Strona główna » Zdrowie » Grzybica pieluszkowa u niemowląt – jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia?

Grzybica pieluszkowa u niemowląt – jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia?

grzybica pieluszkowa

Czym jest grzybica pieluszkowa?

Grzybica pieluszkowa to nierzadko konsekwencja lub objaw towarzyszący odparzeniom. Każde dziecko doświadczyło prawdopodobnie przynajmniej raz odparzenia. W takich wypadkach jednak zaczerwienienie mija i jest niegroźne. Jeśli jednak reakcja zapalna się pogłębia, może być to tak zwana grzybica pieluszkowa. Dowiedz się tutaj, jak powstaje grzybica pieluszkowa i jakie są możliwości zapobiegania tej bolesnej reakcji zapalnej.

Grzybica pieluszkowa, to zazwyczaj silna reakcja zapalna skóry w okolicy pieluszki. Inaczej niż w przypadku odparzeń, grzybica pieluszkowa objawia się zazwyczaj nie tylko dużym zaczerwienieniem, ale skóra jest popękana, czasami lekko obrzęknięta i pokryta maleńkimi, czerwonymi krostkami, które są najczęściej biało zakończone i krwawią przy dotknięciu. Również pleśniawki w ustach mogą wskazywać na infekcję grzybiczą. Jeśli zaobserwujesz u dziecka biały nalot w jamie ustnej, którego nie można po prostu wytrzeć, to masz prawdopodobnie do czynienia z infekcją wywołaną przez grzyby.

Jeśli nie jesteś pewna, czy to na pewno grzybica pieluszkowa, skontaktuj się z lekarzem, aby w razie konieczności Twoje dziecko mogło być szybko i skutecznie leczone. Grzybica pieluszkowa wywołuje silny świąd i dlatego jest bardzo nieprzyjemna dla Twojego dziecka.

Jak powstaje grzybica pieluszkowa?

Grzybica pieluszkowa może mieć najróżniejsze przyczyny. Najczęściej jednak odparzenia są punktem wyjścia dla tego typu infekcji. Przyczyną może być niewystarczająca higiena w okolicach pieluszki. Zbyt długo noszone, pełne pieluchy podrażniają skórę dziecka, gdyż substancje zawarte w moczu zmieniają pH skóry i zaburzają jej naturalną ochronę.

Grzybica pieluszkowa może być jednak także wywołana przez alergię na zawarte w pieluchach substancje lub zbyt dużo spożywanych produktów spożywczych o kwaśnym pH. To wszystko może wywołać odparzenia i podrażnienia, które nieleczone mogą zamienić się w małe pęknięcia skóry i krwawe ranki na pupie dziecka, pierwszą fazę pieluszkowego zapalenia skóry.

Poprzez zaburzenia naturalnej bariery skóry, bakterie i grzyby mogą nie tylko łatwiej wnikać do wnętrza skóry, lecz także ciepłe i wilgotne środowisko stwarza doskonałe warunki wzrostu dla tych mikroorganizmów. W ten sposób grzybica pieluszkowa może się z łatwością  rozwijać i rozprzestrzeniać, na przykład w okolicach genitaliów. Również nóżki i brzuszek dziecka mogą zostać opanowane przez reakcję grzybiczą, jeśli grzybica pieluszkowa pozostanie nieleczona.

U bardzo małych dzieci, które już krótko po porodzie dotknięte są infekcją grzybiczą, chodzi najczęściej o zarażenie przez matkę. W czasie ciąży bowiem zmienia się kwaśne środowisko pochwy i może dojść do infekcji grzybiczych. Przy porodzie grzybica taka może być przeniesiona przez kanał rodny na dziecko. Dlatego istnienie ewentualnego ryzyka powinnaś omówić z lekarzem jeszcze przed porodem i w razie konieczności leczyć, aby zminimalizować ryzyko, że wystąpi grzybica pieluszkowa.

Grzybica pieluszkowa – co zrobić?

Grzybica pieluszkowa powinna być w każdym razie leczona, gdyż w przeciwnym wypadku może się rozprzestrzeniać. Jeśli zatem podejrzewasz, że u Twojego dziecka może rozwijać się grzybica pieluszkowa, to powinnaś koniecznie skontaktować się z lekarzem, aby można było postawić pewną diagnozę i zastosować leczenie. Najczęściej chodzi tutaj o maść zawierającą cynk, która wysuszy charakterystyczne czerwone krostki i odbierze grzybom pożywkę.

Nie tylko grzybica pieluszkowa, ale każde inne podrażnienie skóry niemowlęcia (wywołane reakcją zapalną) wymaga w miarę możliwości dbałości o to, aby skóra była sucha. Oznacza to, że powinnaś częściej przewijać dziecko, aby stolec i mocz nie podrażniały dodatkowo skóry dziecka. Po umyciu powinnaś także pupę dziecka i wszystkie fałdy skórne gruntownie osuszyć, aby zapobiec dalszym otarciom. Spróbuj także, jeśli to możliwe, pozostawić dziecko przez jakiś czas bez pieluchy, aby powietrze mogło dostać się do podrażnionych miejsc, co na pewno wspomoże proces leczenia.

Zobacz:  Dieta mamy karmiącej piersią a kolki u dziecka - jaki ma wpływ i jak zmniejszyć ilość kolek?

Z tymi prostymi sposobami uda Ci się nie tylko przyspieszyć proces gojenia się ran, ale także sprawisz, że grzybica pieluszkowa nie rozwinie się i będzie można ją jeszcze lepiej zwalczyć.