Strona główna » Ciąża » Czynność tarczycy a ciąża

Czynność tarczycy a ciąża

Choroby tarczycy w ciąży zdarzają się dość często. W populacji Polskiej ocenia się, że nadczynność tarczycy występuje u około 2 ciężarnych na 1000 a niedoczynność u 9 na 1000. Niestety zdarza się, że mogą być one niewykryte i nieleczone. Następstwa tego mogą okazać się poważne tak dla matki jak i dziecka.

W prawidłowo przebiegającej ciąży czynność tarczycy ulega zmianie oraz fizjologicznie nieznacznie zwiększa się jej wielkość. Zmiany w produkcji niektórych hormonów produkowanych przez ciążę ( estrogenów , HCG) wpływają na produkcję hormonów tarczycy stymulująco.

Już sama stymulacja tarczycy przez HCG może być przyczyną nadmiernych wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży. Ciąża jest stanem, w którym zwiększa się zapotrzebowanie na jod. Warto o tym pamiętać szczególnie w południowych rejonach Polski. Jednak popularne na naszym rynku preparaty witaminowe dla ciężarnych uwzględniają ten fakt.

Podstawowymi badaniami, które określają funkcję tarczycy w ciąży są (wolna frakcja) fT4 oraz TSH.

Tarczyca dziecka osiąga dojrzałość około 12 tygodnia ciąży. Funkcjonuje ona jednak inaczej niż u urodzonego dziecka czy dorosłego człowieka. Od połowy ciąży wzrasta we krwi płodu stężenie TSH i T4. Bezpośrednio po porodzie wyniku kontaktu dziecka z „zimnym” (normalnym dla tych co już poza macicą) otoczeniem następuje wzrost TSH i hormonów tarczycy. Obowiązkowe badanie przesiewowe poziomu TSH u noworodków (spotkacie lub spotkaliście się z tym Państwo na Oddziale Położniczym) wykonywane jest zatem najwcześniej po dwu dniach po urodzeniu.

Hormony tarczycy są niezbędne w procesie rozwoju mózgu płodu. Hormony tarczycy matki przechodzą w minimalnych ilościach do dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży to właśnie one zabezpieczają rozwój centralnego systemu nerwowego dziecka, gdyż ono samo nie posiada jeszcze zdolności ich produkcji. Niedobór hormonów tarczycy w życiu płodowym i we wczesnym dzieciństwie może spowodować upośledzenie umysłowe dziecka.

Zobacz:  Zespół policystycznych jajników – objawy, rozpoznanie i leczenie

Zobacz:  Woda gazowana w ciąży - czy można ją pić?

Proponowane artykuły: