Strona główna » Materiał zewnętrzny » Cukrzyca u dziecka – jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

Cukrzyca u dziecka – jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

cukrzyca

Cukrzyca u dzieci od pewnego czasu to problem coraz częstszy. Obecnie nierzadko diagnozowana jest nawet u niemowląt. Przyczyny choroby mogą być bardzo różne. Istotne jest, aby jak najszybciej zauważyć u dziecka niepokojące symptomy. Jakie zatem mogą być objawy cukrzycy u dziecka?


Czym charakteryzuje się cukrzyca u dzieci?

Cukrzyca określana jest dziś jedną z dziecięcych chorób cywilizacyjnych. Wyróżnić można cukrzycę typu 1. i typu 2., a także cukrzycę noworodkową. Diagnostyka cukrzycy u dzieci nie jest skomplikowana. Polega na wykonaniu kilku badań medycznych. Kluczowym i najważniejszym badaniem jest w tym przypadku badanie mające na celu określenie poziomu cukru we krwi. Za diagnostykę i leczenie cukrzycy odpowiedzialny jest diabetolog. W przypadku rozpoznania choroby konieczne jest przyjmowanie insuliny. Poza tym konieczna jest również zmiana stylu życia oraz stosowanie się do odpowiednio dobranej diety.

Jakie mogą być przyczyny cukrzycy u dzieci?

Przyczyny cukrzycy u dzieci są takie same jak u osób dorosłych. Hormonem odpowiedzialnym za utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru jest produkowana przez trzustkę insulina. Jeśli jej wydzielanie zostanie zaburzone, wówczas dochodzi do niekontrolowanego wzrostu stężenia glukozy i rozwoju cukrzycy. Jeśli ilość produkowanej przez trzustkę insuliny jest za mała, wówczas ma się do czynienia z chorobą typu 1., czyli ze schorzeniem autoimmunologicznym. Cukrzyca typu 1. to najczęściej diagnozowany typ tej choroby u dzieci. Cukrzyca typu 2. zdarza się u najmłodszych znacznie rzadziej.

cukrzyca

Jakie są objawy cukrzycy u dzieci?

Cukrzyca typu 1. może zostać zdiagnozowana u dzieci już w wieku kilku lat. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jakie objawy mogą wiązać się z tą chorobą w najmłodszych. Wśród podstawowych objawów wymienić trzeba znacznie większe niż dotychczas pragnienie, a także częstomocz. Poza tym u dziecka pojawić mogą się również zaburzenia łaknienia. Co ważne, może to oznaczać zarówno osłabienie apetytu, jak i jego wzmożenie. Wśród objawów cukrzycy u dzieci wymienić trzeba także utratę masy ciała.

Nierzadko zauważyć można również częste zmiany nastroju, trudności w nauce, senność, a także nadmierne zmęczenie. Wspomnieć jeszcze warto o takich objawach jak nieprzyjemny, słodkawy zapach z ust, nawracające infekcje i zakażenia, problemy skórne, a także osłabienie ostrości widzenia. Żadnego z tych objawów nie można bagatelizować. W przypadku ich występowania, a zwłaszcza więcej niż jednego, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Ten przeprowadzi badania diagnostyczne w celu potwierdzenia lub wykluczenia cukrzycy u dziecka. W tym pierwszym przypadku konieczne będzie wdrożenie właściwej terapii. Ważne, aby z wizytą u lekarza nie zwlekać. Nie można bowiem dopuścić do coraz większego rozwoju choroby.

cukrzyca u dziecka jakie objawy powinny cie zaniepokoić

Jak leczy się cukrzycę u dzieci?

Przede wszystkim cukrzyca u dzieci wymaga jak najszybszego rozpoznania, a następnie wdrożenia właściwego leczenia. W przypadku cukrzycy typu 1. konieczne jest przyjmowanie insuliny. Najczęściej również leczenie wiąże się ze zmianą trybu życia. Mowa tu choćby o stosowaniu odpowiedniej diety, której celem jest utrzymanie właściwej masy ciała u dziecka. Przykładem takiej diety jest m.in. Diben DRINK (https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/diben-drink/). Przed zastosowaniem żywienia klinicznego skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Tzw. dieta cukrzycowa zakłada m.in. całkowitą rezygnację ze słodyczy oraz żywności przetworzonej.