Strona główna » Ciekawostki » Jak pozbyć się cieni pod oczami? – sposoby i zabiegi

Jak pozbyć się cieni pod oczami? – sposoby i zabiegi

Twarz to nasza największa wizytówka, odgrywa kolosalną rolę w kontaktach międzyludzkich. Oczy nadają jej promienności, wyrażają wszelkie emocje. Dlatego nieestetyczne, nabrzmiałe podkówki pod oczami mogą być bardzo kłopotliwe. Do niedawana całkowite pozbycie się ich było możliwe tylko operacyjnie, a to wiąże się z bólem i długą rekonwalescencją. Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?


Firmy farmaceutyczne i kosmetyczne co rusz na rynek wprowadzają kolejne cud-produkty, które mają temu zaradzić. Setki wydanych złotych na korektory maskujące, napary ziołowe – i wciąż mało zadawalający efekt w postaci chwilowego zamaskowania opuchlizny, mogą doprowadzić nawet najbardziej wytrwałe w walce z podkówkami osoby do zwieszenia broni.

Skąd się biorą cienie pod oczami?

Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? – to pytanie, które ostatnimi czasy robi zawrotną karierę na forach internetowych. Problem „worków pod oczami” dotyka wielu osób, niezależnie od płci i wieku, duże, nabrzmiałe kieszonki wokół oczu są zmorą nawet bardzo młodych ludzi. Ciemne kręgi pod oczami to najczęściej efekt zmęczenia, złej diety, zaburzeń snu. Niemal każdy po długiej pracy przy komputerze, czy nieprzespanej nocy boryka się z problemem podkrążonych oczu. Dzieje się tak, gdyż skóra pod oczami jest bardzo cienka, a gorzej utleniona, ciemniejsze naczynia krwionośne przeświecają przez cienki naskórek dolnych powiek.

Sine podkówki często jednak mają poważniejsze podłoże. Mogą być spowodowane różnymi chorobami – cukrzycą, chorobami tarczycy czy nadciśnieniem tętniczym. Mogą być też wynikiem alergii, a w kontakcie z alergenem, którym może być chociażby poszewka poduszki wyprana w uczulającym nas detergencie, powstaje silna opuchlizna na dolnych powiekach. Także leki oraz substancje odurzające, w tym alkohol, przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych – które pogłębiają sińce na dolnych powiekach. Proces ten nasila się zwłaszcza w nocy, kiedy praca układu krążenia jest wolniejsza. Delikatnej skórze wokół oczu szkodzi także nadmierna ekspozycja twarzy na słońce. Nagromadzenie ciemnego barwnika jest częstym powodem nieestetycznych grubych brązowych lub fioletowych obwódek.

Zobacz:  Jak oduczyć i odzwyczaić dziecko smoczka? - kiedy jest najlepszy moment

Inną przyczyną cieni o podłożu barwnikowym jest nadmierne wydzielanie barwnika skóry – melaniny, która powoduje, że skóra wokół oczu ma ciemniejszą barwę od reszty skóry twarzy. Hiperpigmentacja naskórka dolnej powieki ma też podłoże genetyczne, podobnie zresztą jak płytkie unaczynienie skóry okolicy oczodołu. Trudno jednak przyjąć argument, że taka już nasza uroda i nic z tym nie zrobić, prócz jednorazowego zamaskowania nieestetycznych zacieniających oczy obwódek – wszak oczy to w końcu zwierciadło duszy.

Cienie pod oczami często pojawiają się też z wiekiem, kiedy obszar wokół oczu zaczyna opadać, a struktury skóry ulegają znacznemu osłabieniu, w efekcie czego tłuszcz, który gromadzi się w oczodołach, przesuwa się, wypełniając niechciane woreczki wokół powiek. Dobór odpowiedniej kuracji uzależniony jest od dobrze zdiagnozowanego pochodzenia cieni, ich rodzaju oraz lokalizacji.

Jak zapobiegać powstawaniu niechcianych sińców pod oczami?

Do życia potrzebujemy przede wszystkim tlenu. Niedotleniona skóra staje się przesuszona, szara, szybciej pojawiają się na niej zmarszczki, które jak wiemy, najczęściej gromadzą się wokół oczu, a to pierwszy krok do pojawienia się nieestetycznych podkówek i „worków”.

Dlatego przynajmniej kilka razy w tygodniu powinniśmy się wybrać na długi spacer, dobrze jest zaprzyjaźnić się z własnym balkonem i regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Niedotlenienie oczu jest częstym problemem zwłaszcza ludzi noszących okulary, gdyż szkła blokują dostęp gałek ocznych do tlenu. Jednak pamiętajmy, że także nadmiar tlenu bywa toksyczny i również może być odpowiedzialny za szybkie starzenie się skóry. Dzieje się tak, gdyż nadmierna tlenoterapia może sprzyjać powstawaniu wolnych rodników.

