Dieta bez laktozy dla karmiącej piersią matki – jak powinna wyglądać? Jakich produktów unikać?
Alergia na mleko krowie ujawnia się zwykle już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zdarza się jednak, że objawy występują nieco później. W obu przypadkach wdraża się tzw. dietę bezmleczną. Polega ona na eliminacji z jadłospisu karmiącej mamy i niemowlęcia nie tylko mleka krowiego, ale też wszystkiego, co ma z nim jakikolwiek związek. Przestrzeganie diety likwiduje objawy alergii u dziecka, pozwala na jego prawidłowy rozwój, a także pomaga zapobiegać astmie, chorobom skóry oraz innym dolegliwościom alergicznym ze strony układu pokarmowego i oddechowego.
Dieta matki z alergią na laktozę – jak powinna wyglądać?
Alergię na mleko krowie u dziecka może spowodować praktycznie każda z 30 frakcji białka, występujących w mleku krowim. Należy więc całkowicie wyeliminować z diety mleko krowie oraz wszystkie jego pochodne. Masowość występowania objawów towarzyszących alergii pokarmowej u niemowląt doprowadziła do tego, że często są one bagatelizowane i niekojarzone z tą właśnie przypadłością. Dlatego też podejrzewając u dziecka alergię, musimy bacznie je obserwować, notować każdy niepokojący objaw, a ze swoimi spostrzeżeniami udać się do lekarza. Jego rolą jest zdiagnozowanie schorzenia i przedstawienie konkretnych kierunków działania, natomiast rolą matki jest stosowanie się do wszystkich zaleceń.
OBJAWY ALERGII LUB NIETOLERANCJI NA MLEKO KROWIE U NIEMOWLAKA:
-
- dolegliwości skórne – policzki maluszka pokrywa drobna kaszka, skóra staje się sucha, szorstka, łuszcząca lub liszajowata. Skóra może wyglądać tak, jakby ją ktoś polakierował, pojawiają się na niej grudki – nie tylko na buzi. Zmiany mogą obejmować także inne części ciała malucha, np. szyję, nóżki, ramiona. Objawem alergii może być też ciemieniucha na główce dziecka, a także wysiękowe zmiany skórne na płatkach uszu.
- nawracające infekcje nosa, gardła, oskrzeli oraz uszu,
- ulewanie niemowlaka,
- wymioty,
- biegunka i ból brzucha (to najczęstsze objawy nietolerancji laktozy, czyli cukru mlecznego),
- kolka jelitowa,
- niepokój dziecka podczas karmienia,
- płacz niemowlęcia,
- niespokojny sen.
Alergia na krowie mleko to nie dożywotni wyrok! Choć zdarza się, że dziecko nie może jeść produktów mlecznych do końca życia, to jednak u 60% dzieci alergia ustępuje w wieku do 3 lat, a u kolejnych 20% do ukończenia 5 roku życia. Dzieje się tak, ponieważ śluzówka przewodu pokarmowego dojrzewa i staje się coraz mniej przepuszczalna dla potencjalnych alergenów, ale żeby tak się stało, musimy ściśle przestrzegać diety!
NA CZYM POLEGA BEZMLECZNA DIETA ELIMINACYJNA U matki KARMIĄCEJ PIERSIĄ?
Polega na wykluczeniu z diety wszystkich produktów mlecznych, przetworów mlecznych, gotowych produktów bezbiałkowych zawierających mleko (a także mleko w proszku, serwatkę, maślankę, kazeinę i żelatynę wołową). Często też zaleca się matkom małych alergików ograniczenie innych, często uczulających pokarmów tj. cytrusów, orzechów, czekolady, jaj i kakao.
Więc podczas zakupów nie pozostaje nam nic innego jak studiowanie etykiety każdego produktu. Musimy być świadomi tego, co kupujemy, bo pułapki czyhają na nas praktycznie wszędzie: w pasztetach, słodyczach, wędlinach, gotowych ciastach i kremach. Jest to co prawda zajęcie czasochłonne i żmudne, ale niestety KONIECZNE!!!
