Ćwiczenia krótko po porodzie
Ćwiczenia po porodzie poprawiają nie tylko wygląd, ale też samopoczucie i nastrój kobiety.
W czasie połogu, czyli przez około sześć tygodni po porodzie kobieta musi bardzo o siebie dbać. Rana po porodzie dopiero zaczyna się goić dlatego trzeba zmienić tryb życia, aby nie nadwyrężać i nie przesilać organizmu. Co jednak ze zbędnymi kilogramami po porodzie i brzuszkiem, który zupełnie nie przypomina płaskiego? Kiedy można zacząć ćwiczenia po porodzie siłami natury, a kiedy po porodzie z cesarskim cięciem?
Ćwiczenia poprawiają nie tylko wygląd, ale też samopoczucie i nastrój kobiety. Dlatego warto już w czasie połogu zacząć gimnastykę, by jak najszybciej powrócić do formy sprzed ciąży. Trzeba tylko pamiętać, że nie wszystkie ćwiczenia można wykonywać, w szczególności trzeba na siebie uważać w pierwszych dniach po porodzie. Ponadto pamiętajmy, że inne wytyczne obowiązują kobiety, które rodziły dziecko przez cesarskie cięcie.
Czas połogu można podzielić na 3 fazy: do pierwszej zalicza się pierwsze 6 – 10 godzin po porodzie. Później następuje czas tak zwanego wczesnego połogu, który trwa do 14 tygodnia po porodzie. Ostatni okres to późny połóg, który trwa do 6 tygodnia. Kobieta będąca w poszczególnych fazach połogu musi odpowiednio o siebie dbać i unikać nadmiernego wysiłku.
Lekarze w szczególności odradzają podejmowania wysiłku w pierwszych godzinach po porodzie. Jest to czas szczególny, kiedy kobieta powinna głównie odpoczywać. Niemniej jak najbardziej wskazane jest aby chodzić, czy spacerować po sali porodowej. Ruch pozytywnie wpływa na samopoczucie matki. Ma także znaczenie dla szybszego powrotu do formy sprzed porodu. W późniejszych fazach ograniczeń i przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń jest coraz mniej. Trzeba jednak pamiętać, że nadal jest to szczególny czas i nie można uczęszczać na zwykłe zajęcia fitness. Warto zapisać się na specjalne ćwiczenia dla mam w połogu, które zazwyczaj prowadzone są przez wyszkolonych specjalistów.
Warto pamiętać, że unieruchomienie przez dłuższy czas spowolniłoby powrót do kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Uprawianie ćwiczeń wpływa na odbudowę tkanek, regenerująco na układ mięśniowy. Dzięki temu mięśnie brzucha, macicy i miednicy, które zostały nadwyrężone w czasie ciąży i porodu, wzmocnią się i szybciej powrócą do swej pierwotnej sprężystości. Ćwiczenia wpływają także na układ moczowy, pobudzają perystaltykę jelit, co zniweluje problemy z oddawaniem moczu i stolca. Ponadto dzięki stałej aktywności istotnie zmniejsza się ryzyko zakrzepów, czy zapalenia żył. Nie zapominajmy też o wartości ze sfery psychicznej, jak a płynie z uprawiania sportu już w czasie połogu. Lepsze samopoczucie i nastrój bywają nieocenioną korzyścią.
Pamiętaj!
Jeśli rodziłaś naturalnym sposobem i nie ma medycznych przeciwwskazań, możesz zacząć je wykonywać już po 12 godzinach po porodzie. Jeśli natomiast rodziłaś przez cesarskie cięcie, możesz ćwiczyć dopiero w 12 tygodniu po porodzie. Przed rozpoczęciem i tak skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.