Strona główna » Ciąża » Epilepsja a ciąża – ciąża u kobiet z padaczką

Epilepsja a ciąża – ciąża u kobiet z padaczką

brzuszek w ciąży

Padaczka w czasie ciąży budzi szczególne obawy. Chociaż większość kobiet cierpiących na epilepsję rodzi zdrowe dzieci, możesz potrzebować specjalnej opieki podczas ciąży. Oto, co musisz wiedzieć o epilepsji ciążowej.






Około 0,5% ciężarnych to kobiety chorujące na padaczkę. U każdej chorej ciąża stwarza ryzyko powikłań i na odwrót padaczka i leki stosowane w jej leczeniu mogą wpływać na przebieg ciąży i dziecko. U połowy ciężarnych ilość napadów padaczkowych się jest taka jak przed ciążą, u 1/3 zwiększa się.

Główną tego przyczyną jest brak przestrzegania zaleceń lekarskich odnośnie przyjmowania leków. Po porodzie częstość napadów jest zwykle taka sama jak przed zajściem w ciążę.

Czy padaczka utrudnia zajście w ciąże?

Niektóre leki stosowane w leczeniu napadów mogą przyczyniać się do niepłodności. Jednak niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą również zmniejszać skuteczność hormonalnych metod kontroli urodzeń.



Czy padaczka zmienia się w czasie ciąży?

Wszystkie kobiece ciała inaczej reagują na ciążę. W przypadku większości kobiet w ciąży, które cierpią na epilepsję, napady pozostają takie same. Dla niektórych napady stają się rzadsze. W przypadku innych, zwłaszcza kobiet pozbawionych snu lub nieprzyjmujących leków zgodnie z zaleceniami, ciąża zwiększa liczbę napadów.

Jeśli nie miałeś napadu przez dziewięć miesięcy przed poczęciem, prawdopodobieństwo wystąpienia napadu w czasie ciąży jest mniejsze. Jeśli nie miałeś napadu przez dwa do czterech lat, możesz odstawić leki przed poczęciem i sprawdzić, czy nie masz napadów. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed odstawieniem leków.

Powikłania padaczki w ciąży

Najpoważniejszym powikłaniem padaczki w ciąży jest stan padaczkowy. Zdarza się on bardzo rzadko lecz bywa śmiertelny dla 1/3 matek i połowy płodów. Do jego wystąpienia przyczynia się brak leczenia przeciw padaczkowego.

Zmiany stężeń hormonów (estrogenów) i elektrolitów (Na, Mg) jakie normalnie zachodzą w ciąży sprzyjają występowaniu epilepsji i napadów padaczkowych.



Badania wykazały, że w przypadku przyjmowania niektórych leków przeciwpadaczkowych w czasie ciąży istnieje nieco zwiększone ryzyko nieprawidłowego rozwoju dziecka. Może to powodować problemy, takie jak rozszczep kręgosłupa, rozszczep wargi lub nieprawidłowości serca.

Niektóre leki mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka problemów z rozwojem mózgu, takich jak opóźnienie rozwoju mowy i języka oraz problemy z pamięcią i koncentracją.

Słabiej działają w ciąży leki przeciw padaczkowe z powodu zmniejszania dawek przez same ciężarne (przekonane o szkodliwości tych leków na dziecko), wymioty i nudności, fizjologiczne zmiany w organizmie ciężarnej powodujące gorsze przyswajanie i szybsze wydalanie leków z organizmu oraz dodatkowe metabolizowanie leków przez łożysko i płód.

Padaczka (epilepsja) w ciąży

Padaczka tylko nieznacznie wpływa na powikłania ciąży takie jak krwawienia, nadciśnienie czy powolniejszy wzrost dziecka w macicy. Częściej natomiast ciąża kończy się porodem przedwczesnym. Jeżeli chodzi o poród trzeba liczyć się potrzebą interwencji lekarza, gdyż w tych porodach jest większe ryzyko zamartwicy wewnątrzmacicznej płodu i jego obumarcia.

Duże napady padaczkowe są bardzo niekorzystne dla ciężarnej i płodu, powodują bowiem niedotlenienie, które może niekorzystnie wpływać na dalszy przebieg ciąży i rozwój dziecka.

Niestety u dzieci matek chorych na padaczkę dwukrotnie częściej występują wady wrodzone. Ma na to wpływ niedotlenienie podczas napadów i niektóre leki stosowane w leczeniu padaczki. Dlatego kobiety chorujące na epilepsję planujące ciążę muszą skonsultować to wcześniej z neurologiem, by ten zastosował leki bezpieczne dla dziecka.




Leki przeciw padaczkowe zmniejszają również ilość kwasu foliowego w organizmie przyszłej matki, a ten jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój centralnego układu nerwowego płodu. Fakt ten powinien być również uwzględniony w leczeniu lecz jego nadmiar jest również niewskazany (ponad 5 mg na dobę).

Jeśli niespodziewanie zajdziesz w ciążę i nie zażywasz kwasu foliowego, umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i od razu zacznij go brać. Możesz kupić w aptece tabletki o niższej dawce 400 mikrogramów, zanim otrzymasz receptę na tabletki 5 mg.

Na koniec pewne wnioski:

  • kobiety chorujące na epilepsję powinny zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą;
  • kobiety planujące ciążę muszą powiadomić o tym lekarza leczącego padaczkę;
  • kobiety planujące ciążę powinny przeanalizować z ginekologiem ryzyko i być pod jego nadzorem od samego początku ciąży;
  • ciąża, poród i połóg przebiegają pod nadzorem ginekologa i neurologa.

Kobiety chorujące na padaczkę mogą karmić piersią dziecko. Uzależnione jest to jedynie od rodzaju przyjmowanych leków przeciw padaczkowych. W podejmowaniu decyzji o karmieniu trzeba kierować się radą lekarza.


Proponowane artykuły:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • padaczka i ciąża
  • leki przeciwpadaczkowe w ciąży
  • padaczka a ciąża
  • atak padaczki w ciąży