Strona główna » Niemowlę » Dlaczego niemowlęta powinny mieć płaską poduszkę? Czy jest to istotne dla prawidłowego rozwoju

Dlaczego niemowlęta powinny mieć płaską poduszkę? Czy jest to istotne dla prawidłowego rozwoju

turkusowa poszewka na poduszkę mimos m

poduszka mimos redukującą-spłaszczenie głowy niemowląt

Oczekiwanie na pojawienie się na świecie nowego członka rodziny wiąże się z koniecznością przygotowania pokoiku, a także samego łóżeczka. Warto jednak wiedzieć jakie elementy powinny się w nim znaleźć. Jednym z nich będzie płaska poduszka, wyprofilowana w taki sposób, aby zapewnić dziecku komfort w czasie snu, ale także pełnię bezpieczeństwa.

Płaska poduszka dla noworodka a jego rozwój

Właściwe ułożenie dziecka w czasie snu jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju, wygody i bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu zaaranżowaniu posłania.

Jeszcze przez wiele miesięcy po urodzeniu kości, mięśnie oraz układ nerwowy dziecka kształtują się, dopasowując się do nowych warunków i życia poza brzuchem mamy. Z tego względu noworodki należy układać do snu na plecach. Dzięki temu dziecko może swobodnie wydychać powietrze, a ciało nie przegrzewa się – jak wtedy kiedy maluch przez dłuższy czas leży na brzuszku.
Najmłodsze dzieci przesypiają większość doby, co wiąże się z przebywaniem w jednej pozycji przez dłuższy czas – a mniej więcej do piątego miesiąca życia dziecko nie potrafi samodzielnie zmienić ułożenia ciała w czasie snu. Oznacza to że maluch będzie spędzał wiele czasu w tej samej pozycji. Po urodzeniu czaszka dziecka jest wciąż miękka, a mięśnie szyi na tyle słabe, że nie radzą sobie jeszcze z utrzymaniem głowy w jednej pozycji – stąd też konieczność zapewnienia stałego podtrzymania główki.

Z tego względu, dla najmłodszych maluchów najlepszym uzupełnieniem łóżeczka okaże się płaska poduszka dla noworodka, która będzie:

  • podpierać głowę,
  • dawać wsparcie mięśniom karku,
  • pozwoli na prawidłowe ułożenie kręgosłupa,
  • amortyzować czaszkę maleństwa przed wywieraniem zbyt dużego nacisku na powierzchnię materaca.

Wybrana przez nas poduszka powinna być lekko sprężysta, przewiewna, lekka, ale przede wszystkim – niewysoka. Płaska podusia dla najmłodszych dzieci nie powinna być grubsza niż kilka centymetrów.

Profilowane poduszki dla noworodków

turkusowa poszewka na poduszkę mimos mPoza całkiem płaskimi, zaopatrzyć się można także w specjalne, ergonomiczne poduszki, które profilowane są w taki sposób aby chronić czaszkę dziecka przed spłaszczeniem. Będą to poduszki ze sprężystym wypełnieniem oraz wgłębieniem na środku. Podwyższone brzegi dodatkowo chronią przed niekontrolowanym przemieszczaniem się główki dziecka w czasie snu. Tego typu płaskie poduszki dla noworodków można znaleźć m. in. w ofercie sklepu internetowego Mądra Mama.

 

 Płaska poduszka dla niemowlaka – kiedy po nią sięgnąć

Część specjalistów sugeruje, aby najmłodsze dzieci spały na całkowicie płaskiej powierzchni – bezpośrednio na materacu, bez poduszki. Poleca się natomiast aby płaska poduszka dla niemowlaka znalazła się w łóżeczku wtedy, kiedy maluch zaczyna się już samodzielnie obracać w czasie snu, co zwykle następuje w piątym bądź szóstym miesiącu życia.

Jaka powinna być odpowiednia poduszka dla niemowlaka?

  • Musi być wykonana z hipoalergicznych materiałów

Warto stawiać na wysokiej jakości, atestowane materiały. Dla najmłodszych sprawdzi się włóknina silikonowa lub sprężysta pianka. Syntetyczne wypełnienie nie będzie siedliskiem dla roztoczy, ponieważ nie gromadzi w swojej strukturze kurzu. Nadaje się do częstego prania, a przy tym nie traci swojego kształtu czy sprężystości.

  • Otoczka poduszki powinna być wykonana z naturalnych włókien

Materiał, który będzie miał najbliższy kontakt z ciałem dziecka musi być przepuszczalny, dobrze pochłaniać wilgoć, a także być delikatny dla skóry. Najlepiej do tego celu sprawdzą się bawełna oraz wiskoza bambusowa, która odznacza się właściwościami antybakteryjnymi.

  • Ważny jest odpowiedni kształt

Sięgać należy po poduszki profilowane, ukształtowane w zgodzie z anatomią dziecka. Przede wszystkim powinna ona być nie za wysoka i nie za bardzo sprężysta. Dobrze jeśli w strukturze poduszki przewidziane jest wgłębienie na głowę. Wtedy brzeg poduszki zapewnia wygodne podparcie dla karku, a głowa jest odpowiednio amortyzowana.
W czasie zakupów warto kierować się także certyfikatami (takimi jak GOTS) oraz atestami, które poświadczają, że dany produkt spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dzięki temu można mieć pewność, że wybrana poduszka dla dziecka będzie wspierać jego prawidłowy rozwój.