Gdzie jesteś: Strona Główna / Pielęgnacja / Ciemieniucha – czym jest? Jak sobie z nią poradzić?

Ciemieniucha – czym jest? Jak sobie z nią poradzić?



ciemieniucha

Przyjście na świat dziecka zawsze wiąże się z mnóstwem obaw wśród świeżo upieczonych rodziców, szczególnie gdy jest to pierwsza pociecha. Pojawia się bowiem wiele problemów, z którymi nie mieli oni wcześniej do czynienia, a w związku z tym nie zawsze wiedzą, jak sobie z nimi poradzić. Jednym z nich jest ciemieniucha. Co to takiego? Jak poradzić sobie z tego typu dolegliwością? Odpowiedzi podajemy poniżej.





Ciemieniucha: co to?

Noworodek zaraz po przyjściu na świat musi zderzyć się z kompletnie nową rzeczywistością. Każdy nowy bodziec może powodować u niego różne reakcje, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć. Różnorodne dźwięki, obrazy, ale i dotyk są czymś zupełnie nowym dla maluszków, podobnie jak zupełnie nowe środowisko życia. I to właśnie ostatni z tych aspektów ma znaczny wpływ na początkowe fazy rozwoju dziecka i towarzyszące temu dolegliwości — w tym ciemieniuchy.

Czym jest ciemieniucha?

To całkowicie niegroźna przypadłość, która bardzo często dotyka niemowlęta niedługo po urodzeniu. Ciemieniucha objawia się nadmiernym złuszczeniem się owłosionej skóry głowy. Często pojawiają się na niej spore, żółte płatki, które, mimo że wyglądają nieestetycznie, są zupełnie bezbolesne dla maluchów i nie wpływają na ich komfort.



Sposoby na ciemieniuchę? Przede wszystkim systematyczna pielęgnacja!

noworodek trzyma palec rodzicaZanim zaczniemy się zastanawiać, co na ciemieniuchę będzie najlepsze, warto uświadomić sobie, co jest jej przyczyną. Tego typu dolegliwość spowodowana jest przejściowymi zaburzeniami w pracy gruczołów łojowych niemowląt. Produkują one w nadmiernej ilości łój, który następnie zasycha na łuszczącym się naskórku i tworzy przez to nieestetyczne płatki. Tego typu dolegliwość zwalcza się poprzez codzienne mycie głowy dziecka. Niezbędny będzie więc odpowiedni szampon na ciemieniuchę.

Kosmetyk do mycia głowy malucha zmagającego się z ciemieniuchą musi być jednocześnie środkiem kojącym i nawilżającym. Dzięki temu problem może zostać szybciej zniwelowany. Wybrany szampon na ciemieniuchę powinien być ukierunkowany na tego typu dolegliwość.

Wartym uwagi produktem jest np. bezzapachowy szampon w piance dla niemowląt Mustela. Taka forma szamponu ułatwia użytkowanie przy tak małym dziecku, a jednocześnie przynosi świetne efekty. Mustela delikatnie oczyszcza skórę głowy, zapobiegając również nawrotom ciemieniuchy.



Nie tylko szampon, ale i odpowiednie kosmetyki nawilżające

Sam szampon może nie przynieść od razu oczekiwanych rezultatów, więc warto postawić na kompleksową pielęgnację już od początku, dołączając do niej także odpowiedni krem odżywczy. Preparat na ciemieniuchę pod postacią kremu pomoże właściwie nawilżyć i ukoić skórę głowy, wspomagając w ten sposób walkę z tą dolegliwością.

Pomocny może być np. Klorane Bebe krem odżywczy z cold crem, którego skład to 96% składników pochodzenia naturalnego. Produkt ten przeznaczony jest dla dzieci już od pierwszego dnia życia, więc może być bezpiecznie stosowany już przy początkowych objawach ciemieniuchy.




Jak jeszcze szybciej zwalczyć ciemieniuchę?

Poza kosmetykiem myjącym i nawilżającym warto rozważyć również zakup produktu zmiękczającego powstałe już łuski. Świetnym wariantem jest np. żel zmiękczający na ciemieniuchę marki Emolium, który także może być stosowany już od pierwszego dnia życia dziecka.

Delikatnie wmasowany w skórę głowy i pozostawiony na pół godziny świetnie nawilża i jednocześnie zmiękcza łuski, ułatwiając ich usuwanie. Dodatkowo pomaga w przywracaniu skórze odpowiedniej równowagi, wzmacniając jej odporność na nowe podrażnienia.

Zaniedbana ciemieniucha może doprowadzić do wielu dolegliwości, które będą dla dziecka uciążliwe. Zaczerwienienie, wykwity, wypadające włoski czy rozprzestrzenianie się jej na całe ciałko to tylko niektóre z nich.

W skrajnych przypadkach może dojść nawet do stanu zapalnego skóry. Dlatego też nie należy lekceważyć już pierwszych objawów ciemieniuchy i rozpocząć z nią odpowiednią walkę. A jeśli odpowiednie nawilżanie i mycie główki nie przynosi efektów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.