- Dieta eliminacyjna wymaga wprowadzenia w miejsce mleka i jego przetworów produktów zastępczych o podobnych wartościach odżywczych. Gdy to zaniedbamy, możemy doprowadzić w naszym organizmie do niedoborów i związanych z tym konsekwencji. Do menu karmiącej mamy na diecie bezmlecznej musimy wprowadzić mieszanki zastępcze, np. mleko modyfikowane nutramigen lub bebilon pepti.
To hydrolizaty białka praktycznie pozbawione czynników alergizujących w wyniku obróbki termicznej. Na rynku spożywczym istnieje wiele zamienników mleka krowiego, np. mleko owsiane, ryżowe, sojowe (o ile oczywiście dziecko nie ma alergii na soję).
Na ich bazie można przygotować pyszne ciasta, ciastka, budynie i desery. Jeśli u niemowlaka występują dolegliwości skórne, należy wzbogacić dietę karmiącej mamy o dodatkową dawkę cynku.
By nie doprowadzić do niedoborów wapnia u matki, należy wprowadzić jego suplementy (według zaleceń lekarza). Wapń znajdziemy także w kapuście, brokułach, fasoli, fasolce szparagowej, orzechach i migdałach, ale jest on słabiej przyswajalny niż wapń z mleka, a ponadto są to w większości produkty wzdymające (kapusta, fasola) lub alergizujące (orzechy).
Przekonanie, że picie dużych ilości mleka lub napoi zawierających mleko (kawa zbożowa, bawarka) wpływa pozytywnie na produkcję pokarmu jest nieprawdą! Napoje te wpływają na laktację tak samo, jak każdy inny płyn (woda, soki). Mitem jest, że mleko kobiece powstaje z mleka krowiego, a także to, że ilość produkowanego pokarmu zależy od ilości wypitego mleka.
PRODUKTY ZABRONIONE w jadłospisie U KARMIĄCEJ MATKI W DIECIE BEZMLECZNEJ:
- mleko krowie,
- mleko kozie,
- mleko owcze,
- mleko w proszku,
- zsiadłe mleko,
- jogurty,
- maślanka,
- kefiry,
- śmietana,
- śmietanka np. do kawy,
- wszystkie potrawy i desery na bazie mleka lub przetworów mlecznych
- serwatka
- sery białe – twarogowe
- sery pleśniowe
- sery żółte
- sery feta
- serki topione
- serki homogenizowane
- oscypki
- masło
- margaryna zawierająca nawet niewielką ilość masła
- wołowina
- cielęcina
- wędliny, szynki, pasztety, salcesony i parówki zawierające cielęcinę lub wołowinę
- ciasta, ciasteczka, pierniki, pączki, bułeczki pszenne, torty i ciasta z kremami – wszystkie, które mają w składzie mleko, masło lub inne pochodne mleka
- pieczywo tostowe, biszkopty
- płatki śniadaniowe czekoladowe lub z dodatkiem mleka
- suchary
- wafle tortowe
- kremy czekoladowe do kanapek
- czekolada
- słodycze z czekolady, cukierki, wafelki, draże, herbatniki, batoniki
- budynie
- kremy
- lody
PODCZAS DIETY UWAGA NA PROBIOTYKI
Jeśli z jakiś przyczyn musimy przyjmować probiotyki, zwróćmy szczególną uwagę na ich skład. Spora część z nich zawiera śladowe ilości mleka lub jego pochodnych. Czytajmy więc ulotki dołączone do opakowania i wybierajmy te preparaty, w których nie ma mleka. Pierwszym takim probiotykiem w Polsce był Lacidofil.
W każdej chorobie przewlekłej – a alergia pokarmowa taką właśnie jest – wiele zależy od matki chorego dziecka. Niezależnie od tego, czy karmi piersią, czy sztucznie, to właśnie od jej wiedzy, świadomości i silnej woli zależy powrót dziecka do zdrowia. Najważniejszym działaniem profilaktycznym jest właściwa dieta i prawidłowy sposób żywienia zarówno dziecka, jak i prawidłowe posiłki karmiącej matki.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.