Aktywności i ćwiczenia dla dzieci, które wpływają korzystnie na ich rozwój
Okres dzieciństwa i wczesnej dorosłości to kluczowy etap w życiu każdego człowieka. Pierwsze kilka – kilkanaście lat życia dziecka to czas intensywnego wzrostu i rozwoju. Nawet podczas zabawy z rówieśnikami czy w trakcie odpoczynku w czasie wolnym zdobywa ono nowe umiejętności i nabywa doświadczenie. Do jakich aktywności zachęcić dziecko, aby wspierać jego rozwój?
Okres dzieciństwa i wczesnej dorosłości to kluczowy etap w życiu każdego człowieka. Pierwsze kilka – kilkanaście lat życia dziecka to czas intensywnego wzrostu i rozwoju. Nawet podczas zabawy z rówieśnikami czy w trakcie odpoczynku w czasie wolnym zdobywa ono nowe umiejętności i nabywa doświadczenie. Do jakich aktywności zachęcić dziecko, aby wspierać jego rozwój?
Rozwój dziecka a czas wolny
To, jak spędzamy czas wolny, ma na nas ogromny wpływ. W przypadku dzieci i młodzieży jest to jeszcze bardziej istotne, ponieważ w ciągu pierwszych dwóch dekad życia nasze możliwości do zdobywania wiedzy i doświadczenia są dużo bardziej wydajne, aniżeli w dorosłości. Dzieci uczą się bardzo intensywnie, niemalże bez przerwy.
Widząc, jak istotne jest właściwe wykorzystanie czasu wolnego, warto zadbać o to, jak nasza pociecha spędza chwile przeznaczone na relaks. Co więcej, nie należy zapominać, że nadal dzieci potrzebują odpoczynku. W zależności od wieku wskazane są drzemki w ciągu dnia czy odpoczynek bez dodatkowych zajęć. Jednakże, gdy nasz maluch zaczyna się nudzić, warto zaproponować mu aktywności, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój. Zwłaszcza, że przy braku pomysłów z naszej strony, bardzo chętnie uwagę dziecka przejmie smartfon czy tablet.
Co zamiast smartfona?
W dzisiejszych czasach, chcąc zachęcić dziecko do zabaw na świeżym powietrzu czy innych aktywności, nierzadko toczymy nierówną walkę ze smartfonem czy tabletem. I choć te wynalazki mogą stanowić ogromne wsparcie w nauce czy relaksie, to warto pokazać dziecku, że istnieje coś więcej. Ciekawa książka? Jazda na rowerze? A może planszówka? Jakie ćwiczenia będą najlepiej wspierać jego rozwój? Poznaj nasze propozycje!
Aktywność fizyczna i zabawy na świeżym powietrzu
Odpowiednia aktywność fizyczna to podstawa prawidłowego rozwoju dzieci. Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) regularnie wykonywane ćwiczenia pozwalają nie tylko zachować prawidłową masę ciała, ale także zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne umożliwiają prawidłowy rozwój układu kostnego czy korzystnie wpływają na nastrój. Zdaniem WHO dzieci w wieku szkolnym powinny być aktywne każdego dnia przez co najmniej 60 minut. Co więcej, przebywanie na świeżym powietrzu zmniejsza ryzyko pojawienia się wady wzroku u dziecka.
Omawiając temat aktywności fizycznej, warto także zwrócić uwagę, aby rodzaj ćwiczeń i ich intensywność dopasować do wieku i możliwości dziecka. Jeśli nasza pociecha ma wady postawy lub pewne ograniczenia w uprawianiu sportu, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, jaka dyscyplina będzie odpowiednia.
Ćwiczenia na kreatywność
Następnie, warto zwrócić uwagę na taką cechę jak kreatywność. Często mówi się, że to właśnie w okresie dzieciństwa jesteśmy najbardziej kreatywni. Jednakże nadal warto wspierać rozwój tej kompetencji. Niewątpliwie przydaje się ona w życiu. W dzieciństwie pozwala na wymyślanie tysiąca rozwijających zabaw i rozrywek. W przyszłości ułatwi funkcjonowanie w stale zmieniającym się środowisku.
