Strona główna » Materiał zewnętrzny » Akcesoria liturgiczne i dewocjonalia do chrztu

Akcesoria liturgiczne i dewocjonalia do chrztu

akcesoria liturgiczne

akcesoria liturgiczne i dewocjonalia do chrztu

Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, świeżo upieczonych rodziców czeka wiele ekscytujących wydarzeń. Jednym z nich jest chrzest święty. To pierwszy sakrament, który przyjmuje dziecko i symbolizuje narodziny we wspólnocie chrześcijańskiej oraz obmycie z grzechu pierworodnego. Dowiedz się, jakie akcesoria liturgiczne i dewocjonalia są wybierane przy chrzcie.


Jakie akcesoria liturgiczne są potrzebne do chrztu?

Chrzest tradycyjnie odbywa się w kościelnej chrzcielnicy, czyli masywnego i dekorowanego zbiornika z wodą święconą. W zależności od tego, w jakim stylu jest wykończone wnętrze kościoła, chrzcielnica może być wykonana z kamienia, drewna lub z elementami złoconymi. Natomiast oprócz niej niezbędne do przeprowadzenia sakramentu są specjalne akcesoria liturgiczne, takie jak specjalne naczynia do polewania głowy dziecka wodą święconą.

Warto wiedzieć, że podczas chrztu wykorzystywane są także olejki do nakreślenia znaku krzyża na czole niemowlaka.

O jakich elementach powinni pamiętać rodzice chrzestni przed chrztem?

Oprócz uczestniczeniu w przygotowaniach dla rodziców chrzestnych należy także pamiętać o wyborze niezbędnych akcesoriów. Asortyment do chrztu można znaleźć w specjalistycznych sklepach stacjonarnych lub wygodnie zamówić online, np. pod adresem www.liturgiczny.pl.

Do obowiązków rodziców chrzestnych należy zakupienie:

Białej szatki do chrztu

Tradycyjnie to właśnie chrzestni, a nie biologiczni rodzice powinni kupić specjalne białe ubranko, które dziecko będzie mieć nakładane tuż przed chrztem. Na rynku można znaleźć wiele wzorów i krojów szaty przeznaczonych do tego sakramentu. W zależności od osobistych preferencji można wybrać ubranka ozdobione koronkami, wstążkami lub wyszyciami.

Jedynym elementem charakterystycznym jest to, że zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki występują ona w kolorze bieli, która symbolizuje niewinność. Natomiast nie oznacza to oczywiście, że dzieci nie są ubrane w odświętne stroje. Tutaj już jest pełna dowolność jeśli chodzi o ich wybór, zwyczajowo u dziewczynek są to jasne sukienki, a chłopców garnitury dziecięce utrzymane również w delikatnej kolorystyce.

Gromnica

Dewocjonalia do chrztu, które są niezbędne, to także gromnica. To oczywiście wysoka świeca chrzcielna, którą tradycyjnie w kościele trzyma ojciec chrzestny. Zapalona symbolizuje odpowiedzialność, jaką rodzice, zarówno biologiczni jak i ci duchowi, biorą za świeżo ochrzczone dziecko. Na rynku można znaleźć gromnicę z obwolutami lub personalizowanymi grawerami.

To elementy, których nie może zabraknąć podczas przyjmowania pierwszego sakramentu przez niemowlaka. Natomiast warto również pamiętać o innych produktach z asortymentu do chrztu, do których można zaliczyć albumy, pamiątki, figurki czy obrazki. Warto wybrać produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów, tak aby po latach ochrzczone dziecko mogło je mieć przy sobie. Takie akcesoria przydadzą się nie tylko rodzicom chrzestnym, ale i wszystkim zaproszonym na uroczystość z okazji przyjęcia pierwszego sakramentu