Strona główna » Ciąża » Biustonosz w ciąży – jaki kupić i prawidłowo dobrać stanik?

Biustonosz w ciąży – jaki kupić i prawidłowo dobrać stanik?

biustonosz w ciąży

biustonosz w ciąży

Ciąża to dla organizmu ogromna zmiana. Odczuwa to praktycznie każda część naszego ciała – także biust. Często zapominamy o tym, że stanik, który nosiłyśmy do tej pory, może już zwyczajnie nie pasować. Odpowiednia pielęgnacja i dobór właściwego stanika pomoże w utrzymaniu biustu w dobrej formie, również po okresie karmienia.


Boli cię głowa albo odczuwasz ból kręgosłupa w ciąży? Zamiast sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową, przyglądnij się… swojemu biustonoszowi. Źle dobrany stanik nie tylko zniekształca piersi, ale i obciąża stawy, mięśnie, kręgi. „Mnie to nie dotyczy”, pewnie pomyślisz. Na pewno? Zastanów się, czy czasem nieświadomie nie majstrujesz przy fiszbinach albo nie poprawiasz zsuniętego ramiączka. To znak, że pora na wymianę bielizny.




O czym musimy pamiętać w tym momencie przy zakupie stanika ciążowego?

Jeżeli kobieta nie miała do tej pory dobrze dobranego stanika, powinna spotkać się z brafitterką. Zawsze ważne jest, żeby obwód był odpowiednio ścisły, a miski odpowiednio duże. Muszą pomieścić całe piersi, a fiszbiny nie mogą nas uciskać. W ciąży jest to szczególnie istotne. Biust staje się pełniejszy, początkowo może być bolesny i tkliwy, robi się cięższy, może rosnąć również obwód pod biustem. Oczywiście, każda kobieta jest inna, ma inną wrażliwość i tolerancję, jej ciało różnie reaguje na zmiany. Dlatego przede wszystkim musimy obserwować swoje ciało. Gdy robi się za ciasno lub niewygodnie – zmieniamy biustonosz. Jeśli kobieta miała dobrze dobrany biustonosz przed ciążą, a szycia i koronki nie drażnią piersi, może początkowo, gdy rośnie tylko obwód pod biustem, zastosować przedłużkę zapięcia. Jeśli zaczynają rosnąć piersi, wtedy trzeba już zmienić stanik.



Czy podczas ciąży i karmienia w jakiś sposób zmieniają się zasady doboru stanika?

Zasady są takie same. Biust musi być dobrze podtrzymany przez obwód, miska musi pomieścić całą pierś, a fiszbina ma ją dokładnie okalać. Ciężar biustu jest na korpusie, a nie na ramionach. Dobrze znać kilka trików, np. można odwrócić zasadę pierwszej haftki, gdy obwód rośnie znacznie szybciej niż biust, kupić stanik w dobranym obwodzie na ostatnią lub środkową haftkę i stopniowo przepinać na kolejne. Często panie kupują odrobinę większą miskę, aby biustonosz wystarczył na dłużej. Przy zakupie staników do karmienia trzeba pamiętać o tym, że razem z piersią w miseczce powinna się zmieścić wkładka laktacyjna, więc musi być na nią troszkę miejsca.

Kiedy wiemy, że biustonosz ciążowy jest źle dobrany?

Najczęstszym objawem źle dobranego biustonosza jest zbyt duży obwód. Stanik na plecach wędruje wtedy do góry i biust nie jest odpowiednio podtrzymany. Aby go trochę podnieść, podciągamy mocno ramiączka, które potem wrzynają się nam w ramiona.  Nie należy przesadzać też w drugą stronę – jeśli obwód ściska nas tak, że nie możemy oddychać, to nie będzie nam w nim wygodnie. Kolejnym objawem złego dobrania jest zbyt mała miska. Piersi wylewają się z niej i migrują pod pachy. Fiszbiny nie obejmują całych piersi i uciskają je, leżą na piersiach. Piersi nie są rozdzielone mostkiem stanika. Zdarza się też, że oprócz zbyt szerokiego obwodu panie noszą zbyt duże miski. Marszczą się one na piersiach i odstają.