Ćwiczenia na kreatywność są zalecane już u dzieci w okresie wczesnoszkolnym. Do tych najpopularniejszych, pozwalających ją rozwijać, należą rysunki, kolorowanki, prace plastyczne np. z plasteliną czy innymi materiami, puzzle, a także układanie klocków. Starsze dzieci mogą także czytać książki lub uczęszczać na zajęcia koła teatralnego czy muzycznego. Zapoznaj się także z ofertą nowo otwartych muzeów. Te najnowsze często są dużo bardziej interaktywne i dopasowane do potrzeb najmłodszych. Wiele wystaw będzie doskonale stymulowała wyobraźnię Twojej pociechy, a ponadto będzie źródłem wiedzy.
Ćwiczenia zdrowotne
Okres wczesnoszkolny to także moment, w którym z uwagi na intensywny wzrost i rozwój dochodzić może do wystąpienia różnych zaburzeń np. wad postawy. Natomiast, jak wskazują badania, jednym z najczęstszych problemów z jakimi borykają się dzieci są obecnie wady wzroku. Wrodzone bądź nabyte utrudniają rozwój, naukę i funkcjonowanie. Na szczęście nad tym również możemy pracować i to prawie samodzielnie! Odpowiednio dobrana metoda korekcji, najczęściej okulary korekcyjne, to podstawa. Natomiast warto wiedzieć, że także ćwiczenia ortoptyczne w domu mogą usprawnić widzenie naszego dziecka. Jak wskazują eksperci, terapia widzenia poprawia m.in. ustawienie oczu i akomodację, a także może wspomagająco działać na spowolnienie rozwoju krótkowzroczności.
Aby rozpocząć ze swoim dzieckiem wykonywanie ćwiczeń ortoptycznych, należy udać się na konsultację do okulisty i ortoptysty. Specjalista dokładnie zbada wzrok, określi wadę i dopasuje indywidualną metodę korekcji. Następnie należy wraz ze specjalistą zaplanować rodzaj i kalendarz ćwiczeń. Trening widzenia powinien być krótki, regularny i często powtarzany, a przede wszystkim atrakcyjny dla dziecka by chętniej wykonywało ćwiczenia.
Rozwijanie pasji
Ponadto, w życiu dziecka, a także nastolatka, nie mniej istotne jest odkrywanie własnych pasji i zainteresowań. Jako rodzice starajmy się być cierpliwi, gdy nasza pociecha chce spróbować nowej rzeczy po raz piąty z rzędu. I oczywiście kupowanie sprzętu do uprawiania kolejnej dyscypliny sportowej czy pasji nie jest konieczne, to warto wspierać dziecko w odkrywaniu tego, co sprawia mu przyjemność i go ciekawi. Chcąc pomóc dziecku w znalezieniu tego, co lubi najbardziej, warto korzystać z lekcji próbnych, które oferuje wiele klubów i kół zainteresowań. Cenne będzie także zachęcanie dziecka do rozmowy o tym co lubi robić, jakich aktywności chce spróbować czy jakie przedmioty w szkole najbardziej ją lub jego interesują?
Podsumowując, warto pamiętać, że w życiu każdego z nas ogromne znaczenie ma to, jak spędzamy czas. Chcąc zapewnić swojemu dziecku doskonały start w przyszłość, warto umiejętnie dobrać aktywności, jakim dziecko poświęca swój czas wolny. I choć w dzisiejszych czasach konkurowanie ze smartfonem może być wyzwaniem, nie należy się poddawać. Praca włożona w rozwijanie pasji i umiejętności naszego dziecka, zwróci się w przyszłości.
Bibliografia
- Guidelines on physical activity and sedentary behaviour; 2020. Dostęp online 29.07.2023.
- Zdybel. Terapia widzenia w krótkowzroczności – co warto o niej wiedzieć? Mamwzrokok.pl, dostęp online 30.07.2023.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.