Strona główna » mz » Dolegliwości trawienne u niemowląt – najczęstsze objawy

Dolegliwości trawienne u niemowląt – najczęstsze objawy

lek na kolki

U najmłodszych dzieci przewód pokarmowy wciąż nie jest w pełni rozwinięty, dlatego nierzadko maluchom doskwierają dolegliwości trawienne. Jak je rozpoznać?


Niedojrzały przewód pokarmowy u dzieci

Pod względem anatomicznym narządy układu pokarmowego są dobrze ukształtowane w momencie narodzin. Jeśli chodzi o ich funkcję, to mija wiele tygodni, zanim przewód pokarmowy „nauczy się” odpowiedniej pracy. Pełen rozwój czynnościowy trwa minimum przez pierwszy rok życia dziecka. Co składa się na niedojrzałość przewodu pokarmowego?

  • Niedojrzałość enzymów trawiennych produkowanych przez trzustkę;
  • zmniejszona synteza kwasów tłuszczowych w wątrobie;
  • zmniejszona aktywność enzymów błony śluzowej jelita – zwłaszcza laktazy rozkładającej laktozę;
  • niedojrzały układ odpornościowy jelit (GALT);
  • nierozwinięta mikroflora bakteryjna jelit;
  • nierozwinięta prawidłowa motoryka przewodu pokarmowego: przełykanie pokarmu, przesuwanie się pokarmu z przełyku do żołądka, opróżnianie żołądka, pasaż jelitowy. [1]

Kolka niemowlęca, zaparcie, ulewanie – jak je rozpoznać?

Trawienie nawet najmniejszej ilości pokarmu dla malucha jest dużo większym wyzwaniem niż dla dorosłego człowieka. Czasem u dzieci pojawiają się trudności z trawieniem i doskwierają im kolki, zaparcia lub ulewania. Niemowlę nie powie nam o tym, co mu dolega. Jak rozpoznać najczęstsze dolegliwości?

Kolka to napadowy płacz lub krzyk, którego nie da się ukoić. Pojawia się nagle, często wieczorem. Dziecko podkurcza nóżki, a rodzic może zauważyć zwiększenie obwodu brzuszka, zwiększoną ilość oddawanych gazów i tzw. przelewanie płynu w jelitach. [2]

W przypadku zaparć kupka dziecka jest sucha, twarda i zbita. Dziecko oddaje stolec z wyraźnym wysiłkiem, grymasi i płacze. Po zrobieniu kupki dziecko uspokaja się.

Ulewanie to cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku, a następnie wypluwanie go. Zwracana treść pokarmowa może być w pełni płynna lub mieć konsystencję twarożku, co oznacza, że częściowo została strawiona w żołądku. Ulewania często występują po jedzeniu, ale nie powinny mieć objętości przekraczającej ok. 2 łyżeczek herbacianych.

Zobacz:  Rynek pracy dla powracających z macierzyństwa – oto zalety matek, o których nie każdy pracodawca pamięta

Sposoby na dolegliwości trawienne u niemowląt

Wiele prostych działań może wspomóc przewód pokarmowy dziecka w okresie adaptacji do prawidłowej pracy.

  1. Karm dziecko mniejszymi porcjami mleka.
  2. Podczas karmienia trzymaj dziecko tak, żeby jego główka była ułożona nieco wyżej niż reszta ciała.
  3. Nie układaj malucha na brzuchu bezpośrednio po jedzeniu.
  4. Jeśli karmisz piersią, a Twoje dziecko nie toleruje laktozy – wyłącz ją ze swojej diety.
  5. Jeśli Twoje dziecko pije mleko modyfikowane i zauważasz u niego objawy dolegliwości trawiennych – zapytaj w aptece o mleko na kolki i zaparcia.
  6. Zadbaj o spokój w otoczeniu dziecka.
  7. Między posiłkami masuj brzuszek dziecka.

Pomoc z apteki

Warto zapytać o lek na kolki, który pomoże w pozbyciu się nadmiaru gazów z jelit malucha. Takie preparaty są dostępne bez recepty i mają wygodną formę kropelek do podawania doustnie. Zawartą w nich substancją jest symetykon, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego – działa w jelicie i rozbija duże pęcherzyki gazów na mniejsze. [2]

Pomocne mogą być probiotyki zawierające szczep Lactobacillus reuteri – tzw. „dobre bakterie jelitowe”, które wspomagają i usprawniają pracę przewodu pokarmowego dziecka. [3]

Dolegliwości trawienne u maluchów są trudne i dla dziecka, i dla jego rodziców. Stąd niezwykle istotna jest wnikliwa obserwacja zachowania dziecka. Ty jako rodzic najlepiej znasz swoją pociechę. Ze swoimi obserwacjami i niepokojem zawsze możesz zgłosić się po poradę do lekarza rodzinnego lub pediatry.

Bibliografia

[1] F. Indrio i in., „Development of the Gastrointestinal Tract in Newborns as a Challenge for an Appropriate Nutrition: A Narrative Review”, Nutrients, t. 14, nr 7, s. 1405, mar. 2022, doi: 10.3390/nu14071405.

[2] A. Ratajczak, K. Ratajczak, i W. Feleszko, „Infantile colic”, Pediatria i Medycyna Rodzinna, t. 12, s. 413–418, grudz. 2016, doi: 10.15557/PiMR.2016.0041.

[3] S. Daelemans, L. Peeters, B. Hauser, i Y. Vandenplas, „Recent advances in understanding and managing infantile colic”, F1000Res, t. 7, s. F1000 Faculty Rev-1426, wrz. 2018, doi: 10.12688/f1000research.14940.1.