Mojniemowlak.pl / Uncategorized / Czym są i jak leczyć hemoroidy w ciąży– przyczyny i objawy

Czym są i jak leczyć hemoroidy w ciąży– przyczyny i objawyHemoroidy w ciąży to dla wielu kobiet znany, ale także przykry i wstydliwy problem. Niejedna z kobiet cierpi na tę dolegliwość. Ale dlaczego akurat hemoroidy w ciąży? Tu znajdziesz odpowiedź na to pytanie oraz wskazówki, jak radzić sobie z tą dolegliwością.


Czym są hemoroidy?

Hemoroidy definiuje się najczęściej jako małe, supełkowate rozszerzenia naczyń w obrębie odbytu. Tak zwane hemoroidy wewnętrzne są raczej niegroźne, gdyż chodzi tutaj o nabrzmiałe naczynia krwionośne nad i w kanale odbytu, które rzadko dają jakiekolwiek objawy. Jeśli jednak obrzęki rosną, mogą być wypychane na zewnątrz, przez co stają się wyczuwalne wokół odbytu. Wtedy mówi się o hemoroidach zewnętrznych, którym często towarzyszy nieprzyjemne uczucie swędzenia, bólu i pieczenia.

Przyczyny hemoroidów w ciąży

Nieprawdą jest, że hemoroidy tworzą się z dnia na dzień. Najczęściej rozwijają się one latami bez jakichkolwiek objawów. Ciąża sprzyja jednak rozwojowi hemoroidów i przez to dolegliwości te mogą się jeszcze nasilać.

  • Hormony ciążowe osłabiają tkankę łączną i rozszerzają naczynia krwionośne. Dodatkowo rosnąca macica wywiera nacisk na naczynia i odbytnicę. Wszystko to utrudnia krążenie krwi i ułatwia tworzenie się i rozwój hemoroidów.
  • Układ krążenia w ciąży pracuje wolniej. Z tego powodu wiele kobiet ciężarnych cierpi na zaparcia. Poza tym zwiększone parcie podczas wypróżniania się może „wypychać” hemoroidy na zewnątrz.
  • Niektóre kobiety stają przed problemem hemoroidów dopiero po porodzie. Parcie przy porodzie może bowiem spowodować ujawnienie się żylaków odbytu. Te jednak znikają po pewnym czasie.

Zapobieganie hemoroidom

Aby zapobiegać hemoroidom, powinnaś przede wszystkim zwrócić uwagę na zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Zobacz: Pokrzywa w ciąży wspiera układ naczyniowy

  • Aby poprawić trawienie Twój organizm potrzebuje błonnika, który znajdziesz w produktach zbożowych, owocach i warzywach. Nie powinnaś zapominać także o dostatecznej ilości płynów – przynajmniej dwa litry dziennie.
  • Ruch także poprawia perystaltykę jelit. Nie powinnaś się jednak przeforsowywać. Możesz spróbować na przykład jogi – daje dużo przyjemności, odpręża i łagodzi niektóre dolegliwości.
  • Jeśli po wypróżnieniu się wyczuwasz małe supełki w odbycie, możesz spróbować je z powrotem wmasować. Możesz także spróbować maści. Uważaj jednak – niektóre z nich zawierają substancje czynne, które mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży – takie jak kortyzon czy lidokaina. Każde użycie środków medycznych powinnaś koniecznie skonsultować z lekarzem lub położną.

Jak złagodzić objawy hemoroidów w ciąży?

Hemoroidy zazwyczaj znikają same, jednak z pomocą kilku wskazówek będziesz mogła złagodzić ich objawy.

  • Na uczucie swędzenia pomaga letnia kąpiel z dodatkiem kory dębu bądź rumianku okolic dotkniętych problemem. Zwróć uwagę na to, aby woda nie była zbyt gorąca i żeby kąpiel nie trwała zbyt długo, bo to może dodatkowo nasilić objawy.
  • Również plasterki ziemniaka mogą przynieść Ci ulgę. Połóż je na chore miejsce i przytrzymaj przez 20 minut. Na uczucie palenia i swędzenia może pomóc także lód owinięty w czystą ściereczkę.
  • Preparaty zawierające oczar także wspomagają proces leczenia podrażnionych okolic.