Gdzie jesteś: Strona Główna / Infekcje w ciąży / Grzybica pochwy w ciąży – grzyb drożdżaków Candida albicans

Grzybica pochwy w ciąży – grzyb drożdżaków Candida albicansZ powodu zmian hormonalnych w czasie ciąży problemy z grzybicą to niestety nierzadki problem. U około jednej trzeciej kobiet w ciąży stwierdza się przy porodzie grzybicę pochwy. Dowiedz się więcej o przyczynach i możliwościach leczenia tej choroby.


Przyczyny infekcji grzybiczych w ciąży

Candida albicans to grzyb z grupy drożdżaków. Znaleźć go można na ludzkich błonach śluzowych w rejonie ust, narządów płciowych i jelit. Grzyb ten wywołuje często infekcje w okolicach pochwy. Kobiety ciężarne są bardziej narażone na grzybice, gdyż za sprawą hormonów ciążowych zmienia się ilość glukozy w śluzówce, co stwarza tym chorobotwórczym mikroorganizmom optymalne warunki wzrostu. Również stres i obniżona odporność to czynniki, które ułatwiają zachorowanie na grzybicę.

Objawy grzybicy pochwy

  • Zaczerwieniona i obrzęknięta skóra w okolicy genitaliów
  • Świąd i palący ból
  • Grudkowaty, biały wyciek
  • Nieprzyjemny, „rybi” zapach

Komplikacje infekcji grzybicy w ciąży

W przeciwieństwie do infekcji bakteryjnych grzybica nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dolegliwości są jednak mimo to uciążliwe i powinny być leczone po konsultacji z lekarzem.

Jeżeli grzybica pojawia się tuż przed porodem, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo (około 90%) przeniesienia infekcji na dziecko. U dziecka mogą rozwinąć się zmiany grzybicze w formie pleśniawek w okolicach ust i narządów płciowych nawet kilka tygodni po narodzinach. Pleśniawki to biały nalot na miejscach zaatakowanych zarazkami, który łatwo daje się wyleczyć dostępnymi środkami przeciwgrzybiczymi.

Zobacz: Grzybica pleśniawki a karmienie piersią

Jak zapobiegać i leczyć grzybicy pochwy podczas ciąży?

Aby chronić się przed grzybicą powinnaś zrobić wszystko, aby uniemożliwić intruzom zasiedlenie się w Twoim organizmie:

  • Nie używaj mocnych środków do higieny intymnej. W przeciwnym wypadku naruszona zostanie kwaśna warstwa ochronna pochwy, co uniemożliwi zapobieganie infekcjom grzybiczym.
  • Noś przewiewne ubrania i bieliznę, na przykład z bawełny. W razie wystąpienie infekcji grzybiczej będziesz je mogła spokojnie wyprać w temperaturze 60 stopni, co pozwoli pozbyć się zarazków z tkaniny.
  • Przy każdej wizycie w toalecie wycieraj się z przodu do tyłu. W ten sposób unikniesz wniknięcia do pochwy mikroflory jelitowej.
  • Unikaj basenów z hyrdomasażem w publicznych pływalniach. Ciepło i mała objętość wody stwarzają idealne warunki do rozwoju i przenoszenia się grzybów.
  • Podobnie jak w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy możesz regularnie kontrolować pH pochwy. W ten sposób będziesz mogła odpowiednio wcześnie rozpoznać i leczyć zmiany grzybicze.
  • Jeżeli masz tendencje do infekcji w okolicach płciowych, a w pochwie zauważasz zmianę pH to Twój lekarz może przepisać Ci czopki dopochwowe zawierające kwas mlekowy. One pomogą Ci utrzymać stabilne i prawidłowe pH w pochwie.

Leczenie grzybicy pochwy

Grzybica pochwy jest zazwyczaj leczona czopkami dopochwowymi i specjalnymi kremami. Nawet jeśli objawy ustąpią powinnaś stosować środki lecznicze do końca terapii. W przeciwnym razie może grozić Ci nawrót infekcji.

Uważaj: zrezygnuj lepiej z alternatywnych metod leczenia takich jak czosnek czy ekstrakt z nagietka. Środki te bowiem charakteryzują się niewielką skutecznością, a powodują zachwianie równowagi okolicy płciowej.

Więcej informacji na temat najważniejszych infekcji w ciąży dowiesz się z naszego działu Infekcje w ciąży.