Strona główna » Pielęgnacja » Higiena intymna niemowlaka – jak pielęgnować narządy płciowe u chłopców i dziewczynek?

Higiena intymna niemowlaka – jak pielęgnować narządy płciowe u chłopców i dziewczynek?

baby

Higiena intymna niemowlaka dziewczynki

To normalne, że u noworodka wargi sromowe są zaczerwienione i obrzęknięte. To powinno ustąpić. U dziewczynek można zaobserwować też dużą ilość białej mazi. To też jest normalne i stanowi dla narządów płciowych barierę ochronną. Pomiędzy wewnętrzną wargą sromową a pochwą może zbierać się śluzowata wydzielina. Jest to normalne i nie trzeba jej usuwać.

Jak pielęgnować okolice intymne? Należy delikatnie rozsunąć wargi sromowe i wacikiem nasączonym wodą przemyć ich wewnętrzną stronę. Wydzieliny i kremy często zbrylają się pomiędzy fałdkami zewnętrznych warg sromowych, dlatego trzeba je starannie oczyścić.

Okolice wejścia do pochwy zawsze należy przemywać od przodu do tyłu. To jedna z najważniejszych zasad. Takie postępowanie chroni przed przenoszeniem bakterii z odbytu do narządów rodnych.

Przy pielęgnacji okolic intymnych nie nakładamy na wargi sromowe produktów z cynkiem oraz nie stosujemy talku.

Bywają sytuacje, gdy na wargach sromowych pojawia się zgrubienie, wyczuwane jako ruchoma kulka pod skórą. To może być… jajnik. Czasami jajnik może przesunąć się w okolice warg sromowych. Należy poinformować o tym lekarza. Niewielki zabieg przeniesie jajnik w swoje miejsce.

Czasami u dziewczynek można też zauważyć zrośnięcie lub sklejenie warg sromowych mniejszych. To tzw. synechia. Często przy odpowiedniej pielęgnacji ustępuje ona samoczynnie i nie powoduje u dziecka bólu czy dyskomfortu. Wargi sromowe mogą jednak przywrzeć do siebie na tyle silnie, że będzie to utrudniało oddawanie moczu. Przyczyną mogą być mikrourazy (cienkie i suche wargi sromowe są na nie podatne) i brak nawilżenia. Należy skonsultować to z pediatrą bądź ginekologiem dziecięcym.

Higiena intymna niemowlaka chłopca

U chłopców powinno się przemywać fałdki moszny, skórę pachwiny, nasadę penisa oraz pośladki. Nie należy odsuwać skóry napletka. U noworodków napletek i żołądź są sklejone i jest to zupełnie normalne. Odciąganie go może powodować ból i narazić na infekcję. W miarę upływu czasu napletek będzie można częściowo lub całkowicie zsunąć. Z czasem stopniowo, delikatnie można zsunąć go do pierwszego oporu (w trakcie kąpieli lub zaraz po), aby usunąć gromadzącą się pod napletkiem wydzielinę.

Zobacz:  Ciemieniucha u noworodka - jak wygląda i jak z nią walczyć? Objawy, przyczyny i leczenie

Powiększone sutki u niemowląt

U noworodków (zarówno chłopców, jak i dziewczynek) można zauważyć powiększone sutki. Pod wpływem hormonów, w ciągu pierwszych tygodni życia, piersi dziecka mogą być twarde i opuchnięte. To zupełnie naturalne. Z czasem obrzęk powinien ustąpić.

Pielęgnacja intymna pupy u niemowląt

Pupę dziecka należy delikatnie przemywać przy każdej zmianie pieluszki. Do tego celu wystarczy ciepła woda. Jeżeli chcemy korzystać z chusteczek nawilżanych, przyjrzyjmy się dokładnie jaki mają skład. Niektóre zawierają wiele substancji chemicznych i alkohol, co może podrażniać skórę. Delikatnie osuszajmy skórę, bez pocierania jej ręcznikiem. Zasypki nie są potrzebne. Mogą podrażniać skórę, zbrylają się, zalegają w załamaniach skóry, przez co mogą sprzyjać podrażnieniom i wysypce. Do pielęgnacji pupy można użyć mąki ziemniaczanej. Można posypać nią pupę dziecka albo dodać do wody, którą użyjemy do mycia. W zapobieganiu odparzeniom i pieluszkowemu zapaleniu skóry pomaga wietrzenie pupy.