Strona główna » Ciąża » Ile dni po stosunku można się dowiedzieć czy jest się w ciąży?

Ile dni po stosunku można się dowiedzieć czy jest się w ciąży?

Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zapewne chcesz wiedzieć, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, żeby wynik był wiarygodny. Choć korci Cię, żeby przekonać się o tym jak najszybciej, lepiej jest poczekać kilka dni, ewentualnie udać się do laboratorium lub wybrać test o bardzo wysokiej czułości. Poniżej znajdziesz kilka porad na ten temat.

Jak działa domowy test na ciążę?

Są różne rodzaje testów ciążowych: paskowe, płytkowe, strumieniowe. Różnią się one sposobem pobierania próbki moczu, jednak wszystkie mają spełniać to samo zadanie – wykryć hormon zwany gonadotropiną kosmówkową (hCG), którego poziom szybko wzrasta po zajściu w ciążę. Czy przeprowadzenie domowej próby daje wiarygodny rezultat? Dostępne w aptekach testy są dosyć rzetelne i jeśli przeprowadzisz procedurę zgodnie z instrukcjami oraz nie występują u Ciebie czynniki, które mogą zaburzyć wynik, powinnaś im zaufać. Kiedy natomiast wykonać test ciążowy, żeby mieć pewność, że jesteś w ciąży? Już na około tydzień po domniemanym zapłodnieniu udaj się do laboratorium, by zrobić test krwi. Laboratoryjny test moczu możesz natomiast wykonać po około 10 dniach.Po ilu dniach można zrobić test ciążowy w domu?

To, po jakim czasie można zrobić test ciążowy, zależy w dużej mierze od rodzaju testu i jego czułości. Przyjmuje się, że próbę można wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Ponadto, dokładne instrukcje oraz minimalny czas, który musi minąć od ewentualnego zapłodnienia do przeprowadzenia testu, znajdziesz na jego opakowaniu lub ulotce. Istnieją bardzo czułe testy, które pozwalają wykryć obecność gonadotropiny kosmówkowej już na cztery dni przed spodziewaną menstruacją lub tydzień po domniemanym poczęciu.

Jeśli wciąż rozważasz, po jakim czasie zrobić test ciążowy i czy nie jest za wcześnie, porozmawiaj z farmaceutką i poproś, aby dobrała dla Ciebie jak najczulszy rodzaj testu. W przypadku, gdy nastąpił już czas, w którym powinnaś mieć miesiączkę lub minęło co najmniej 10 dni od stosunku, poziom hCG (gonadotropiny kosmówkowej + hormonu ciążowego wytwarzanego przez rozwijające się łożysko) powinien być na tyle wysoki, że zrobienie domowej próby szybko go wykryje.Kiedy jeszcze warto zrobić test ciążowy, czyli jakie oznaki mogą świadczyć o zapłodnieniu?

Po test ciążowy powinnaś sięgnąć także w przypadku, kiedy zaobserwujesz u siebie objawy ciąży lub istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia, mimo iż tego nie planowałaś. Ciąża to szczególny stan, kiedy musisz o siebie bardzo dbać: unikać dźwigania, palenia papierosów, picia alkoholu, jedzenia pewnych pokarmów. Kiedy zrobisz test ciążowy, będziesz pewna, że od teraz musisz troszczyć się o siebie podwójnie.

Istnieje lista charakterystycznych sygnałów, które mogą świadczyć, że zostaniesz mamą. Kiedy zrobić test ciążowy? Wykonaj próbę wtedy, jeśli spóźnia Ci się miesiączka lub na około tydzień (lub troszkę więcej) od stosunku wystąpiło plamienie przypominające miesiączkę, ale krótsze i mniej intensywne (w niektórych przypadkach w ten sposób objawia się zagnieżdżenie zarodka w macicy). Ponadto, gdy zauważysz, że masz powiększone, bolesne piersi oraz czujesz się trochę „inaczej” – masz wyczulony węch, robi Ci się słabo i kręci w głowie. Wykonaj test na ciążę także wówczas, jeśli zawiodła antykoncepcja, np.: odkryłaś, że nie wzięłaś pigułki lub jakieś czynniki (wymioty, biegunka, równoczesne przyjmowanie antybiotyków) mogły osłabić działanie środków hormonalnych.

Nawet, jeśli poznanie prawdy budzi w Tobie mieszane emocje, nie powinnaś zwlekać ze zrobieniem próby – może czeka na Ciebie fantastyczna nowina?