Strona główna » Ciekawostki » Czego potrzebujesz do zrobienia dokładnego prania?

Czego potrzebujesz do zrobienia dokładnego prania?

pralka piorąca i płyn z niemiec

pranie ubrań niemiecką chemią

Od produktów do prania zależy to, jak skuteczne i dokładne będzie zrobione przez nas pranie. Jeśli zależy nam na tym, by prane materiały na dłużej zachowały świeżość, nie niszczyły się prędko, a także były bezpieczne dla naszej skóry – musisz stworzyć odpowiedni zestaw środków piorących. Jak je dobrać i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy w artykule!


Proszek do prania

Proszki do prania nie są sobie równe. Różnią się składem, a co za tym idzie – skutecznością. Mają różne właściwości, są przeznaczone do kolorowych lub białych materiałów. Jakie cechy proszków do prania są szczególnie pożądane?

  • hipoalergiczność – dzięki temu z proszku do prania bez problemu będą mogli korzystać alergicy czy posiadacze skłonnej do podrażnień skóry, w tym dzieci;
  • działanie dezynfekujące – najlepiej aktywujące się już w niskich temperaturach, co pozwala na dokładne oczyszczenie materiałów także z niewidocznych zanieczyszczeń (bakterii, grzybów, roztoczy) w bezpiecznych dla włókien warunkach;
  • skoncentrowana formuła – tak opracowany skład będzie gwarancją skuteczności;
  • wydajność – wydajne proszki starczają na dłużej i są bardziej ekonomicznymi opcjami;
  • proekologiczność – standardowe proszki do prania przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń wód (fosforany i zeolity w składzie) oraz zanieczyszczeń plastikiem (opakowania), dlatego dobrze wybierać te bardziej ekologiczne rozwiązania.

chemia niemiecka

Płyn do prania

Choć sam proszek do prania może nam wystarczyć, w niektórych przypadkach lepszym wyborem będzie postawienie na płyn piorący. Jego największą zaletę jest dokładniejsze wnikanie we włókna materiału, a także lepsze wypłukiwanie. Dlatego to polecane rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy pierzemy delikatne tkaniny oraz ubrania i inne tekstylia, które mają kontakt z wrażliwą skórą.
Bez trudu znajdziemy takie płyny do prania, które wykazują takie same właściwości jak te wymienione wyżej, odnoszące się do proszków do prania.

Płyn do płukania

Dobrej jakości płyn do płukania ma wiele zalet. Przede wszystkim nadaje on materiałom świeżego zapachu – na rynku znajdziemy szeroki wachlarz kompozycji zapachowych, więc z pewnością któraś z nich przypadnie nam do gustu. Do tego płyny do płukania zmiękczają materiał oraz sprawiają, że mniej się on gniecie.

Niektóre produkty mają również właściwości, które niwelują elektryzowanie się lub ułatwiają prasowanie. Dodanie płynu do płukania do naszego prania sprawi, że ubrania zachowają świeżość i świetną jakość jeszcze dłużej!Środki do czyszczenia pralki

Choć może wydawać się to dość nietypowe, środki do czyszczenia pralki również mają wpływ na to, w jakim stanie będą materiały po praniu. Świeża, czysta i sprawna pralka nie zniszczy prania i pozwoli na dokładne wypłukanie się produktu piorącego. Zabrudzona, zaniedbana pralka może znacznie ograniczyć jakość prania i wydajność sprzętu. Na materiałach powstaną nieestetyczne zacieki i plamy po proszku lub płynie.

Do tego ubrania wyciągnięte z pralki będą miały nieprzyjemny, nieświeży zapach, co negatywnie wpłynie na komfort ich noszenia. Wewnątrz pralki będą rozwijać się grzyby i bakterie, więc samo pranie minie się z celem.
Jeśli zależy nam na tym, by nie musieć prędko wymieniać sprzętu oraz chcemy, by wyjmowane z pralki materiały były świeże, czyste i pachnące – zadbajmy o czystość naszej pralki.

Pomogą nam w tym środki takie jak:

  • tabletki odkamieniające,
  • tabletki do czyszczenia,
  • czyścik do pralki,
  • proszek czyszczący,
  • odkamieniacz.