Strona główna » Ciąża » Jak pielęgnować i dbać o biust w ciąży?

Jak pielęgnować i dbać o biust w ciąży?

pielęgnacja biustu w ciąży

pielęgnacja biustu w ciąży

Biust, oprócz brzuszka, to ta partia ciała, która w ciąży ulega najbardziej widocznym przemianom. Znacząco powiększa swoje rozmiary, a co za tym idzie – pokrywająca go skóra wystawiona jest na poważną próbę. Jeśli będzie przesuszona i pozbawiona jędrności, przegra z grawitacją i rozciąganiem, czego efektem będą rozstępy. Jak tego uniknąć?


Rozmiar biustu stabilizuje się około 18. roku życia. Późniejsze zmiany wynikają bądź to z przybierania na wadze, bądź z działania hormonów. O ile powiększenie piersi w ciąży jest dla większości kobiet źródłem radości, to entuzjazm przeważnie znika po zakończeniu karmienia. Biust się stopniowo zmniejsza, a określenie „sprężysty” jest ostatnim, jakie przychodzi nam na myśl. Nie ma się co oszukiwać, powrót do kształtu sprzed ciąży jest bardzo trudny, a najczęściej niemożliwy bez ingerencji chirurga. Nie oznacza to jednak, że nie warto dbać o biust.




Piersi nie posiadają własnych mięśni, lecz utrzymywane są na miejscu dzięki mięśniom klatki piersiowej, które razem ze skórą tworzą rusztowanie dla biustu. Od kondycji tej podpory zależy jego wygląd. Wszelkie działania muszą skupiać się wokół tych dwóch elementów. Podstawę stanowią więc systematyczne ćwiczenia oraz codzienna pielęgnacja.

Jak zmienia się biust w ciąży?

Już w ciągu kilku pierwszych tygodni ciąży możesz dostrzec, że biust jest inny niż ten, do którego przywykłaś. Staje się obrzmiały i przede wszystkim – bolesny. Jakikolwiek dotyk czy kontakt z szorstkim materiałem powoduje dyskomfort. W następnych tygodniach i miesiącach zauważysz kolejne zmiany. Piersi wyraźnie się powiększą, nawet o 2-3 rozmiary, a w wyniku działania estrogenów mogą uwidocznić się na skórze niebieskie żyłki (z tego samego powodu w ciąży możesz mieć więcej problemów z pielęgnacją cery naczynkowej).



Uwypuklają się sutki, a ich otoczka ciemnieje. Bardziej widoczne stają się ujścia gruczołów łojowych Montgomery’ego, których wydzielina wpływa na nawilżenie brodawek. Na skutek rozciągania się skóry możesz odczuwać nieprzyjemne swędzenie. Zwykle w trzecim trymestrze na biustonoszu mogą pojawić się pierwsze ślady sugerujące, że oto właśnie rozpoczęła się produkcja pokarmu.

Zobacz:  Ile przytyje w ciąży - prawidłowa waga ciała w ciąży

Wszystkie zmiany, które zachodzą w obrębie biustu na przestrzeni dziewięciu miesięcy, mają przygotować piersi do czekającego je zadania: karmienia dziecka. Jest to proces całkowicie naturalny, nie oznacza to jednak, że musisz pogodzić się z nie zawsze pożądanymi skutkami tych zmian. Aby biust pozostał jędrny, a jego skóra gładka i pozbawiona rozstępów, wprowadź w życie odpowiedni plan pielęgnacyjny.

Przeczytaj także: Kiedy ciemnieją brodawki w ciąży?

Pielęgnacja biustu w ciąży

Najważniejszym zabiegiem jest codzienne nawilżanie i ujędrnianie skóry. Balsam czy krem aplikuj przynajmniej raz dziennie, a jeśli to możliwe – nawet dwukrotnie w ciągu dnia: rano i wieczorem. Pamiętaj, że w pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność. Nawet najdroższy kosmetyk nie spełni oczekiwań, jeśli będzie nakładany tylko okazjonalnie. Wybieraj preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.



W składzie takich preparatów znajdują się zwykle substancje pochodzenia roślinnego, które pobudzają mikrokrążenie i stymulują syntezę kolagenu, oraz polimery, które z kolei tworzą napinającą „mikrosiateczkę”. Podczas aplikacji nie naciągaj skóry, lecz delikatnie masuj okrężnymi ruchami. Przed nałożeniem warto pobudzić cyrkulację krwi także w inny sposób: wykonując naprzemienny, chłodno-ciepły prysznic, a – raz w tygodniu – złuszczając naskórek sizalową rękawicą lub kosmetykiem peelingującym. Te trzy zabiegi to minimum, jeśli chodzi o pielęgnację biustu. Kurację uzupełnić można nawilżającymi maskami. Jak je wykonać?

Tak naprawdę wystarczy rozprowadzić na skórze dekoltu i piersi grubą warstwę stosowanego na co dzień preparatu, pozostawić na kilkanaście minut i delikatnie zetrzeć resztki papierowym ręcznikiem czy chusteczką. Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnej pielęgnacji, sięgnij po olejki roślinne, np. arganowy, jojoba. Nanieś je na skórę, owiń się folią spożywczą i ręcznikiem. Do wykonania maski idealnie nadają się również glinki oraz sproszkowane algi, znane z doskonałych właściwości ujędrniających.

Kiedy spodziewasz się dziecka, stosuj wyłącznie preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży (np. Pharmaceris M – Bustfirm, Mustela 9 Miesięcy). Kosmetyki te są bezzapachowe, hipoalergiczne, z bezpiecznymi, sprawdzonymi składnikami. Nie chowaj ich w kącie w okresie karmienia piersią, lecz w dalszym ciągu sumiennie nakładaj. Zawsze pamiętaj o tym, aby omijać brodawki.




