Strona główna » Materiał zewnętrzny » Dlaczego wykonuje się USG przezciemiączkowe?

Dlaczego wykonuje się USG przezciemiączkowe?

usg przezciemiaczkowe dla dzieci

USG przezciemiączkowe u dzieci wykonywane jest w celu dostarczenia informacji diagnostycznych dotyczących mózgu, oczu, tkanek miękkich, naczyń krwionośnych i innych wewnętrznych struktur w obrębie głowy. Dowiedz się więcej na temat przebiegu badania.


Czym jest ciemiączko?

Ciemiączko, zwane również ciemieniem jest błoną, która łączy niezrośnięte kości w czaszce u noworodków i niemowląt. Stanowi to rodzaj „luźnego” obszaru na czaszce, który jest pokryty tkanką łączną i błoną śluzową. Ciemiączka są zazwyczaj miękkie i elastyczne w dotyku. Wiemy już, czym jest ciemiączko, teraz warto dowiedzieć się, co wykrywa USG przezciemiączkowe u dziecka. Opisujemy to poniżej.

USG przezciemiączkowe co wykrywa?

Badanie USG przezciemiączkowe jest używane głównie do oceny mózgu i jego struktur u niemowląt i noworodków. USG głowy dziecka pozwala na wykrycie i ocenę różnych problemów i patologii związanych z mózgiem i okolicami czaszki. Oto niektóre z głównych nieprawidłowości, które można wykryć za pomocą USG przezciemiączkowego:

  • wodogłowie,
  • krwotok wewnątrzczaszkowy,
  • zmiany strukturalne mózgu,
  • napięcie wewnątrzczaszkowe,
  • inne wady wrodzone.

USG przezciemiączkowe – do jakiego wieku jest ono możliwe do wykonania?

Badanie USG przezciemiączkowe jest możliwe do wykonania u niemowląt i noworodków w pierwszych miesiącach życia. Jednak wiek, w którym to badanie jest najczęściej wykonywane, to zazwyczaj okres od urodzenia do około 18 miesiąca życia. Warto pamięta, że po 9 miesiącu życia ciemiączka zaczynają się powoli zamykać i stają się trudniejsze do zobrazowania za pomocą USG.

Kiedy robi się USG przezciemiączkowe?

Należy wziąć pod uwagę, że badanie USG przezciemiączkowe powinno wykonać się w przypadku wszystkich wcześniaków, a także noworodków o niższej masie urodzeniowej. USG przezciemiączkowe zalecane jest również dla dzieci, u których istnieje prawdopodobieństwo wad rozwojowych mózgu (ze względu na uwarunkowania genetyczne).

USG przezciemiączkowe – jak przebiega?

USG przezciemiączkowe jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem USG głowy dziecka, polegającym na zobrazowaniu mózgu i struktur mózgowych noworodka lub niemowlaka za pomocą ultradźwięków. Przebieg badania USG przezciemiączkowego polega na ułożeniu małego pacjenta tak, aby główka została zbadana przez specjalną sondę USG, która pozwala na precyzyjne skierowanie wiązki ultradźwiękowej na wybrany obszar główki. Żel na sondzie pomaga w przewodzeniu ultradźwięków i uzyskaniu lepszych obrazów.

Lekarz przesuwa sondę po powierzchni głowy, aby uzyskać obrazy różnych struktur mózgu. Sonda wysyła i odbiera fale ultradźwiękowe, a komputer tworzy na ich podstawie obrazy w czasie rzeczywistym na ekranie monitora. Podczas badania specjalista ocenia obrazy i dokumentuje wszelkie nieprawidłowości lub struktury, które są istotne z punktu widzenia diagnostyki.

Po zakończeniu badania sonda jest usuwana, a żel jest zmywany z głowy dziecka. Niemowlę lub noworodek jest następnie przywracane do normalnej pozycji i ubierane. Badanie USG przezciemiączkowe zazwyczaj trwa stosunkowo krótko, zwykle nie dłużej niż kilka minut. Jest to bezbolesna procedura i nie wymaga zastosowania środków znieczulających. Po badaniu lekarz będzie mógł omówić wyniki z rodzicami i zaplanować ewentualne dalsze kroki leczenia, jeśli to konieczne.

Przygotowanie do USG przezciemiączkowego

Przygotowanie do badania USG przezciemiączkowego u niemowlęcia lub noworodka jest stosunkowo proste i nie wymaga skomplikowanych działań. Oto kilka wskazówek dotyczących przygotowania dziecka:

  • ubranie malucha w wygodne ubranko, które w przypadku konieczności będzie można z łatwością zdjąć,
  • nakarmienie przed badaniem USG, aby dziecko było spokojniejsze i zrelaksowane,
  • zapewnienie cichej i swobodnej atmosfery.