Jak prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza w ciąży?

Powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że twoje piersi nieustannie się zmieniają. Biustonosz, który idealnie pasował jeszcze rok temu, teraz może być za mały. Taki remanent w garderobie jest konieczny po zakończeniu karmienia piersią. Biust po ciąży to już nie ten sam, do którego byłaś przyzwyczajona przez te wszystkie lata, zarówno jeśli chodzi o jego kształt, jak i rozmiar. Chwyć więc za metr krawiecki i dokładnie się zmierz.

Musisz znać dwa wymiary: obwód pod biustem i w biuście. Każdy z nich określa się nieco inaczej. Mierząc się pod biustem, metr powinien ściśle przylegać do skóry (ale nie uciskać!), a uzyskany wynik zaokrąglasz w dół. Jeśli więc uzyskałaś 73 cm, twój obwód wynosi nie 75 cm, lecz 70 cm. Dlaczego to takie ważne? Wbrew temu, co sądzi większość kobiet, obowiązek dźwigania piersi spoczywa głównie na obwodzie, a nie na ramiączkach. Musi więc być idealnie dopasowany. Trzeba także wziąć pod uwagę rozciągliwość materiału, z którego wykonana jest bielizna. Jeśli kupisz stanik ze zbyt dużym obwodem, po kilku miesiącach noszenia i wielu praniach stanie się po prostu zbyt luźny.

Teraz określ obwód w biuście, a dokładniej – w jego najszerszym miejscu, czyli na wysokości brodawek. W tym przypadku nie zaokrąglaj wartości pomiaru ani w górę, ani w dół. Zapisujesz taki wynik, jaki uzyskałaś. W internecie bez problemu znajdziesz tabele, dzięki którym – w oparciu o wykonane pomiary – określisz swój rozmiar. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zabranie karteczki z zapisanymi liczbami do sklepu. Rozmiarówki różnych producentów mogą być nieco inne.




Jakie mogą być konsekwencje źle dobranego stanika dla kobiety w ciąży?

Konsekwencje mogą być zdrowotne i estetyczne. Niepodtrzymanie biustu obwodem powoduje bóle głowy, karku, kręgosłupa, a także trwałe odgniecenia na ramionach. Zbyt mała miska powoduje uciskanie piersi, co może doprowadzić do blokowania przepływu krwi i limfy, a u kobiet karmiących nawet do zastojów pokarmu. Ponadto – to już problem estetyczny – działa na nas siła grawitacji, która powoduje nie tylko zmarszczki na twarzy, ale również utratę jędrności biustu. Jeśli nosimy biustonosz źle dobrany, który nie podtrzymuje porządnie piersi (przez zbyt duży obwód), to zaczną one obwisać.

Stanik stanikowi nierówny – Jak sobie z tym radzić?

Mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć! Z pewnością różnią się rozmiary w markach brytyjskich i w markach pozostałych europejskich producentów. Dzieje się tak dlatego, że w brytyjskich stanikach miski szyte są co 2,5 cm w obwodzie biustu i najmniejsza miska zaczyna się od 6,5 cm różnicy w obwodach (biustu i pod biustem). W europejskich szyte są co 2 cm i najmniejsza miska to 11 cm różnicy w obwodach. To te główne różnice. Jednak bywa  tak, że w markach jednego producenta, a nawet w poszczególnych partiach jednego modelu, są różnice w rozmiarach.



Jaki model stanika jest najlepszy w czasie ciąży i w czasie karmienia?

Wygodny. Modele są różne, z fiszbinami i bez fiszbin, bawełniane i z koronką, z zapięciem na trzy haftki lub nawet na sześć, odpinane z przodu, z odpinanym materiałem miseczki, by wygodnie przystawić dziecko do piersi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wrażliwości ciała. W dobrze dobranym staniku fiszbina nie jest przeszkodą, może ją nosić  zarówno ciężarna, jak i karmiąca kobieta.  Bezapelacyjnie musi to być dobrze dobrany biustonosz. Należy pamiętać, aby fiszbiny były oparte na mostku i celowały mniej więcej w środek pachy, obwód na tyle ściśliwy, aby przenosił ciężar biustu na nasz korpus, a ramiączka podciągnięte tak, by nie wrzynały się w ramiona.

