Strona główna » Materiał zewnętrzny » Jak dbać o oczy latem?

Jak dbać o oczy latem?

ból głowy

Oczy nieustannie narażone są na różnego rodzaju szkodliwe czynniki. Dodatkową uciążliwością dla naszych oczu mogą być promienie słoneczne i duża ilość godzin słonecznych w ciągu doby. Jak widać, lato ma nie tylko same plusy. Jak zatem chronić oczy podczas tego okresu?


Jak rozpoznać bóle oczu?

Podobno nasze oczy stanowią odbicie zdrowia całego naszego organizmu, są swoistą latarnią dla naszego ciała. Nie wiemy czy jest to prawda, prawdą jest jednak, że gdy bolą nas oczy – odczuwamy to w bardzo nieprzyjemny sposób.

Czasami może nam wpaść rzęsa do oka i z tym problemem jesteśmy jeszcze w stanie poradzić sobie sami. Jeżeli jednak bolą nas wręcz całe oczodoły, a do tego jeszcze głowa – to w pierwszej kolejności powinniśmy umówić się na wizytę u okulisty.

Problem może być bardziej złożony i na przykład potrzebna będzie jeszcze wizyta u neurologa, gdy okulista wykluczy chorobę oczu. Najczęstszą jednak przyczyną bólu oczu jest jakaś infekcja, podrażnienie lub zaczerwienienie, które nieleczone może prowadzić do bardzo niedobrych konsekwencji – dlatego chodźmy do okulisty! Ile kosztuje wizyta? Przykładowo, okulista w Warszawie to koszt ok. 200 zł za konsultację.

Czym spowodowane są bóle oczu?

Przyczyną bólu oka może być wspomniana rzęsa, przede wszystkim jednak wrażliwość oczu. Mają swoją przyczynę w nieustannym kontakcie z ekranami. A zatem, szkodliwie działają:

  • Ekran telewizora;
  • Ekran laptopa/ komputera;
  • Ekran smartfona;
  • Ekran tabletu;
  • I inne.

Oczywistym jest fakt, że w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie uniknąć korzystania z monitorów czy smartfonów. Pamiętajmy jednak, że jeżeli już korzystamy z tego typu urządzeń – zawsze powinniśmy mieć okulary na nosie (lub soczewki kontaktowe).

Latem, dochodzi jeszcze nadwrażliwość na światło, które może pojawić się u nas z wiekiem jako tak zwany światłowstręt. Niemniej jednak, niezależnie od naszego wieku, powinniśmy chronić głowę i oczy przede wszystkim okularami przeciwsłonecznymi zakupionymi u optyka i z odpowiednim doborem filtrów UV. Pomocna będzie także czapka z daszkiem lub kapelusz.

Jak odpowiednio zadbać o oczy latem?

Jedną z podstawowych metod ochrony oczu w okresie letnim jest korzystanie z okularów przeciwsłonecznych, z odpowiednio dobranymi filtrami UV. Okulary przeciwsłoneczne zamawiane u optyka mogą jednocześnie korygować wadę wzroku. To samo tyczy się soczewek kontaktowych – można kupić specjalne z filtrami UV do noszenia w okresie letnim.

Szczególnie latem dobrze jest zaopatrzyć swoją podręczną apteczkę w krople nawilżające do oczu. Możemy kupić takie, które można stosować także wraz z soczewkami kontaktowymi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kropli, o zróżnicowanym składzie i o różnym stężeniu specyfiku – w zależności od aktualnej potrzeby nawilżenia oczu.

Pamiętajmy o ochronie głowy w czasie letnich dni, szczególnie w trakcie upałów, gdyż od bólu głowy mogą także boleć nas oczy.

Dbanie o oczy latem powinno wejść nam w nawyk, tak jak zmiana garderoby z zimowej na letnią. Tak samo pamiętajmy o regularnych wizytach u okulisty i zmianie okularów bądź soczewek kontaktowych na te, specjalistyczne produkty do stosowania w czasie dużego nasłonecznienia. Nawet, jeżeli większość czasu spędzamy w cieniu – niech nas to nie zmyli – wtedy także pamiętajmy o środkach ochrony oczu!