Każdego wieczoru rozgrywają się te same sceny: dziecko nie chce iść spać, a Ty sama jesteś wykończona i zdenerwowana. Problemy ze snem są powszechne wśród małych dzieci i nie ograniczają się do wieku niemowlęcego. Niektóre dzieci mogą nie czuć zmęczenia w wyznaczonym przez Ciebie czasie przed snem, lub mają problemy z zasypianiem bez obecności mamy.
Pomoc w poradzeniu sobie z wybrednym maluchem lub spieszeniem się rano jest trudna, ponieważ Twoje dziecko stara się obudzić. Wiele problemów ze snem jest związanych z przyzwyczajeniami przed snem i zachowaniami w ciągu dnia, które można zmienić z dzieckiem. Dobrą wiadomością jest to, że przy odrobinie cierpliwości i dyscypliny możesz ich nakłonić do spokojniejszych nocy.
W artykule dowiesz się:
2 letnie dziecko nie chce spać
W wieku dwóch lat dzieci potrzebują od 12 do 14 godzin snu na dobę, aby wypocząć i mieć dobry nastrój. Niedobór snu dziecka może prowadzić do agresywnego zachowania, napadów złości i krzyków. W niektóre wieczory możesz łatwo zaobserwować, jak dziecko walczy ze snem i usilnie próbuje nie zamykać oczu.
Niemowlak zauważa, że ma wpływ na to, kiedy i czy iść spać. Znajduje się w okresie, w którym chce decydować i stawiać na swoim. Ważne jest, abyś właśnie w tej fazie ustaliła stałą porę chodzenia spać i była konsekwentna. Najlepiej wybierz godzinę, która pasuje zarówno do planu dnia dziecka, jak i całej rodziny.
Odmowa pójścia do łóżka
Podobnie jak w przypadku dorosłych, poszczególne dzieci potrzebują różnej ilości snu.Niektóre mogą sobie dobrze poradzić podczas dziewięciu godzin snu w nocy, podczas gdy inne dzieci potrzebują co najmniej 11 lub więcej, aby odpocząć.
Bez wystarczającej ilości snu mogą mieć problemy z koncentracją, zwracaniem uwagi i nauką. Brak snu może również wpływać na nastroje dzieci, rozwój fizyczny, a nawet ich zdolność do zwalczania chorób i infekcji.
Zanim określisz, czy Twoje dziecko ma problemy ze snem lub jakiekolwiek zaburzenia rytmu snu, poniższa tabela pomoże Ci zrozumieć wyjątkowe potrzeby dziecina sen. Aby najlepiej funkcjonować, dzieci i nastolatki zwykle potrzebują więcej snu niż dorośli.
Ile godzin snu potrzebują dzieci? | |
Grupa wiekowa | Zalecany czas snu |
Niemowlęta (od 4 do 12 miesięcy) | 12 do 16 godzin (w tym drzemki) |
Małe dzieci (od 1 do 2 lat) | 11 do 14 godzin (w tym drzemki) |
Dzieci (od 3 do 5 lat) | 10 do 13 godzin (w tym drzemki) |
Dzieci (od 6 do 12 lat) | 9 do 12 godzin |
Nastolatki (od 13 do 18 lat) | 8 do 12 godzin |
Tabela przedstawia zalecane godziny, które rozwijające się dzieci powinny spać.
Oznaki, że twoje dziecko nie ma wystarczającej ilości snu
Sen lub jego brak ma duży wpływ na nasze zachowanie i stan umysłu naszego dziecka. Czasami objawy niewystarczającego snu mogą nawet naśladować objawy ADHD.
- Często wydają się drażliwe lub nadmiernie emocjonalne?
- Mają problem z koncentracją przy zabawie lub jedzeniu
- Zasypiają podczas jazdy samochodem?
- Czy masz problemy z przebudzeniem lub zasypianiem po tym, jak ich obudzisz na cały dzień?
- Często „rozbija się” znacznie wcześniej niż ich normalna pora snu?
Dlaczego dwulatek nie chce iść spać?
- Dziecko może mieć problem z zaśnięciem, jeśli wyjątkowo dużo działo się w dzień, czeka na coś z podekscytowaniem, jest złe lub rozczarowane.