Kremy do biustu w ciąży

Warto przetestować:

  • Ujędrniający krem do biustu Bust Cream, Palmer’s, ok. 30 zł/125 g,
  • Olejek Bio-Oil, ok. 23 zł/60 ml,
  • Ujędrniający krem do pielęgnacji biustu Bustfirm, Pharmaceris M, ok. 38 zł/100 ml.
Zobacz:  Olejki eteryczne w ciąży - zakazane czy bezpieczne?

Zwróć uwagę na sposób, w jaki rozprowadzasz kosmetyk. Rób to delikatnie, nie naciągając skóry. Nałóż krem na prawą dłoń i aplikuj balsam okrężnymi ruchami, kierując się od lewej pachy ku mostkowi. Czynność powtórz na prawej piersi, posługując się lewą dłonią. Omijaj brodawki. Nie zapomnij również o dekolcie. Prawą dłonią rozprowadzaj kosmetyk, przesuwając ją znad lewej piersi ku lewemu obojczykowi, natomiast lewą dłonią – przesuwając ją znad prawej piersi ku prawemu obojczykowi. Wykonując aplikację w odwrotnym kierunku, a więc od obojczyków ku piersiom, niepotrzebnie naciągasz skórę w dół, przyczyniając się do utraty jędrności.



Jaki biustonosz wybrać w czasie ciąży?

Podczas ciąży może okazać się, że nawet co kilka tygodni będziesz musiała kupować nowy biustonosz w ciąży. Koniecznie to zrób, jeśli tylko zaczynasz czuć, że obecnie noszony nie odpowiada już potrzebom twoich piersi. Pamiętaj też o tym, że równie niekorzystne co noszenie stanika o niewłaściwym rozmiarze jest… nienoszenie go w ogóle. Choć czasem z pewnością masz ochotę rzucić biustonosz w kąt i przejść przez całą ciążę bez niego, powinnaś zdawać sobie sprawę z tego, że grawitacja jest nieubłagana. Powiększone piersi są cięższe, a więc i łatwiej ulegają działaniu tej siły. Efekty łatwo przewidzieć.

Jak więc kupić idealny biustonosz?

Przede wszystkim na jego poszukiwania poświęć trochę czasu i nie wstydź się zabrać do przymierzalni nawet kilka, kilkanaście sztuk. Twój biust jest zupełnie inny niż przed ciążą, musisz więc na nowo go poznać i dowiedzieć się, jaki rozmiar i rodzaj będzie najlepszy. Jeśli lubisz staniki z fiszbinami, nie musisz z nich całkowicie rezygnować, jednak pod kilkoma warunkami: nie mogą cię uwierać, przemieszczać się czy uciskać piersi. Jednym słowem: muszą być niewyczuwalne. Powinny obejmować całą pierś, zaczynając się przy mostku i kończąc mniej więcej w połowie pachy.




Zwróć uwagę na rozmiar miseczki i obwód. Jeśli nad miseczką tworzą się „bułeczki”, to znak, że jest ona za mała. Jeśli natomiast miseczka odstaje od piersi, nad którą widać pustą przestrzeń – rozmiar jest za duży. Pas biegnący pod biustem nie może uciskać, ale nie powinien również być zbyt luźny. Podczas mierzenia stanika unieś ręce ku górze: jeśli razem z nimi na plecach unosi się obwód biustonosza, to sygnał, że jest on za luźny. Wybieraj takie staniki, które umożliwiają co najmniej trzystopniową regulację obwodu.

Zobacz:  Musztarda w ciąży - czy można ją bezpiecznie jeść?

A może zdecydujesz się na zakup wygodnego biustonosza sportowego? Jednak i w tym przypadku pamiętaj o odpowiednim doborze rozmiaru. W ostatnich miesiącach ciąży warto zastanowić się nad kupnem biustonosza przeznaczonego dla karmiących mam.

Ćwiczenia na biust w ciąży

Za utrzymanie biustu na miejscu odpowiada nie tyle skóra, co mięśnie klatki piersiowej. Od ich sprężystości i siły zależy więc jędrność biustu. Ćwiczenie, które pozwala zadbać o ich kondycję jest bardzo proste i niewymagające dużego wysiłku, dlatego możesz je wykonywać nawet w ciąży.




Zarówno przed ciążą, w trakcie, jak i po (oczywiście, jeśli w ciąży nie ma przeciwwskazań oraz gdy już zregenerujesz siły po porodzie) postaraj się uwzględnić gimnastykę w swoim napiętym harmonogramie. Zwłaszcza że dla wzmocnienia mięśni klatki piersiowej wystarczy kilkanaście minut dziennie. Ćwiczenia są bardzo proste i niewymagające.

Złącz dłonie na wysokości piersi, łokcie skieruj na zewnątrz. Mocno dociśnij do siebie dłonie, poczujesz, jak napinają się mięśnie klatki piersiowej. Utrzymaj takie napięcie przez kilka sekund i rozluźnij mięśnie. Ćwiczenie powtórz kilka, kilkanaście razy. Są to tzw. ćwiczenia izometryczne. Możesz również posłużyć się małymi butelkami z wodą mineralną. Połóż się na ziemi, ugnij nogi w kolanach, ręce wyprostuj na boki i trzymając butelki w dłoniach, unoś je nad biust. Równie skuteczne będą pompki: jeśli tradycyjna wersja jest dla ciebie zbyt trudna, wypróbuj damskie pompki, czyli z opieraniem ciała na zgiętych kolanach.