Strona główna » Karmienie Piersią » Czy mogę karmić piersią, kiedy jestem chora?

Czy mogę karmić piersią, kiedy jestem chora?

Gorączka, ból gardła, katar, biegunka, wymioty, osłabienie – wszystko wskazuje na to, że dopadła cię jakaś choroba. Z niepokojem zastanawiasz się, czy nie zarazisz maluszka i czy nie powinnaś przerwać karmienia piersią. Bez obaw, przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia. Jest to bezpieczne, a nawet zalecane.


Infekcje typu przeziębienie albo grypa żołądkowa można przenieść już przez dotyk, bliski kontakt, drogę kropelkową (kichanie, kaszlenie, całowanie), a nie przez pokarm. Co więcej – dzięki karmieniu dziecko będzie chronione przed infekcją jeszcze zanim u mamy wystąpią objawy przeziębienia czy zatrucia. Dziecko zostało wystawione na działanie czynników powodujących chorobę jeszcze zanim ta dała o sobie znać. Kontynuując karmienie, chronimy malucha. Mleko mamy potrafi dostosować się do danej sytuacji tak, by było jak najlepsze dla dziecka. Karmiąc, mama przekazuje dziecku przeciwciała, które uchronią je przed infekcją. Kontynuowanie karmienia to więc najlepsze co możesz zrobić dla swojego dziecka, kiedy jesteś chora. Jego zaprzestanie może zwiększyć ryzyko zachorowania dziecka.

Jak informuje La Leche League, ogólnoświatowa organizacja wspierająca karmiące mamy, jedynymi chorobami zakaźnymi, w przypadku których należy przerwać karmienie piersią w krajach rozwiniętych jest HIV i HTLV-1.Jak leczyć przeziębienie karmiąc piersią?

Kiedy poczujesz pierwsze objawy przeziębienia, nie lekceważ ich i sięgnij po domowe sposoby. Podczas karmienia można też zażywać większość lekarstw. Są także antybiotyki, które można brać podczas karmienia piersią, lepiej jednak zrobić wszystko, aby nie było to konieczne. Szkodliwe mogą być leki stosowane podczas leczenia nowotworów oraz podawane przy badaniach rentgenowskich. Kiedy domowe sposoby zawiodą, skontaktuj się z lekarzem i poinformuj go, że karmisz piersią, aby mógł dobrać odpowiedni lek. W razie wątpliwości można też zajrzeć do Laktacyjnego Leksykonu Leków na stronie Centrum Nauki o Laktacji.

Ponadto staraj się też zapobiegać rozprzestrzenianiu wirusów, często myjąc ręce i unikając kichania i kaszlenia na dziecko. Pomocne będzie także wsparcie otoczenia. Dobrze, aby partner albo inna osoba przejęła większość obowiązków domowych i zajęła się dzieckiem, abyś mogła jak najwięcej odpoczywać.Przeczytaj także: Przeziębienie w ciąży – jak leczyć?

Czy karmić piersią, gdy dziecko jest chore?

Pokarm mamy to także najlepsze pożywienie dla chorego dziecka. Jeżeli u twojego maluszka wystąpiły objawy przeziębienia, nie przerywaj karmienia. W mleku mamy występują przeciwciała, które pomogą zwalczyć infekcję, oraz wiele cennych, łatwych do strawienia składników odżywczych. Karmienie piersią, bliskość z mamą dodadzą też maluchowi otuchy. Może się jednak okazać, że dziecko będzie często i krótko domagało się piersi. Wsparciem dla chorującego dziecka będzie też kontakt skóra do skóry.