Strona główna » Ciąża » Ciąża zagrożona – wysokiego ryzyka

Ciąża zagrożona – wysokiego ryzyka

Każda kobieta cieszy się z tego, że jest w ciąży i jedyne czego pragnie, to zdrowia i bezpieczeństwa swojego dziecka. Jednak nie każda ciąża przebiega bez problemu. Tak zwana ciąża wysokiego ryzyka może czasem przeszkodzić radości oczekiwania na dziecko. Tu dowiesz się więcej o tym, czym jest ciąża wysokiego ryzyka.


Ciąża wysokiego ryzyka to według definicji ciąża, podczas której może dojść do komplikacji lub gdy zwiększa się prawdopodobieństwo zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Jako że wiele czynników może się przyczynić do sklasyfikowania ciąży jako zagrożonej – obecnie zatem trzy z czterech ciąży określane są jako ciąża wysokiego ryzyka. Jako matka powinnaś w takim wypadku być czujna.

Warto także zasięgnąć informacji o możliwych ryzykach. Nie daj jednak się zwariować. Jeśli jest to ciąża wysokiego ryzyka, możesz bowiem w każdej chwili poprosić o poradę lekarza, który na pewno przeprowadzi wszystkie konieczne badania. W większości wypadków ciąża wysokiego ryzyka kończy się szczęśliwie.

Ciąża wysokiego ryzyka powyżej 35 roku życia

Między innymi wiek odgrywa przy ocenie ryzyka bardzo ważną rolę. Jeżeli kobieta ma mniej niż 18 i więcej niż 35 lat to godne polecenia są dodatkowe badania i zwiększona ostrożność. U młodych ciężarnych występuje wyższe ryzyko nadciśnienia ciążowego i problemów z ukrwieniem macicy. Poza tym ryzyko poronienia jest wyższe niż u starszych kobiet. U kobiet, które zachodzą w ciążę w wieku powyżej 35 lat wzrasta ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych. Ryzyko poronienia wzrasta wraz z wiekiem matki.

Ciąża wysokiego ryzyka a używki

Nikotyna, alkohol i narkotyki szkodzą nie tylko matce, ale zagrażają także zdrowiu dziecka i mogą prowadzić do komplikacji. Jeśli Twoja ciąża to ciąża wysokiego ryzyka, to na wszelki wypadek warto na czas ciąży zrezygnować z używek. Jeżeli konieczne jest przyjmowanie leków, to powinno być ono w każdym przypadku skonsultowane z lekarzem. Więcej na ten temat przeczytać możesz także w naszym dziale Co mi jeszcze wolno?

Wcześniejsze choroby a ciąża wysokiego ryzyka

Również choroby serca, nerek i układu krążenia, a także cukrzyca mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia komplikacji podczas ciąży. Jeżeli matka ma wadę serca bądź nadciśnienie to konieczna jest obowiązkowa konsultacja z internistą przed zajściem w ciążę, aby opracować indywidualny plan działania i zapewnić bezpieczeństwo zarówno matce, jak i dziecku. Schorzenia przewlekłe takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu C wymagają szczególnej opieki lekarskiej, aby zminimalizować ryzyko dla dziecka.

Ciąża mnoga jako ciąża wysokiego ryzyka

Jeżeli kobieta ma za sobą przedwczesny poród, poronienie bądź martwy poród, to również należy zachować ostrożność. Wtedy także będzie to ciąża wysokiego ryzyka. To samo dotyczy ciąży mnogiej. Jako że ciąże mnogie są nierzadko efektem zapłodnienia pozaustrojowego, może tutaj także dojść do komplikacji w czasie ciąży bądź przy porodzie. Przy nieprawidłowym ułożeniu dziecka, bądź jeśli kobieta urodziła już czworo dzieci, ciąża często także kwalifikowana jest jako ciąża wysokiego ryzyka. Jeżeli jeden z wcześniejszych porodów odbył się za pomocą cesarskiego cięcia, to niezbędna jest także wzmożona opieka nad kolejną ciążą. Często bowiem po cesarskim cięciu utrudniony bądź wręcz niemożliwy jest poród naturalny.

Ciąża wysokiego ryzyka – i co dalej?

Jeżeli ciąża sklasyfikowana zostanie jako ciąża wysokiego ryzyka, to najprawdopodobniej potrzebne będą dodatkowe badania kontrolne. Twój lekarz zapewne zaproponuje Ci nieinwazyjne metody diagnostyczne i powie Ci, czy istnieje konieczność ich wykonania. Należy do nich między innymi badanie przesiewowe w pierwszym trymestrze oraz badanie przezierności karkowej.

Z pomocą tych metod możliwe jest zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości o podłożu genetycznym. Jeżeli metody nieinwazyjne wykażą nieprawidłowości, to możliwe jest wykonanie inwazyjnych badań diagnostyki prenatalnej. Wyróżnić tu można amniopunkcję, biopsję kosmówki czy biopsję pępowiny. Te badania wykonuje się jednak stosunkowo rzadko, gdyż wiążą się one z pewnym (niewielkim, ale jednak) ryzykiem dla dziecka.