Sposoby na cienie pod oczami

Odpowiednia ilość snu i regularny tryb życia także mają zbawienny wpływ na skórę naszej twarzy. Ważny jest także odpowiedni demakijaż, wykonany nie tylko wieczorem, ale również rano, gdyż wtedy usuwamy wszelkie zanieczyszczenia z twarzy i okolic oczu, które nagromadziły się podczas kilkugodzinnego odpoczynku – przede wszystkim pot.

Zobacz:  Gorzknik kanadyjski - co to za roślina? Właściwości, działanie i stosowanie

Niezbędne jest też dostarczenie organizmowi odpowiedniej porcji witamin oraz nieprzesadzanie z używkami. Powinniśmy ograniczyć spożycie kawy i napojów energetycznych, gdyż zawarta w nich kofeina wypłukuje z organizmu cenne składniki odżywcze – potas i magnez. Szczególnie ostrożnie powinniśmy podchodzić do kremów pod oczy – czytać ich skład i przeznaczenie, gdyż skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa – nietrudno więc ją podrażnić.

Nie warto też wydawać kilkuset złotych na krem, którego producenci obiecują nam bardzo silne działanie – z racji bardzo delikatnego naskórka pod oczami, krem przeznaczony do stosowania w tych okolicach twarzy, nie może zawierać silnych składników. Z drugiej strony nie powinniśmy ryzykować wybierając najtańsze kremy niesprawdzonego pochodzenia. W składzie kremów pod oczy przede wszystkim powinniśmy szukać filtrów UVA i UVB.

Leczyć samemu czy udać się do specjalisty?

Z domowych sposobów leczenia i zapobiegania sińcom wokół oczu najbardziej popularne są napary i kompresy z lodu. Sami też możemy wykonywać peelingi oczyszczające skórę i eliminujące obrzęki wokół oczu. W przypadku kremów i preparatów kosmetycznych należy być szczególnie ostrożnym, zwłaszcza jeśli stosujemy je bez porady kosmetologa lub dermatologa. Należy wybierać przede wszystkim te najbardziej naturalne, na bazie wyciągów roślinnych z  zieloną herbatą czy rumiankiem. Jednak nawet kosmetyki, które mają bardzo mało w swym składzie składników niesyntetycznych mogą uczulać, dlatego tym bardziej mogą pogłębiać woreczki pod powiekami. Ponadto kosmetyki naturalne działają słabiej i płycej od syntetycznych.

Skóra wokół oczu wymaga też „fachowej ręki” i wyczucia, zaszkodzić jej może nawet nieumiejętne nałożenie kremu – na przykład zbyt mocne tarcie. Kremy i okłady działają jednak powierzchniowo i nie wyeliminują cieni o podłożu barwnikowym i naczyniowym. Jeśli nasze cienie pod oczami mają charakter naczyniowy lub barwnikowy – potrzebne jest specjalistyczne leczenie w gabinetach odnowy biologicznej lub u dermatologa.

Zobacz:  Czkawka dziecka - od czego jest?

Leczenie i zabiegi na cienie pod oczami

Nieestetycznych naczyń żylnych w okolicach dolnych powiek możemy się pozbyć za pomocą skleroterapii. Ta metoda zamykania naczyń zasilających widocznych pod cienką skórą w okolicy czołowo-skroniowej daje zaskakujące efekty w walce z niechcianymi sińcami na dolnych powiekach, redukując je do minimum, a nawet całkowicie je likwidując. Innym trwałym sposobem eliminacji cieni o charakterze naczyniowym jest laser, który jest także świetną alternatywą dla operacji za pomocą skalpela.

Laser umożliwia bezkrwawe, a co za tym idzie bezpieczne usuwanie zmian poprzez ich koagulację lub odparowanie części naskórka w przypadku zmian o podłożu barwnikowym.. Zabiegi laserowe sprawdzą się w przypadku drobniejszych naczyń oraz cieni o podłożu barwnikowym. Szczególnie polecane zabiegi z użyciem lasera na nieestetyczne obrzęki i podkówki wokół oczu to laser frakcyjny CO2 oraz laseroterapia z użyciem lasera Nd:Yag (Gemini). Pomocny w walce ze szpecącymi workami może być drenaż limfatyczny, usprawniający krążenie. Świetnie na worki i przebarwienia działają też zabiegi rewitalizacji skóry oczodołu z użyciem preparatów do mezoterapii. Pamiętajmy jednak, że dużo łatwiej leczyć przyczyny niż skutki, dlatego troszczmy się o skórę naszych oczu, to zawsze procentuje.