Strona główna » Ciąża » Czym są i jak leczyć hemoroidy w ciąży– przyczyny i objawy

Czym są i jak leczyć hemoroidy w ciąży– przyczyny i objawy

Hemoroidy w ciąży to dla wielu kobiet znany, ale także przykry i wstydliwy problem. Niejedna z kobiet cierpi na tę dolegliwość. Ale dlaczego akurat hemoroidy w ciąży? Tu znajdziesz odpowiedź na to pytanie oraz wskazówki, jak radzić sobie z tą dolegliwością.


Czym są hemoroidy?

Hemoroidy definiuje się najczęściej jako małe, supełkowate rozszerzenia naczyń w obrębie odbytu. Tak zwane hemoroidy wewnętrzne są raczej niegroźne, gdyż chodzi tutaj o nabrzmiałe naczynia krwionośne nad i w kanale odbytu, które rzadko dają jakiekolwiek objawy. Jeśli jednak obrzęki rosną, mogą być wypychane na zewnątrz, przez co stają się wyczuwalne wokół odbytu. Wtedy mówi się o hemoroidach zewnętrznych, którym często towarzyszy nieprzyjemne uczucie swędzenia, bólu i pieczenia.

Przyczyny bolących hemoroidów w ciąży

Nieprawdą jest, że hemoroidy tworzą się z dnia na dzień. Najczęściej rozwijają się one latami bez jakichkolwiek objawów. Ciąża sprzyja jednak rozwojowi hemoroidów i przez to dolegliwości te mogą się jeszcze nasilać.

  • Hormony ciążowe osłabiają tkankę łączną i rozszerzają naczynia krwionośne. Dodatkowo rosnąca macica wywiera nacisk na naczynia i odbytnicę. Wszystko to utrudnia krążenie krwi i ułatwia tworzenie się i rozwój hemoroidów.
  • Układ krążenia w ciąży pracuje wolniej. Z tego powodu wiele kobiet ciężarnych cierpi na zaparcia. Poza tym zwiększone parcie podczas wypróżniania się może „wypychać” hemoroidy na zewnątrz.
  • Niektóre kobiety stają przed problemem hemoroidów dopiero po porodzie. Parcie przy porodzie może bowiem spowodować ujawnienie się żylaków odbytu w ciąży. Te jednak znikają po pewnym czasie.

Zapobieganie hemoroidom w ciąży

Aby zapobiegać hemoroidom, powinnaś przede wszystkim zwrócić uwagę na zdrową dietę i aktywność fizyczną. Najbardziej zbawienna przy problemach z wypróżnianiem dieta to duża ilość warzyw, owoców, kasz i produktów pełnoziarnistych. Warto z umiarem podchodzić za to do roślin strączkowych, słodyczy i tłustego mięsa. Z istniejącymi już hemoroidami warto walczyć, ponieważ jeśli powstały w pierwszym trymestrze ciąży, to z biegiem czasu nie znikną. W związku ze zmianami zachodzącymi w ciele będą się nasilać a u niektórych kobiet występują nawet po porodzie, gdy ciało nie wróciło jeszcze w pełni do dawnego kształtu. Dlatego ważna jest profilaktyka – ruch i lekkostrawna dieta, a także chwile relaksu na leżąco, z nogami ułożonymi wyżej, niż ciało. Udowodniono, że dzięki temu krew łatwiej dochodzi do dolnych partii ciała i istnieje mniejsze ryzyko nieprawidłowości związanych z żyłami.

Zobacz: Pokrzywa w ciąży wspiera układ naczyniowy

  • Aby poprawić trawienie Twój organizm potrzebuje błonnika, który znajdziesz w produktach zbożowych, owocach i warzywach. Nie powinnaś zapominać także o dostatecznej ilości płynów – przynajmniej dwa litry dziennie.
  • Ruch także poprawia perystaltykę jelit. Nie powinnaś się jednak przeforsowywać. Możesz spróbować na przykład jogi – daje dużo przyjemności, odpręża i łagodzi niektóre dolegliwości.
  • Jeśli po wypróżnieniu się wyczuwasz małe supełki w odbycie, możesz spróbować je z powrotem wmasować. Możesz także spróbować maści. Uważaj jednak – niektóre z nich zawierają substancje czynne, które mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży – takie jak kortyzon czy lidokaina. Każde użycie środków medycznych powinnaś koniecznie skonsultować z lekarzem lub położną.
Zobacz:  Kalafior w ciąży - czy można go bezpiecznie jeść?

Sprawdzone metody

Na pozbycie się tej dolegliwości dobrze wpływają ciepłe lub zimne kąpiele, które rozkurczają bolesne miejsca i poprawiają ich ukrwienie. Warto też zaopatrzyć się w delikatny płyn do higieny intymnej, który dzięki dodatkowi nagietka czy kory dębu złagodzi nieprzyjemne objawy. W aptekach jest też sporo lekarstw, takich jak czopki czy maści. Nie każdy powinien być jednak stosowany przez ciężarną, dlatego wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Aby wyeliminować hemoroidy warto też zmienić dietę i wprowadzić do rozkładu dnia odrobinę ruchu.

Jak złagodzić objawy hemoroidów w ciąży?

Hemoroidy zazwyczaj znikają same, jednak z pomocą kilku wskazówek będziesz mogła złagodzić ich objawy.

  • Na uczucie swędzenia pomaga letnia kąpiel z dodatkiem kory dębu bądź rumianku okolic dotkniętych problemem. Zwróć uwagę na to, aby woda nie była zbyt gorąca i żeby kąpiel nie trwała zbyt długo, bo to może dodatkowo nasilić objawy.
  • Również plasterki ziemniaka mogą przynieść Ci ulgę. Połóż je na chore miejsce i przytrzymaj przez 20 minut. Na uczucie palenia i swędzenia może pomóc także lód owinięty w czystą ściereczkę.
  • Preparaty zawierające oczar także wspomagają proces leczenia podrażnionych okolic.