- W telewizji lub przy komputerze maluch mógł natknąć się na treści, do których jeszcze nie dorósł. Nocą stara się je przetworzyć, a natłok myśli nie pozwala mu usnąć.
- Dziecko może mieć problem z zasypianiem, jeśli kładziesz je do łóżeczka o różnych porach.
Dlaczego dziecko ma problemy z zaśnięciem?
- Dziecko może być przeciążone, jeśli ma za dużo zajęć.
- Może będzie chore lub już źle się czuje.
- Przeprowadziliście się, a ono nie przyzwyczaiło się jeszcze do otoczenia.
- Dziecko może mieć problem z zaśnięciem, jeśli jego dzień był ekscytujący.
- Może boi się potwora mieszkającego w szafie i dlatego nie chce iść spać.
- Grało na komputerze tuż przed zaśnięciem i ma wiele bodźców do przetworzenia.
- Nie chce niczego przegapić. Dlatego woli zostać z Tobą i tatą.
Powody, dla których dziecko nie może iść spać
Jeśli twoje dziecko stale ma problemy z położeniem się do łóżka i zasypianiem, spróbuj wskazać przyczynę. Oto kilka typowych powodów, dla których dzieci walczą ze snem lub mają trudności z zasypianiem.
Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść spać?
- Poszukaj przyczyn: Obserwuj uważnie dziecko. Co może być przyczyną jego problemów z zaśnięciem? Przeciążenie, podekscytowanie, strach, telewizja, kłótnia w rodzinie czy zdrowie?
- Wyeliminuj przeszkadzające czynniki: Co przeszkadza dziecku w zaśnięciu? Światło, plakat, głosy rodzeństwa, strach przed ciemnością? Zamiast dopytywać dziecko, dlaczego np. plakat mu przeszkadza, zdejmij go.
- Zwróć uwagę na otoczenie: Czy w pokoju jest wystarczająco cicho? Jaki jest materac? Czy w pomieszczeniu nie jest zbyt ciepło? Czy pościel jest miła w dotyku? Dziecko nie powinno także zasypiać wśród dymu papierosowego. Jakość snu jest tak samo ważna jak jego długość.
- Rytuały związane z zasypianiem pomagają: Stwórzcie swoje własne rytuały. Pomogą one dziecku usnąć. Zwróć uwagę, aby były one uspokajające, tj. masaż czy herbata wspomagająca zasypianie.
- Stałe pory snu: Zapobiegają one problemom ze snem. Stała pora pójścia do łóżka pomaga zasnąć. Staraj się zachować ten sam harmonogram snu, nawet w weekendy. Ułatwi to dziecku naturalne przebudzenie i zasypianie.
- Czas na rozmowę: Porozmawiaj z dzieckiem o jego dniu. Jeśli opowie Ci, co je martwi lub czym się ekscytuje, rozładuje tym samym napięcie. Zapytaj, co szczególnie mu się podobało lub za co jest wdzięczne.
- Godzina spokoju: Dziecko potrzebuje około 60 minut, aby się wyciszyć. Najpóźniej godzinę przed snem nie powinno oglądać telewizji ani bawić się.
- Ruch i pokarm dla ducha: Pamiętaj, że dziecko powinno odpowiednio dużo się ruszać. Pomaga to nie tylko usnąć, ale korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia.
- Lekka przekąska (na przykład ciepłe mleko i banan) przed snem to dobry pomysł. Jednak zbyt obfite posiłki w ciągu godziny lub dwóch przed snem mogą nie zasnąć.
- Unikaj podawania dzieciom produktów zawierających kofeinę, szczególnie po południu lub wieczorem. Należą do nich napoje gazowane, kawa, herbata lub czekolada. Jednak niektóre rumianki mogą pomóc ciału się zrelaksować.
- Otwarcie okna pomaga nam się obudzić i oznacza początek dnia.
- Wyłączyć telewizor i inną elektronikę co najmniej godzinę przed snem – by nie powodowały rozkojarzenia.
- Pomoc specjalisty: Przy poważnych zaburzeniach snu zwróć się o pomoc do specjalisty. Skontaktuj się z pediatrą lub psychologiem dziecięcym.