Strona główna » Ciekawostki » Co daje dziecku jazda na rowerze? Zalety korzystania z jednośladów

Co daje dziecku jazda na rowerze? Zalety korzystania z jednośladów

jazda rowerkiem dziecko

dziecko jeździ rowerkiem

Bez wątpienia rower należy do najbardziej popularnych i jednocześnie uniwersalnych środków transportu. Jazda na rowerze pozwala w tani i efektywny sposób poruszać się po zatłoczonych ulicach i niesie wiele innych korzyści. To właśnie dlatego rodzice decydują się uczyć swoje pociechy jazdy na rowerze już od najmłodszych lat. W tym artykule postaramy się zatem przyjrzeć, jakie dokładnie korzyści przynosi dzieciom jazda na rowerze (na początku na rowerku trójkołowym, a później w raz z postępami w nauce – już na tradycyjnym rowerze).

Jazda na rowerze wpływa pozytywnie na organizm dziecka

Do głównych zalet zdrowotnych jazdy na rowerze u dziecka należy poprawa odporności organizmu. Zahartowany organizm dużo łatwiej poradzi sobie z wiosennym przeziębieniem czy też grypą, która tak często dopada dzieci.

Coraz trudniej jest oderwać dzieci od ekranów telefonów i komputerów. Dlatego też każda dawka ruchu jest na wagę złota. Jazda na rowerze idealnie wpisuje się ten trend. Dzięki chwilom spędzonym na jednośladzie dziecko zadba o smukła sylwetkę. Będzie budować i wzmacniać mięśnie. Uniknie również przykrych dolegliwości związanych z jedną z głównych chorób naszych czasów, czyli otyłością.

Zdrowe i sprawne serce dzięki jeździe na rowerze

Jazda na rowerze ma również bardzo pozytywny wpływ na pracę serca młodego organizmu. Słabe serce szczególnie w przypadku dzieci może doprowadzić w przyszłości do wielu chorób cywilizacyjnych. Regularna dawka ruchu podczas jazdy na rowerze pozwoli uchronić dziecko przed tego rodzaju konsekwencjami i wyrobi w nim zdrowy nawyk dbania o zdrowie i aktywność fizyczną w późniejszym życiu.Rowerowa przejażdżka to chwila relaksu dla mózgu

Dzieci na początku swojej drogi życiowej muszą radzić sobie z wieloma emocjami i problemami. Jazda na rowerze to znakomity sposób, aby pomóc maluchowi oderwać się od tego, co go trapi i poprawić jego samopoczucie. W trakcie jazdy na rowerku mózg dziecka dotlenia się, a ciało wydziela endorfiny czyli hormon szczęścia. Po nawet kilku minutach jazdy na rowerku mózg maluszka będzie dużo sprawniej pracował. Przyswajanie nowych informacji i wiedzy stanie się znacznie prostsze.

O kręgosłup najlepiej zadbać od najmłodszych lat

Problemy związane z bólami kręgosłupa dotyczą ogromnej większości społeczeństwa. Aby ich uniknąć warto od najmłodszych lat stawiać na odpowiednią profilaktykę. Jazda na rowerku stanowi świetną gimnastyką dla kręgosłupa. W konsekwencji pomoże zapobiec późniejszym schorzeniom i urazom.Całą rodziną na rower, czyli zacieśnianie więzów między dzieckiem oraz tatą i mamą

Wspólne wycieczki rowerowe w rodzinnym gronie to znakomity sposób na spędzanie razem wartościowego czasu. Rowerowa wycieczka rodziców z dziećmi pozwala zacieśnić rodzinne więzi, zadbać o pozytywny kontakt z pociechą.

Dobre zdrowie psychiczne dzięki rowerowym przejażdżkom

Nie można pominąć jeszcze jednej istotnej zalety jazdy na rowerze. Spędzanie czasu na jednośladzie pozwala bowiem nie tylko zadbać o ciało ale również zdrowie psychiczne dziecka. Podczas jazdy na rowerze dziecko może się wyciszyć, pozbyć negatywnych emocji i nabrać energii do działania.

Jazda na rowerze to same zalety dla dzieci

Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać, że jazda na rowerze przynosi dzieciom jak i dorosłym bardzo wiele korzyści – głównie zdrowotnych. Sama jazda na jednośladzie to również znakomita rozrywka i sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego tak istotne jest, aby od najmłodszych lat zachęcić dziecko do nauki jazdy na rowerku. Jeżeli pociecha jest mała – niech będzie to rowerek biegowy, nieco starsze dzieci mogą rozpocząć naukę od rowerków trójkołowych. Wszystko po to by od jak najmłodszego wieku rozbudzić w dziecku miłość do jazdy na rowerze!