Jak odpowiednio dbać o ranę po cc? Choć cięcie po cesarskim cięciu i powstała rana ma zaledwie kilkanaście centymetrów długości i kilka milimetrów szerokości, to powstała gojąca się rana wymaga szczególnej uwagi. Wszelkie zaniedbania mogą prowadzić do infekcji, które utrudniają proces gojenia. Jak prawidłowo pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?
W artykule dowiesz się:
Mycie rany po cesarce
Po operacji rana ukryta jest pod opatrunkiem, którego nie należy moczyć. Jeśli więc chciałabyś skorzystać z prysznica, upewnij się u lekarza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań i zapytaj, jak osłonić ranę przed wodą. Zmoczony opatrunek musi zostać wymieniony.
Opatrunek zdejmowany jest zwykle po 2-3 dniach od cesarskiego cięcia. Dlaczego tak szybko? Aby rana prawidłowo się goiła, trzeba jej zapewnić dostęp powietrza. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów, a więc i może prowadzić do zakażenia.
Pamiętaj o oczyszczaniu i odkażaniu rany, aż do momentu jej całkowitego zagojenia. W jaki sposób to robić? Na pewno zostaniesz poinstruowana przez lekarza lub położną. Zwykle zaleca się kilkakrotne w ciągu dnia przemywanie jej wodą z mydłem (np. zwykłym szarym lub przeznaczonym dla dzieci), bądź płynem do higieny intymnej.
Możesz również sięgać po preparaty odkażające: waciki nasączone spirytusem (np. Leko) czy spray do dezynfekcji ran (np. OcteniSept). Dopóki rana się nie zagoi kąpiel zastąp prysznicem, a po każdym myciu dokładnie osuszaj miejsce nacięcia (papierowym ręcznikiem bądź chusteczką higieniczną).
Jak dbać o ranę i powstająca bliznę po cc?
Aby proces gojenia przebiegał prawidłowo, powinnaś zwrócić baczną uwagę nie tylko na higienę, ale również na to, co na siebie zakładasz. Ubrania, a zwłaszcza bielizna, muszą być wykonane z naturalnych przewiewnych materiałów.
Nie mogą też uciskać rany: najlepiej aby sięgały ponad nią, na wysokość pasa. Zamiast tradycyjnych bawełnianych fig możesz wybrać jednorazowe majtki poporodowe.
Pielęgnowanie rany po cc a wizyta u lekarza
Starannie pielęgnowana rana po cesarskim cięciu nie powinna stwarzać problemów. Czasem jednak, mimo dbania o nią, wdaje się zakażenie. Wszelkie niepokojące objawy są sygnałem, aby odwiedzić lekarza. Nie bagatelizuj podwyższonej temperatury, obrzęku wokół rany, ropienia, zwiększonej bolesności. Być może konieczne będzie podanie antybiotyku. Prawidłowo gojąca się rana stopniowo blednie, aż do uzyskania koloru nieco jaśniejszego niż otaczająca skóra.
Czy blizna po cesarskim cieciu jest widoczna?
Nacięcie wykonywane jest ponad wzgórkiem łonowym, powstałą bliznę trudno więc dostrzec nawet pod bielizną. Jeśli jednak chcesz, aby blizna była jak najmniej widoczna, możesz spróbować specjalnych preparatów.
Zwykle są to żele silikonowe (np. Strataderm), maści na bazie wyciągu z cebuli (np. Cepan) bądź silikonowe plastry (np. Sutricon). Ich stosowanie rozpocząć można zwykle po zdjęciu szwów i zagojeniu rany.
Zastanawiasz się nad ukryciem blizny po cesarce za pomocą tatuażu? – przeczytaj nasz artykuł: Tatuaż na bliźnie po cesarskim cięciu – kiedy można go wykonać?
Pamiętaj również o tym, żeby przez 2-3 pierwsze miesiące unikać dużego wysiłku, a zwłaszcza dźwigania.