Strona główna » Ciąża » Ile przytyje w ciąży – prawidłowa waga ciała w ciąży

Ile przytyje w ciąży – prawidłowa waga ciała w ciąży

ile przytyjesz w ciąży

Jesteś w ciąży chociaż brzuszek jeszcze się nie zaokrąglił, a już zastanawiasz się o ile zwiększy się Twoja waga i jak sobie poradzisz z jej nadmiarem po urodzeniu dziecka.Uspakajamy, nie jesteś jedyną mamą której nadmiarowe kilogramy spędzają sen z powiek.


Przybieranie na wadze w ciąży

Każda z pań chciałaby, aby przyrost wagi w ciąży był równy wadze rozwijającego się dziecka. Niestety nie wygląda to tak różowo i trzeba się przygotować na znacznie większy przyrost kilogramów.

Oczywiście umiejętne organizowanie sobie czasu i posiłków pozwala na przyrost wagi z którym po porodzie każda z Was bez problemu sobie poradzi i dość szybko pozbędzie się zbędnych kilogramów.

W ciąży Twoje ciało się zmienia, rozwija się intensywnie Twoje dziecko, powiększa się macica, wykształciło łożysko, znacznie powiększyły piersi, a dodatkowo w Twoich żyłach płynie teraz znacznie więcej krwi. To tylko niektóre czynniki mające wpływ na przyrost wagi.

Zobacz:

 

Drobny spadek wagi na początek

W pierwszym trymestrze przeciętna waga kobiety powinna zwiększyć się o 1,5-2 kg. W kolejnych trymestrach waga ta będzie większa. Jednak może zdarzyć się i tak, że na początku ciąży kobieta straci kilka kilogramów. Dzieje się tak dlatego, że początki macierzyństwa to okres nudności i wymiotów. Apetyt wówczas nie jest taki sam jak przed ciążą. Nie ma jednak powodów do zmartwień. W tym okresie niemowlę waży ok. 10-14 g, a łożysko 50/70 gram. Waga matki i dziecka jest więc prawidłowo skorelowana.

Przyrost wagi w ciąży uzależniony jest też od trybu życia jaki prowadzisz, Twojego stanu zdrowia oraz obciążeń genetycznych.

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że w ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Nieustająco przystosowuje się ono do nowego życia, które się w nim rozwija. Każdy kilogram ma więc swoje znaczenie i pojawia się w określonym celu.

Nieprawdą jest, że kobieta w czasie ciąży tyje w powszechnym tego słowa znaczeniu. Organizm kobiety w ciąży zmienia się dla dziecka. To właśnie dla nowego życia pewne organy i gruczoły kobiece zwiększają swoją objętość. Wystarczy wspomnieć tu choćby o piersiach czy macicy, które niemal od samego początku ciąży ulegają powiększeniu. Podobnie zwiększa się ilość krwi oraz płynów ustrojowych. Tkanka tłuszczowa, która gromadzi się na biodrach, udach czy pośladkach kobiety w ciąży ma zapewnić dziecku dodatkowy zapas energii. Nie należy również zapomnieć o łożysku, które przez całą ciążę będzie miało za zadanie utrzymywać dziecko przy życiu. Do ogólnej wagi należy również doliczyć objętość płynów owodniowych, które chronią maluszka przed urazami.

Gdzie skrywają się dodatkowe kilogramy?

  • dziecko – 3,5 kg,
  • łożysko – 0,7 kg,
  • płyn owodniowy – 0,9 kg,
  • macica – 1 kg,
  • piersi – 0,5 kg,
  • objętość krwi matki – 2 kg,
  • płyny komórkowe – 2 kg,
  • tkanka tłuszczowa – 3,5 kg.

Przyrost wagi ogółem: ok. 14 kg.

Ciąża nie jest czasem, w którym należy się odchudzać. To okres, w którym dodatkowy kilogram powinien być w pełni akceptowany. Warto wspomnieć, że w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka kobieta straci blisko 6 kg. Kolejne będą znikały w ciągu kolejnych miesięcy. Można je pożegnać szybciej, jeśli maluszek będzie karmiony piersią. Dawną sylwetkę można uzyskać szybko, jednak w sposób rozsądny i zaplanowany.

Prawidłowa waga w ciąży

Waga w ciąży to coś bardzo indywidualnego, na co wpływ ma wiele czynników, jednakże w okresie trwania całej ciąży nie powinnaś przybrać na wadze więcej niż 14 kilogramów.

Przybieranie na wadze rozłożone jest na cały okres trwania ciąży i kształtuje się jak w poniższej tabeli.

Waga przed ciążą I trymestr II trymestr III trymestr Łączny wzrost wagi
40-50 kg 4 kg 6 kg 4 kg 14 kg
50-60 kg 3 kg 6 kg 4 kg 13 kg
60-70 kg 2 kg 5 kg 4 kg 11 kg
80 i więcej kg 2 kg 4 kg 3 kg 9 kg

Jeżeli Twój przyrost wagi znaczenie odbiega od podanego w tabeli, to poinformuj swojego lekarza. Powinien Ci podpowiedzieć co zrobić aby nie przybierać tak gwałtownie na wadze, a być może skieruje Cię na dodatkowe badania wykluczające różne schorzenia np. cukrzycę.

Odchudzanie w ciąży

Odchudzanie w ciąży nie istnieje i trzeba to wyraźnie zaznaczyć. W ciąży natomiast istnieje dobrze zbilansowana i przemyślana dieta.

Musisz zadbać o dostarczanie wszystkich składników odżywczych sobie i swojemu rozwijającemu się dziecku w odpowiedniej nie przedawkowanej ilości. W pierwszym trymestrze Twoje zapotrzebowania na kalorie powinno pozostać jak w okresie gdy jeszcze nie byłaś w ciąży, natomiast w kolejnych trymestrach nie powinno być większe niż dodatkowe 200-300 kalorii.

W okresie ciąży nie powinnaś też zaprzestawać aktywnego spędzania czasu jak pływanie, długie spacery, odpowiednich ćwiczeń czy nawet tańca. W granicach rozsądku większość form aktywnego wypoczynku jest dozwolona i jeżeli lekarz nie zleci szczególnej ostrożności nie powinnaś z niego rezygnować.

Jeżeli w ciąży przytyłaś prawidłowo nie więcej niż 14 kilogramów to pozbycie się nadmiaru nie powinno stanowić większego problemu. Już podczas porodu, jeżeli waga dziecka jest prawidłowa to w połączeniu z utratą wód płodowych i łożyska oraz spalenia kalorii podczas wyczerpującego porodu powinno pozbawić Cię aż 7 do 8 kilogramów. Pozostałe kilogramy stracisz prowadząc aktywny tryb życia i nie powinno stanowić to większego problemu.

Życzymy wszystkim paniom powodzenia w zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Zobacz podobne artykuły: