Strona główna » Poród i połóg » Bonding relacja powstania więzi między matką a dzieckiem

Bonding relacja powstania więzi między matką a dzieckiem

Pod nazwą „bonding“ rozumie się szczególną więź, jaka powstaje między rodzicami a dzieckiem zaraz po porodzie. Wiele kobiet odczuwa po porodzie ogromną radość i natychmiastową miłość do dziecka. To uczucie głębokiej więzi określa się z języka angielskiego mianem „bonding”.


Czym jest bonding?

Słowo to bond oznacza z angielskiego wiązać się, przywiązywać do kogoś i używane jest m.in. do opisania więzi, jaka tworzy się już w trakcie ciąży między przyszłymi rodzicami a dzieckiem. Krótko po porodzie więź ta wzmacnia się jeszcze bardziej poprzez wzajemną bliskość, ciepło czy kontakt wzrokowy. Tu, przede wszystkim, umacnia się związek matki z dzieckiem. Bonding nie jest jednak tylko domeną matek. Świeżo upieczony tata także może zbudować silną i intensywną więź z noworodkiem.

Czy bonding powstaje od razu po porodzie?

Przez długie lata naukowcy twierdzili, że prawdziwa więź między rodzicami a dzieckiem rozwija się już w pierwszych godzinach po porodzie. Podstawą tych przypuszczeń były obserwacje kóz i owiec. Matki bez problemów akceptowały swoje małe, jeśli spędziły z nimi trochę czasu po porodzie. W przypadku, gdy to nie miało miejsca, matki odrzucały swoje jagniątka czy koźlęta. Natomiast nawet, jeśli obce małe zostały podrzucane matkom od razu po porodzie, traktowały je one jak własne. Stąd powstało przypuszczenie, że bonding następuje od razu po porodzie.

Oczywiście bezpośredni kontakt po porodzie nie jest gwarancją na zbudowanie głębokiej więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Nie musisz martwić się więc, jeśli nie od razu poczujesz przypływ matczynej miłości. Poprzez trudy i bóle związane z porodem wiele kobiet czuje się po prostu wycieńczona. Daj sobie kilka dni na oswojenie się z nową sytuacją i przywiązanie do maleństwa, które właśnie wydałaś na świat.

Bonding na sali porodowej

Po porodzie kobieta czuje się przeszczęśliwa, gdy dziecko po raz pierwszy dotyka jej ciała. Kontakt cielesny z noworodkiem, stymuluje produkcję oksytocyny wzmagającej uczucie miłości i szczęścia. Także dziecko po raz pierwszy odczuwa wtedy ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Zanim jednak pozwoli się rodzicom na bonding, dziecko poddawane jest badaniu w skali Apgar. Resztę badań, takich jak pomiar temperatury czy wagi wykonuje się dopiero wtedy, gdy rodzice nacieszą się swoim maleństwem. Często pierwsze karmienie odbywa się jeszcze przed tymi badaniami. Coraz więcej szpitali położniczych przykłada ogromną wagę do bondingu w pierwszych godzinach po porodzie. Także w trakcie dalszego przebywania w szpitalu oraz w okresie połogu ważne jest, aby rodzice spędzali z dzieckiem jak najwięcej czasu, aby je lepiej poznać i pokochać.

Bonding po cięciu cesarskim i przedwczesnym porodzie

Aby umożliwić bonding także tym ciężarnym, które nie mogą urodzić naturalnie, tylko np. poprzez cięcie cesarskie daje się miejscowe znieczulenie. W ten sposób są one cały czas przytomne i mają szansę zobaczyć swoje dziecko od razu po porodzie. Podczas cesarskiego cięcia bardzo ważną rolę odgrywa ojciec dziecka. To on może potrzymać maleństwo dopóki nie zakończy się cały zabieg. Po nim, tak samo jak po porodzie drogami naturalnymi rodzice mogą spędzić z dzieckiem tyle czasu, ile tylko potrzebują.

W przypadku komplikacji podczas porodu albo przedwczesnego porodu pozostawienie noworodka przy matce jest czasem niemożliwe. Priorytetem jest bowiem opieka nad dzieckiem i dbałość o jego stan zdrowia. Mimo to, późniejsze związanie się rodziców z dzieckiem może być tak samo silne jak to, powstałe bezpośrednio po porodzie.

Zalety wczesnego bondingu

Wczesny bonding wpływa pozytywnie zarówno na rodziców jak i na dziecko. Po pierwsze – wzrasta pewność rodziców związana z umiejętnością obchodzenia się z noworodkiem. Po drugie – po intensywnym kontakcie matki i dziecka po porodzie, dzieci są spokojniejsze i ogólnie występuje mniej komplikacji i problemów podczas karmienia piersią.

Jednak nawet silna więź nawiązana później nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla dziecka. Czasami z powodów zdrowotnych niemożliwe jest, aby noworodek od razu po porodzie trafił w objęcia rodziców. Bonding jest jednak bardzo ważny także w późniejszym okresie. To przez budowę tej niezwykłej więzi można wpłynąć na to, czy dziecko jest radosne, pewne siebie i ciekawe świata. Jeśli więc kilka tygodni po porodzie wciąż nie poczułaś silnego przywiązania do dziecka, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub położną, a oni przekierują Cię do odpowiedniego specjalisty.