Strona główna » Akcesoria » Co zamiast pampersów? Ekologiczne alternatywy dla pieluszek

Co zamiast pampersów? Ekologiczne alternatywy dla pieluszek

Przeciętne niemowlę w pierwszym roku życia potrzebuje ok. 3 tysięcy pieluszek. To pokaźny wydatek, do którego dochodzą koszty m.in. kremów na odparzenia czy setek worków na śmieci. Zastanawiałaś się kiedyś, co zamiast pampersów? Przyglądamy się alternatywom dla popularnych jednorazówek.


Pieluszki All In One

  • Plusy: Pieluszka formowana z otulaczem w komplecie. Posiada wszystkie zalety pieluszki formowanej – szeroki wybór wzorów i kolorów, wygodne zatrzaski lub rzepy.
  • Minusy: Taki gotowy „zestaw” schnie najdłużej ze wszystkich rodzajów pieluch – jeśli opieramy się tylko na nich może to być spory problem. Cena to około 55 – 80 złotych. To chyba najdroższe spośród „alternatywnych” pieluch.

Pieluszki z kieszonką

  • Plusy: Taka pieluszka wielorazowa posiada kieszonkę, do której możemy włożyć wkład. Dzięki temu wymieniamy wkłady, a zmiana pieluszki jest łatwiejsza, niż w pozostałych alternatywnych metodach. Pieluszka kieszonkowa schnie szybko – wkład suszymy osobno. Do tego wkłady mogą posłużyć niezależnie od wielkości i wagi dziecka – to kolejna oszczędność. Cena jednej pieluchy z kieszonką zaczyna się od 20 zł, a wybór wzorów i kolorów może oszołomić.
  • Minusy: Kolejna metoda wymagająca czasu i… dużej pralki.

Pieluszki formowane

  • Plusy: Pieluchę pierzemy osobno, a otulacz osobno. Możemy wybrać spośród otulaczy w dziesiątkach kolorów i wzorów, które zasłonią pieluchę – to dobre wyjście na spacer czy rodzinny piknik.
  • Minus: Pranie osobno pieluchy i osobno otulacza może być zbyt dużym wyzwaniem dla wielu zabieganych rodziców. Sama pieluszka kosztuje ok. 20 – 30 zł za sztukę, a otulacz – co najmniej drugie tyle.

Pieluszki wielorazowe tetrowe

  • Plusy: To chyba najtańszy rodzaj pieluszek (ok. 2,50 zł za sztukę, którą przecież można wykorzystać wiele razy). Do tego jeden z najbardziej ekologicznych i lokalnych – większość producentów robi je w polskich zakładach. W Polsce mamy długą tradycję wychowywania z takimi pieluchami, dlatego mama czy babcia z pewnością będą umiały doradzić w razie wątpliwości.
  • Minusy: Wybór kolorów i wzorów nie powala – najczęściej jest to tradycyjna biel. Początkowo „obsługa” takiej pieluszki może być trudna – to po prostu prostokąt materiału. Wiele dzieci przyzwyczajonych do mięciutkich kocyków, pieluch i chusteczek może też na tetrowe pieluchy zareagować  podrażnieniem.

Brak stosowania pieluszek

  • Za: Natural Infant Hygiene to naprawdę najbardziej ekologiczna i naturalna metoda – nie generuje żadnych kosztów ani śmieci. Według zwolenników rodzice, odpowiednio przyglądając się sygnałom wysyłanym przez dziecko, mogą przewidzieć jego potrzeby i już po kilku miesiącach życia pozwalać mu załatwiać je do nocnika lub toalety – oczywiście z pomocą. Przy okazji odpada problem odzwyczajania od pieluszki czy podrażnień.
  • Przeciw: To metoda dla osób, które mają zamiar zostać w domu przez pierwsze lata dziecka. A – jak dodają niechętni – dodatkowo zatrudniają kilka służących, by mieć czas na skupienie się na śledzeniu sygnałów wysyłanych przez dziecko. Trudno sobie wyobrazić pozostawienie takiego malucha pod okiem opiekunki czy dalszych krewnych.

Przeczytaj także: