Strona główna » Ciąża » Antykoncepcja przy karmieniu piersią – wkładka, metoda LAM i tabletki

Antykoncepcja przy karmieniu piersią – wkładka, metoda LAM i tabletki

brzuch w ciąży

Antykoncepcja to jeden z kilku tematów poruszanych na pierwszej wizycie u ginekologa tuż po porodzie.


Czy karmienie piersią jest antykoncepcją?

Dawniej twierdzono, że kobiety karmiące piersią nie muszą się zabezpieczać i nie grozi im zajście w ciążę. Nic bardziej mylnego. Po urodzeniu dziecka płodność wraca bardzo szybko. Owulacja powraca około jeden do czterech miesięcy po porodzie, u kobiet które nie karmią piersią.




Kobiety karmiące osiągają ponownie owulację między szóstym a dziewiątym miesiącem. Będziesz płodna około dwa tygodnie przed pierwszą miesiączką, gdyż pierwsza komórka jajowa uwalniana jest przed menstruacją. Musisz więc brać pod uwagę prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jeszcze przed pojawieniem się pierwszej miesiączki po porodzie.

Antykoncepcja po porodzie dla karmiących

Karmiąc piersią, możesz stosować wiele metod antykoncepcyjnych. Nie możesz przy tym jednak stosować metod złożonych,  zawierających dwa hormony progestagen i estrogen. Złożonych hormonalnie środków antykoncepcyjnych nie możesz stosować w okresie karmienia.



Metody antykoncepcji stosowane podczas karmienia piersią

LAM – Lactational Amenorrhea Method ( Laktacyjny Brak Miesiączki ). Podczas karmienia piersią do organizmu matki wydzielane są dwa hormony oxytocyna i prolaktyna hamująca owulację. Zjawisko to określane jest jako czasowa niepłodność, która skutecznie wykorzystywana jest w dziedzinie antykoncepcji.

Jeżeli chcesz polegać na tej metodzie musisz ściśle trzymać się określonych zasad.

  • Nie miałaś jeszcze pierwszej miesiączki po porodzie.
  • Dziecko nie może mieć więcej niż 6 miesięcy.
  • Musisz karmić regularnie, może to być również karmienie na „żądanie”, jednak nie rzadziej niż co 4 godziny w dzień i co 6 godzin w nocy.
  • Dziecko nie może być dokarmiane
Zobacz:  Karmienie wcześniaka - jak to robić? Zasady prawidłowej diety wcześniaków

Jeżeli dostosujesz się do tych zasad to ryzyko zajścia w ciążę zmaleje do około 2%.




Minipigułka tabletka progestagenna

Zalecana jest głównie matkom karmiącym oraz kobietom, które nie mogą lub nie chcą zażywać tabletek zawierających estrogeny. Badania dowiodły że zawarty w niej progestagen nie ma wpływu na rozwój dziecka oraz na pokarm. Jest tak samo wiarygodna jak tabletka dwuskładnikowa, skutecznie hamuje owulację oraz ma 12 godzinny margines bezpieczeństwa. Tabletkę, która nie zawiera estrogenów możesz bezpiecznie stosować w okresie karmienia piersią.

Tabletki antykoncepcyjne podczas karmienia

Przyjmując ten rodzaj antykoncepcji możesz być spokojna, że jesteś dobrze zabezpieczona. Stosowanie tabletki jest bardzo proste, ponieważ przyjmujesz jedną na dobę, zawsze o tej samej porze przez 28 dni. Pamiętaj – nie robisz przerwy. Możesz ją również stosować po zakończeniu karmienia piersią. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 05-4,0 zależne jest to od grupy wiekowej w jakiej się znajdujesz.





Prezerwatywa czyli jedna z metod barierowych , choć jest stosowana bardzo powszechnie niestety nie jest tak skuteczna w zapobieganiu ciąży, jak doustne środki antykoncepcyjne.

Wkładka domaciczna a karmienie piersią

Wkładka wewnątrzmaciczna dobrze zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Jest to długotrwały ale odwracalny środek antykoncepcyjny. Aby umiejscowienie wkładki było precyzyjne, powinna być założona dopiero 4 tygodnie po porodzie. Niestety istnieje ryzyko perforacji ściany macicy w czasie zakładania wkładki u kobiet karmiących.

Musisz pamiętać o jednym. Metoda antykoncepcji to Twój wybór ale w trosce o Twoje samopoczucie i zdrowie dziecka skonsultuj decyzję z lekarzem.