Strona główna » Karmienie Piersią » Czym i jak można zastąpić mleko matki?

Czym i jak można zastąpić mleko matki?

karmienie niemowlaka łyżeczką

Po narodzinach dziecka najbardziej naturalnym, a dla niektórych nawet jedynym właściwym sposobem karmienia dziecka jest przystawianie go do piersi.


Substytuty mleka matki

Mleko matki zapewnia najlepsze odżywianie dzieci. Rzadko zdarza się, aby kobieta nie była w stanie lub odradzała karmienia piersią. Jeśli nie masz pewności co do karmienia piersią lub rozważasz karmienie mieszanką,  skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną środowiskową, aby uzyskać więcej informacji. Jednak w niektórych przypadkach mleko matki jest niedostępne lub karmienie piersią nie jest właściwym wyborem karmienia dziecka. W takich przypadkach zalecana jest kupiona w sklepie mieszanka dla niemowląt .

Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ właśnie w mleku matki znajduje się około 200 niezwykle cennych składników odżywczych, zapewniających prawidłowy rozwój organizmu maleństwa.

Co ma jednak zrobić młoda matka, która nie może pozwolić sobie na karmienie piersią?




Produkty zastępujące mleko matki noworodkowi

Większość kobiet oczekujących dziecka zamierza karmić je własnym pokarmem. Lekarze dodatkowo je do tego zachęcają, ponieważ mleko matki, zawierające białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne, probiotyki oraz substancje odpornościowe jest idealnym pożywieniem dla nowo narodzonego maluszka, które może być podawane jako jedyny pokarm nawet do 6. miesiąca życia dziecka.



Czasem jednak zdarza się, że matka nie może zdecydować się na karmienie piersią. Najczęstszym tego powodem jest brak pokarmu lub jego niewystarczająca ilość na zbyt wczesnym etapie rozwoju życia dziecka. Karmienie piersią jest także odradzane w przypadku przechodzenia przez kobietę ostrych chorób zakaźnych, gruźlicy płuc, chorób nerek, niewydolności krążenia czy nowotworów. W takich przypadkach potrzebne będzie znalezienie godnego zastępstwa dla mleka matki.

Zobacz:  Jak pobudzić laktację? - Zaburzenia laktacji i przyczyny problemów z karmieniem

 

Mleko modyfikowane, czyli?

Mleko modyfikowane jest wrogiem publicznym numer jeden dla wszystkich zwolenników naturalnego karmienia głównie ze względu na skład dostępnych na rynku produktów, który według nich nie może równać się z pokarmem wytwarzanym w organizmie kobiety. Jednak obecnie producenci dokładają wszelkich starań, aby mleko modyfikowane nie tylko zaspokajało głód maleństwa, ale także dostarczało mu wszelkich substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju.



 

Dostępne w sklepach i aptekach mleko modyfikowane produkowane jest przede wszystkim z mleka krowiego, ale dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii jego skład jest w bardzo dużym stopniu zmieniony. Obniżanie zawartości białka, dodanie lekkostrawnego białka serwatkowego zawierającego aminokwasy, zamiana tłuszczu mlecznego w roślinny oraz wzbogacanie w witaminy i składniki mineralne to podstawowe działania, mające w maksymalnym stopniu upodobnić mleko modyfikowane do naturalnego pokarmu.




Substytuty mleka modyfikowanego obejmują mleko pełne krowie, mleko odparowane lub mleko w proszku (pod warunkiem, że jest pełnotłuste i odpowiednio rozcieńczone wodą). Jeśli wybierzesz pełne mleko kozie , musisz je pasteryzować i dodać witaminę D i kwas foliowy. Jest za wcześnie, aby podawać mleko o niższej zawartości tłuszczu, soję lub inne napoje roślinne (np. Migdały, ryż lub kokos). Te napoje nie mają wystarczającej ilości składników odżywczych, aby zaspokoić potrzeby rosnącego dziecka.

 

Jak dobrać mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane należy dobierać przede wszystkim przy uwzględnieniu wieku naszej pociechy. Mleko początkowe oznaczone zazwyczaj jedynką przeznaczone jest dla najmniejszych dzieci. Produkty z dwójką zostały stworzone z myślą o niemowlętach, które ukończyły już sześć miesięcy, natomiast trójki i czwórki są odpowiednie dla maluchów kolejno po 1. i 2. roku życia.



 

Zobacz:  Karmienie wcześniaka - jak to robić? Zasady prawidłowej diety wcześniaków

Na szczęście karmienie piersią nie jest jedyną dostępną możliwością, a decyzja o odstawieniu pociechy nie powinna spotykać się z krytyką. Warto dodać, że mleko modyfikowane występuje również w wariantach dla dzieci alergicznych, pomagających rozwiązać problemy z nadmiernym ulewaniem lub przynoszące ulgę w problemach trawiennych. Najważniejsze jest, aby dołożyć wszelkich starań, aby znalezione za mleko matki zastępstwo było jak najmniej odczuwalne dla dziecka.