Strona główna » Ciąża » Ile dziecko przybiera na wadze w ciąży? – waga brzuszka ciążowego

Ile dziecko przybiera na wadze w ciąży? – waga brzuszka ciążowego

Masa ciała w czasie ciąży zwiększa się średnio o około 13 kg. Na te dodatkowe kilogramy składa się bardzo wiele struktur. Sprawdź , co i ile tak naprawdę waży dziecko, kiedy jesteś w ciąży.


Duża część dodatkowej wagi jest spowodowana przyrostem wagi dziecka, ale Twoje ciało będzie również gromadzić tłuszcz, gotowy do produkcji mleka po urodzeniu dziecka. Przybieranie za dużej lub za małej wagi może prowadzić do problemów zdrowotnych u Ciebie lub Twojego nienarodzonego dziecka. Proces przybierania na wadze przez całą ciążę nie jest nauką ścisłą. Ale stopniowy przyrost masy ciała jest tak samo ważny, jak liczba przybieranych kilogramów, ponieważ Twoje dziecko potrzebuje stałych dostaw składników odżywczych i kalorii, aby rosnąć podczas swojego pobytu w łonie matki.

Jak dziecko przybiera na wadze w ciąży

Do 10. tygodnia ciąży kobiecie przybywa około pół kilograma. Połowa tej wagi to tak zwany zapas matczyny, na który składają się dodatkowe kilokalorie niezbędne do prawidłowego wzrostu dziecka. Druga w kolejce pod względem ciężkości jest sama macica, która w tym okresie ciąży waży około 140 g. Nie dużo lżejsza od niej jest też krew.

W czasie 10. tygodnia ilość krwi zwiększa się o 100 g. Pierwsze tygodnie ciąży z pewnością nie obciążają kobiety wagą samego dziecko, bo to nie jest wtedy cięższe niż 5 g.

Harmonogram przyrostu masy ciała w ciąży będzie zależał od wielu czynników, takich jak metabolizm, poziom aktywności i genetyka. To tylko kolejny powód, dla którego ważne jest, aby regularnie odwiedzać lekarza przez całą ciążę.

Waga dziecka w 22 tygodniu ciąży

Największy skok wagi dziecka ma miejsce właśnie miedzy 10. a 22. tygodniem ciąży – maluch zwiększa swoją masą aż 60-cio krotnie i jego waga utrzymuje się wtedy na poziomie około 300 g.  Mniej więcej to samo dzieje się z zapasami mamy, bo te zwiększają swoją objętość aż do 2 kg.

W kolejnych etapach ciąży matczyny zapas nie będzie wzrastał już tak szybko, bo przez następne tygodnie ciąży mamie nie powinno przybyć więcej, niż kolejne 2 kg. Czas 22. tygodnia ciąży wiąże się również ze zwiększeniem masy łożyska i płynu owodniowego – w sumie będę one ważyć około pół kilograma.

Dokładnie  pod koniec pierwszego trymestru, przyszła mama powinna być cięższa o około 4 kg. Wkład w taką wagą ma również krew, która cięższa jest o pół kilograma.

Waga dziecka w 30 tygodniu ciąży

Od początku ciąży do jej 30. tygodnia ciężarna zwiększy swoją wagę o około 8,5 kg. Między 20. a 30. tygodniem przybywają kolejne 4 kg. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dziecko waży już 1,5 kg, prawie tyle samo waży krew, a dodatkowy kilogram  trzeba doliczyć na łożysko, płyn owodniowy i macicę.

W okolicach 40. tygodnia masa matczyna praktycznie się  nie zmienia. Za to w tempie ekspresowym rośnie sam maluch. Trzeba dla niego zarezerwować około 3,5 kg. Sam płyn owodniowy waży wtedy kilogram, a ilość krwi zmniejsza się o około 100 g. Ciężki staje się w tym czasie płyn śródtkankowy, którego wcześniejsza waga była niemal niewyczuwalna, waży teraz około 1,5 kg – tyle samo co macica i łożysko. Jakby tego było mało nawet piersi stają się o pół kilograma cięższe.

W czasie ciąży, przyszła mama musi zwiększyć zapasy energii, które zużywane są na prawidłowe funkcjonowanie obciążonych narządów i układów. Dodatkowe kalorie kumulowane są w organizmie na czas porodu i połogu, które wiążą się z wielkim wysiłkiem. Ciąża to czas wzmożonej pracy całego organizmu kobiety. Tylko w czasie jednej dobry zużycie energii wzrasta o około 300 kcal. W III trymestrze ciąży liczba ta prawie w całości przeznaczona jest na potrzeby utrzymania płodu.