Czy pobieranie krwi boli? – zobacz jak wygląda badanie morfologii
Jeśli po raz pierwszy oddajesz krew do pobrania, czy to do badania lub banku krwiodawstwa i zastanawiasz się, czy oddanie krwi Ci nie zaszkodzi? – czy aby na pewno jest bezpieczne i pozbawione bólu jak i skutków ubocznych? W tym artykule postaramy się przybliżyć cały proces oraz zalety i korzyści płynące z oddawania krwi.
W Polsce średnio 600 tysięcy osób – honorowych krwiodawców, regularnie oddaje krew. Nie liczymy pacjentów przychodni i szpitali. Jak informuje Narodowe Centrum Krwi, wciąż jest to mała liczba w porównaniu do zapotrzebowania dla chorych i ludzi potrzebujących krew.
Pobieranie krwi czy boli?
Pobieranie krwi jest procesem bezpiecznym, ale nie jest bezbolesnym doświadczeniem. Ból to mocne słowo – samo wbicie igły przypomina raczej uszczypnięcie lub ukąszenie przez owada, gdy w następnym etapie igła pozostanie w twoim ramieniu – możesz czuć lekki dyskomfort spowodowany obecnością ciała obcego w swoim organizmie w miejscu wkłucia igły do ręki niżej łokcia lub innego miejsca ramienia.
Możesz również odczuwać lekki ból w miejscu wkłucia igły po jej pobraniu, szczególnie jeśli masz ramię posiniaczone. Jeśli odczuwasz ewentualny ból, możesz wziąć lek przeciwbólowy zawierający paracetamol (acetaminofen).
Jest kilka rzeczy o których należy pamiętać przed przystąpieniem do badania lub zabiegu – w którym jest ingerencja w nasz układ krwionośny. Oto dokładniejsze spojrzenie na wady, które należy rozważyć przed oddaniem krwi, które mogą zależeć od ilości ml jaką oddajemy do badania.
Następstwa jakie mogą wystąpić po badaniu morfologii i pobierania krwi:
- siniaki
- dalsze krwawienie
- zawroty głowy, zawroty głowy i nudności
- ból w miejscu nakłucia
- słabość fizyczna
Zobacz: Morfologia krwi u niemowlaka – co kryją skróty w wynikach badania
Jak wygląda pobieranie krwi?
- Kiedy oddajesz krew, siadasz lub leżysz na rozkładanym krześle z ręką wyciągniętą na podłokietniku. Pracownik służby zdrowia założy mankiet lub opaskę ciśnieniową wokół ramienia, aby napełnić żyły większą ilością krwi. Po oczyszczeniu skóry wewnątrz jednego z łokci dostawca włoży sterylną igłę przymocowaną do cienkiej plastikowej rurki i worka z krwią do jednej z żył. Igła jest trzymana w ramieniu przez około 10 minut lub przez okres oddawania krwi.
- Kiedy igła nakłuwa żyłę, zawsze istnieje szansa, że wokół miejsca, w które wprowadzono igłę, wystąpią zasinienia. Z tego powodu siniaki występują często u dawców krwi.
- Siniaki mają kolor od żółtego przez niebieski do fioletowego. Łagodne lub umiarkowane siniaki zwykle nie są czymś, o co należy się martwić. Jeśli wystąpią siniaki, nakładaj zimne opatrunki na stłuczone miejsca co kilka godzin przez kilka minut w ciągu pierwszych 24 godzin po oddaniu krwi.
Czy w trakcie pobierania krwi może wystąpić krwawienie z nakłucia ?
Po zakończeniu oddawania krwi pielęgniarka zabiegowa usunie igłę z żyły i umieści bandaż na miejscu igły. Owiną twoje ramię opatrunkiem. Bandaż uciskowy jako opatrunek ma za zadanie zatrzymać wypływ krwi z żyły. Pielęgniarka poinstruuje cię, abyś trzymał bandaż i opatrunek na miejscu przez co najmniej 30 minut, aby zatrzymać ewentualne krwawienie i pozwolić by powstał strupek.
Czasami krwawienie nadal występuje po założeniu opatrunku. W takim przypadku ważne jest, aby naciskać na miejsce igły i trzymać rękę podniesioną nad sercem przez trzy do pięciu minut. Jeśli krwawienie nie ustąpi po tym czasie, należy skontaktować się z lekarzem.
Czy mogę mieć zawroty głowy, nudności i omdlenia po badaniu krwi?
Po zakończeniu darowizny zostaniesz poproszony o siedzenie w miejscu obserwacji przez około 5-15 minut. Będziesz miał okazję odpocząć, napić się płynów – zwykle wody lub soku owocowego – i zjeść lekką przekąskę(czekoladę). Wiadomo, że jedzenie, picie i odpoczynek łagodzą zawroty głowy, zawroty głowy i nudności związane z oddawaniem krwi. Większość ludzi doświadcza przynajmniej łagodnych wersji tych działań niepożądanych.
Jeśli po zakończeniu okresu oddawania czujesz zawroty głowy, oszołomienie lub mdłości, połóż się, aż zaczniesz czuć się lepiej.
Po pobraniu krwi możesz doświadczyć lekkiego osłabienia fizycznego w związku z utrata pewnej ilości krwi z organizmu. Z tego powodu pielęgniarki zalecają unikanie intensywnej aktywności fizycznej lub podnoszenia ciężarów przez pięć godzin po zabiegu.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.