Strona główna » Akcesoria » Czym kierować się przy wyborze ubrań dziecięcych – poznajcie 5 ważnych zasad

Czym kierować się przy wyborze ubrań dziecięcych – poznajcie 5 ważnych zasad

ubranka-dla-dzieci

ubranka-dla-dzieci

Każdy rodzic dla swojego dziecka powinien chcieć wszystkiego co najlepsze. Na pewno poza dawaniem dużej ilości miłości, ważne jest też zapewnienie mu podstawowych rzeczy takich jak wysokiej jakości jedzenie oraz odpowiednich ubrań i właśnie na ubraniach się skupimy. Dziś doradzimy Wam 5 zasad, którymi należy się kierować, wybierając ubrania dla dziecka.


Zasada 1: jakość ma znaczenie

Na pewnych rzeczach oszczędzać nie można i rzeczywiście ubrania należą właśnie do tych rzeczy. Należy wybierać tylko i wyłącznie wysokiej jakości produkty, które są wytrzymałe. Wiadomo, że dzieciaki są aktywne, lubią się bawić, dużo biegają. Ważne jest więc to, aby ubrania „nadążały” za nimi, czyli nie przecierały się i niszczyły. Oczywiście często oznacza to, że trzeba liczyć się z tym, że wyższej jakości ubrania są droższe, ale przecież to o dobro dziecka chodzi.

Zasada 2: bezpieczeństwo jest najważniejsze

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a to oznacza, że owym bezpieczeństwem trzeba też kierować się wybierając odzież. Musi być ona wykonana z bezpiecznych i nietoksycznych materiałów. Można wybierać takie jak bawełna ekologiczna. Warto, a nawet trzeba wybierać ubrania od pewnych producentów, którzy stawiają na ekologię, ale też nie stosują w odzieży szkodliwych barwników czy kadmu.

Pamiętajcie, że w wielu tanich materiałach podczas produkcji np. bawełny używa się dużej ilości środków owadobójczych i pestycydów, co rzecz jasna silne oddziałuje na skórę dziecka. Może nie tylko ją podrażniać, ale wręcz uczulać. Nie wspominając już, że pestycydy czy środki owadobójcze są rakotwórcze. W wielu przypadkach ubrania z poliestru są również bardzo szkodliwe, gdyż wydzielają mikroplastik, który przedostaje się nawet do wnętrza organizmu, nie wspominamy już nawet jak bardzo mikroplastik jest szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Pamiętajcie jeszcze, że małe rzeczy mają duże znaczenie i mogą wpływać na bezpieczeństwo. Tak jest też w przypadku odzieży np. zewnętrznej typu kurtki. Dobrze jeżeli posiadają one odblaski.

Zasada 3: ubrania dopasowane do dziecka

Wiadomo, że dzieci szybko rosną, zatem często trzeba kupować nowe ubrania. Wielu rodziców, próbując zaoszczędzić, kupuje ubrania za duże, uważając, że dziecko w końcu do nich dorośnie. Ale to błąd i to duży błąd. Zbyt duże ubrania zwyczajnie nie zapewnią dziecku komfortu i mogą prowadzić do przewiania. Dlatego też należy kupować ubrania, które są dobre, a nie za duże czy za małe. Na szczęście wcale nie trzeba aż tyle wydawać, bo obecnie można zakupić odzież, która rośnie razem z dzieckiem, czyli można powiększyć ją o jeden rozmiar.

Zasada 4: odzież dobrana do pogody

Nie ma czegoś takiego jak minimalistyczna szafa w przypadku dzieci. Zdecydowanie lepiej sprawdza się wybieranie ubrań pod kątem pogody i pory roku. Przy niskich temperaturach konieczne są spodnie zimowe dla dzieci. Powinny one być wykonane z materiału wiatroodpornego, ale wodoodpornego. Takie same zalety powinny mieć kurtki zimowe czy jesienne.

I tutaj na pewno też bardzo ważna jest wygoda. Nie ma sensu za to kupować wymyślnych ubrań udekorowanych cekinami czy innymi ozdobami, bo rzeczywiście w przypadku dzieci zupełnie się nie sprawdzą, a przy tym nie będą zapewnią maksymalnej wygody. W szafie nie może też zabraknąć bielizny termicznej czy też koszulek typu basic oraz legginsów czy spodni dresowych.

Również obuwie musi być dopasowane do stopy dziecka i zapewniać maksymalną ergonomię. W tym przypadku należy zastosować się do zasady, że podeszwa powinna umożliwiać ruchy zgięcia stopy pod palcami, a także ruchy supinacji i pronacji stopy, tzn. podeszwa powinna umożliwiać zrotowanie do wewnątrz i na zewnątrz.

Zasada 5: pozwólcie dzieciom wybierać ubraniach

Wy jako rodzice musicie zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo dziecka, ale nie możecie mu zabraniać podejmowania własnych decyzji, bo to także nauka. Dziecko ma prawi wybierać sobie ubrania i to nawet jeżeli nie do końca wzór się Wam podoba. Dlatego pozwólcie mu wybrać spodnie zimowe dla dzieci czy kurtki. Jeżeli dana odzież zapewni mu wygodę i bezpieczeństwo, to jak najbardziej powinniście ją zakupić. Nie krytykujcie wyboru dzieci, lecz go wspierajcie, ale też dużo tłumaczcie.