Strona główna » Ciekawostki » Co oznaczają leukocyty w moczu? – przyczyny leukocytonurii

Co oznaczają leukocyty w moczu? – przyczyny leukocytonurii

Wynik wskazujący na podwyższony poziom leukocytów w moczu (leukocytonurię) u wielu kobiet wywołuje niepokój. Niepotrzebnie – chociaż rzeczywiście może być to objaw poważnej choroby, najczęściej jest to jeden z symptomów łatwej do wyleczenia infekcji.


Leukocyty w moczu – normy

Badanie mierzące ilość leukocytów w moczu jest zlecane bardzo często. Prawidłowy wynik oznacza od 1 do 3 leukocytów w polu widzenia, gdy jest ich więcej – mówimy o leukocytonurii. Czy obecność większej ilości białych krwinek oznacza poważne zagrożenie dla naszego zdrowia? Niekoniecznie.

Przyczyny leukocytonurii

Zapalenie pęcherza moczowego

Infekcja ta może mieć różne przyczyny – wywołują ją zarówno bakterie, jak i wirusy czy grzyby. Poza obecnością leukocytów w moczu, pojawiają się charakterystyczne symptomy: ból i pieczenie podczas oddawania moczu, bóle w dole brzucha (czasem przypominające miesiączkowe), występuje też nagłe parcie na pęcherz. W niektórych przypadkach są to jedyne objawy, w innych dołącza gorączka, poczucie rozbicia. Na szczęście zapalenie pęcherza moczowego jest dzisiaj łatwe do wyleczenia – niemniej nie obędzie się bez wizyty u lekarza.

Obecność leukocytów w moczu a reakcja na leki

Obecność leukocytów w moczu nie musi świadczyć o żadnej infekcji, a być jedynie reakcją na zażywanie niektórych rodzajów leków. Wyniki mogą wzbudzać niepokój, ale nie być niczym zaskakującym, jeżeli zażywamy antybiotyki (o szerokim spektrum działania), leki podawane w leczeniu nowotworu czy chociażby większą ilość niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

To jedna z rzadziej występujących przyczyn, ale oczywiście możliwa. Objawami dodatkowymi są ból brzucha w okolicy pępka, promieniujący do prawego dołu pachwinowego, podwyższona temperatura ciała oraz – czasami, parcie na pęcherz.

Zapalenie przydatków

Jeśli stan zapalny obejmie jajniki i jajowody, poza wysokim poziomem leukocytów w moczu pojawi się także ból po obu stronach podbrzusza, promieniujący do ud. Ból tego rodzaju nasila się podczas współżycia, czasami mogą dołączyć kolejne objawy (podwyższona temperatura, osłabienie, mdłości).

Stany zapalne nerek

Mamy tutaj kilka rodzajów schorzeń, w każdym przypadku ilość leukocytów w moczu przekracza normę. W przypadku kamicy nerkowej pojawia się ból w okolicach lędźwi, wymioty i mdłości, często zdarza się także krwiomocz. Często jest to stan wymagający szybkiej interwencji lekarza.

Jeśli infekcja to odmiedniczkowe zapalenie nerek, poza leukocytami w moczu objawami będzie ból lędźwi, gorączka, wymioty, ogólne osłabienie.

W przypadku kłębuszkowego zapalenia nerek charakterystycznym objawem jest wygląd moczu – pieni się on i jest brunatny albo różowy. W postaci przewlekłej kłębuszkowe zapalenie nerek skutkuje niedokrwistością, objawami choroby niedokrwiennej serca oraz osłabieniem.

Na końcu tej listy znajduje się śródmiąższowe zapalenie nerek – wśród objawów znajduje się krwiomocz, tępy ból brzucha, wysypka o różnej lokalizacji.

Nowotwór pęcherza moczowego

Choroba, której tak często obawiają się osoby z podwyższonym wynikiem leukocytów w moczu, występuje stosunkowo rzadko (o wiele większe jest prawdopodobieństwo, że leukocyty wskazują na mniej groźną infekcję). Niemniej warto wiedzieć, że objawami nowotworu pęcherza są krew w moczu, bóle w okolicy krzyżowej i bóle brzucha, szczypanie w okolicy cewki moczowej oraz kłopoty z oddawaniem moczu.

Skąd biorą się leukocyty w moczu?

Na sam koniec dobra informacja – leukocyty w moczu mogą pojawić się także w sytuacji, gdy nie występuje żaden stan zapalny czy poważniejsza choroba. Ot, wystarczy tuż przed oddaniem próbki moczu podjąć intensywny wysiłek fizyczny, mieć inną infekcję (np. anginę) czy być lekko odwodnionym. Takie wyniki nie muszą zatem oznaczać czegoś bardzo złego, ale oczywiście w każdym przypadku należy pokazać je lekarzowi.