Jaki biustonosz kupić w ciąży

Choć sklepy internetowe oferują nieraz o wiele szerszy wybór niż sklepy stacjonarne, to mają jedną podstawową wadę: nie dają możliwości przymierzenia stanika przed zakupem. Poznanie swojego rozmiaru to tak naprawdę połowa sukcesu. Dopiero gdy założysz biustonosz, będziesz mogła z całą pewnością powiedzieć: „tak, to ten!”. Na co zwrócić uwagę?




Jeśli wybrałaś model z fiszbinami, dokładnie się im przyjrzyj. Powinny obejmować całe piersi, przylegać do mostka i sięgać do połowy pach. Jest inaczej? Weź kolejny model. Nie ma nic gorszego niż wbijające się w pierś druty. Sprawdź także obwód. Ma przylegać do ciała, ale nie wrzynać się boleśnie w skórę. Stań bokiem do lustra: obwód powinien być ułożony poziomo. Jeśli unosi się na plecach, to znak, że jest zbyt luźny. Pamiętaj o tym, aby mierzyć stanik zapięty na pierwszą – najluźniejszą – haftkę. Teraz przyglądnij się ramiączkom. Nie mogą się zsuwać, ale też nie powinny wpijać się w ciało. Kieruj się zasadą: im większe piersi, tym szersze ramiączka. Oczywiście zwróć uwagę na wielkość miseczek. Materiał odstaje? Wybrałaś zbyt duży rozmiar. A może nad miseczkami tworzą się „bułeczki”? Rozmiar jest za mały.

Nieraz trzeba przymierzyć kilkanaście modeli, aby znaleźć ten idealny. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że na pewno warto! Przekonasz się o tym, kiedy w końcu trafisz na wymarzony stanik. Nie będzie się podciągał, marszczył, odstawał, wbijał w ciało. Jednym słowem: będzie niczym druga skóra. Jeśli gubisz się w gąszczu rodzajów, fasonów, rozmiarów biustonoszy, poszukaj w swojej okolicy brafitterki, która na temat staników i biustów wie wszystko.

Jak dbać w tym czasie o biust?

Przede wszystkim dobrze dobrać biustonosz, bo doskonale dba o kondycję piersi. Polecam też preparaty na uelastycznienie skóry piersi, aby zapobiec rozstępom. Więcej przeczytasz w naszym artykule: Jak pielęgnować i dbać o biust w ciąży?




Czy ciąża i karmienie oznaczają, że wszystkie staniki, które miałyśmy do tej pory, nie będą już dobrze dopasowane? Czy można do nich wrócić po okresie karmienia?

Na początku ciąży nosimy swój „normalny” biustonosz. Kupujemy nowy wtedy, kiedy robi się niewygodny (okolice biustu u niektórych pań robią się wtedy szczególnie wrażliwe na bodźce dotykowe, m.in. na nieuciążliwą koronkę) lub za mały (w obwodzie lub w miseczce). Kiedy zmienia się rozmiar biustu –  biustonosze, które nosiłyśmy do tej pory, trzeba odłożyć  głęboko do szafy. To, czy będziemy mogły wrócić do nich po zakończeniu karmienia też jest sprawą bardzo indywidualną. Niektórym paniom biust wraca do rozmiarów sprzed ciąży, u niektórych pozostaje większy, zaś u innych się zmniejsza. Z pewnością trzeba się wtedy przyjrzeć dokładnie temu, jak leżą nasze staniki. Jeżeli obwód jest za duży lub fiszbina leży na piersi, uciska ją – koniecznie trzeba dobrać nowy stanik. Nasze ciało zmienia się nie tylko wtedy, gdy oczekujemy lub karmimy maluszka, ale nawet podczas cyklu miesiączkowego. Dlatego dbanie o to, by biustonosz był dobrze dopasowany nie dotyczy tylko okresu ciąży i karmienia, ale tak naprawdę musimy o tym pamiętać przez cały czas.