, a w drugiej dobie lekarz zdejmuje plastikową klamerkę. Od tego czasu kikut pępowiny stopniowo zasycha, twardnieje i zmienia kolor z szarego na czarny aż do całkowitego wyschnięcia, a co za tym idzie – odpadnięcia.

Czas odpadnięcia kikuta pępowinego jest sprawą bardzo indywidualną, zwykle proces ten trwa 7 – 14 dni, ale może się przedłużyć nawet do miesiąca. Jeśli nie ma niepokojących zmian tj. wysięku krwi lub ropy, nieprzyjemnego zapachu, zaczerwienienia, opuchlizny czy gorączki, nie ma powodów do niepokoju i należy cierpliwie czekać. Jeżeli jednak zauważymy którąś z powyższych zmian, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub położną.Pielęgnacja pępka noworodka

Dla wielu świeżo upieczonych rodziców pielęgnacja niewygojonego pępuszka, z jakim noworodek wraca do domu, to nie lada problem. Do tego co chwilę pojawiają się nowości, związane z pielęgnacją kikuta, przez które możemy łatwo pogubić się w tym temacie. Inaczej wyglądała pielęgnacja 20 lat temu, a inaczej wygląda dziś. Część grona medycznego przyjęła najnowsze wytyczne z 2010 roku i odeszła od stosowania roztworu spirytusu przy pielęgnacji kikuta. Druga część nadal uważa, że kikut należy wysuszać i odkażać spirytusem. Zdarza się, że co innego słyszymy od pracowników szpitala, co innego od położnej, która przychodzi na patronaż, a jeszcze co innego podpowiadają nam mamy lub babcie. Prawda jest taka, że nie ma w tej kwestii złotego środka.

Kiedy odpada pępkówek u noworodka?

Jednym noworodkom kikut odpada szybciej, innym później, jedne potrzebują wysuszania spirytusem, innym wystarcza przemywanie przegotowaną wodą z dodatkiem delikatnego mydła. Najważniejsze, aby kikut pępowiny zawsze był czysty i suchy, by nie doszło do infekcji (szkodliwe bakterie, żyjące na powierzchni skóry, mogą doprowadzić do zakażenia, jeśli dostaną się do wnętrza pępka). Nie bójmy się dokładnie osuszać kikuta pępowinowego np. patyczkiem higienicznym – dziecko nie czuje bólu, bo ani kikut, ani dno pępka nie są unerwione.

W ciągu 7 – 10 dni od odpadnięcia kikuta następuje całkowite zagojenie.

Pamiętajmy, by do tego czasu zawsze myć ręce przed dotknięciem pępka dziecka.

Octenisept do pępka niemowlaka

Z najnowszych badań wynika, że kikut pępowiny u dzieci zdrowych i urodzonych w terminie nie wymaga specjalnej pielęgnacji i nie ma konieczności używania środków antyseptycznych. Dopiero jeśli pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, nieprzyjemny zapach lub wysiek żółtej wydzieliny, ropy/krwi, należy włączyć do pielęgnacji spirytus lub octenisept – środek dezynfekujący.


Sącząca wydzielina z pępuszka noworodka

Kiedy kikut pępowiny odpada, możesz zauważyć niewielki, niezagojony punkcik lub niewielką ilość zabarwionego krwią płynu, który sączy się. Nie ma się czym martwić; większość kikutów całkowicie wysycha, a następnie odpada. W niektórych przypadkach kikut pępowiny u noworodka może tworzyć różową bliznę zwaną ziarniniakiem, która wydziela jasnożółtą wydzielinę. Powinno to usapic i zagoić się w tydzień, jeśli jednak pępek będzie nadal wzbudzał zaniepokojenie , skontaktuj się z lekarzem dziecka. Powinnaś także wezwać lekarza, jeśli kikut nadal nie odpadł po czterech tygodniach.

ZASADY, KTÓRE SIĘ NIE ZMIENIAJĄ:

 • nie wolno obwiązywać pępka opatrunkami ani oklejać go plastrem – może to doprowadzić do infekcji!
 • nie powinno się uciskać ani ocierać kikuta, dlatego należy podwijać górny brzeg pieluszki lub zaopatrzyć się w pampersy z gotowymi otworami na pępek do czasu jego wygojenia
 • należy zapewnić stały dostęp powietrza – powinniśmy zakładać noworodkowi tylko bawełnianą odzież, która pozwala na swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu kikut szybciej zaschnie i odpadnie
 • podczas kąpieli starajmy się nie zamaczać pępka, ale nie popadajmy w skrajność – od kilku kropli wody nic złego się nie stanie, po kąpieli osuszmy kikut patyczkiem higienicznym
 • nie pozwólmy, aby noworodek zbyt długo leżał lub spał na brzuszku, ponieważ utrudnia to swobodny dostęp powietrza, a ponadto kikut w tej pozycji jest uciśnięty
METODY PIELĘGNACJI KIKUTA PĘPOWINY:

 • Metoda zgodna z najnowszymi wytycznym– polega na pielęgnacji pępka z użyciem przegotowanej wody z dodatkiem delikatnego mydła. Jeśli pojawiają się niepokojące zmiany, należy spryskiwać kikut 2 razy dziennie OCTENISEPTEM (cena ok. 30 zł/50 ml)
 • Metoda stosowana do niedawna – polega na przemywaniu kikuta pępowiny kilka razy dziennie sterylnym gazikiem, nasączonym 70% roztworem spirytusu (można kupić gotowy produkt w aptece lub przygotować samemu, rozcieńczając zwykły, dostępny w każdym sklepie spirytus z zimną przegotowaną wodą. Proporcje: 2 łyżki spirytusu – 1 łyżka wody).

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • kikut pępowiny
 • jak pielęgnować kikut pępowiny
 • kikut pępowinowy
 • Pielęgnacja kikuta pępowiny
 • kikut pępowiny
 • kiedy pępek u noworodka odpadnie
 • pielęgnacja kikuta pępowinowego
 • Octenisept do pępka niemowlaka
 • żółta wydzielina z pępka