Strona główna » Ciekawostki » 8 skutecznych kroków pomagających zapobiec SIDS niemowlęcia

8 skutecznych kroków pomagających zapobiec SIDS niemowlęcia

Zespół nagłej śmierci niemowlęcia (SIDS) spędza sen z powiek wielu matkom. Jednak przestrzegając kilku prostych zasada możesz znacznie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia u Twojego dziecka.


Zespół nagłej śmierci niemowlęcia rodzi wiele pytań i wciąż dostarcza tylko niewielu odpowiedzi. Swojego nadejścia nie zdradza żadnymi objawami, czy sygnałami ostrzegawczymi. Eksperci nie są w stanie powiedzieć, co wywołuje SIDS i dlaczego dotyka dzieci w wieku od 1 miesiąca do 12 miesięca życia, ale wiedzą już, jak, przestrzegając kilku prostych zasad, można zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia.

Zobacz: Czym tak naprawdę jest syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej niemowlęcia

Zawsze układaj dziecko do snu na plecach

Ryzyko wystąpienia SIDS u niemowlęcia znacznie zwiększa się, gdy dziecko śpi leżąc na brzuszku, dlatego zawsze układaj niemowlę do snu na plecach. Korzystaj z tej pozycji zarówno w nocy, jak i w czasie drzemek w ciągu dnia. Upewnij się też, że każdy, kto zajmuje się Twoim dzieckiem (babcia, opiekunka, siostra), wie, że za każdym razem powinien układać je w ten sposób.

Zobacz: Ile śpi i powinien spać niemowlak ?

Stosuj twardy materacyk, zrezygnuj z poduszki i kołderki

Aby zapobiec uduszeniu się Twojego dziecka, zastosuj w jego łóżeczku atestowany, twardy materacyk. Zrezygnuj z poduszki – do 12 miesiąca życia dziecko powinno spać na płaskiej, twardej powierzchni. Nie przykrywaj go kocem lub kołderką. W trakcie snu maluch może zarzucić je sobie na główkę, zaplątać się i udusić. Najlepiej zaopatrz się w specjalny śpiworek dla niemowląt. Zapewni on dziecku bezpieczeństwo, ciepło i swobodę ruchów. Jeśli jednak chcesz stosować kocyk, to koniecznie zawiń jego koniec pod materacyk w nóżkach dziecka.

Zobacz:  Katar u niemowlaka - ogólne informacje

Zobacz:  5 powodów, dla których Twoje dziecko nie potrzebuje poduszki do snu

Zabierz z łóżeczka pluszaki

Wszelkie maskotki i przytulanki w łóżeczku Twojego dziecka stwarzają dodatkowe ryzyko, że przyduszą maluszka i utrudnią mu oddychanie. Pluszaki niech powędrują więc na półkę i poczekają, aż Twoje dziecko skończy 1. rok.

Nie pal w ogóle – tym bardziej przy dziecku!

Palenie jest nie tylko zakazane w ciąży, ale i w obecności dziecka. Ryzyko SIDS znacznie wzrasta u niemowląt, które są biernymi palaczami. Nikomu nie pozwól palić w obecności dziecka!

Zobacz: Ryzyko płynące z palenia w ciąży

Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku

Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowlęcia znacznie spada, jeśli łóżeczko dziecka znajduje się w sypialni rodziców. Niebezpieczne jest jednak zasypianie z niemowlęciem w jednym łóżku, na kanapie lub w fotelu. W trakcie snu możesz bowiem nieumyślnie przygnieść i udusić maluszka. Po karmieniu, przytulaniu i wyciszeniu niemowlaka zawsze przenoś go do łóżeczka.

I pamiętaj: nigdy nie zasypiaj z dzieckiem w Twoim łóżku, jeśli jesteś bardzo zmęczona lub przyjmujesz leki, wpływające na Twoją zdolność koncentracji.

Karm piersią

Specjaliści są zdania, że karmienie piersią może zmniejszać ryzyko SIDS nawet o połowę, choć sami nie są pewni, dlaczego. Niektórzy uważają, że mleko matki może chronić niemowlę przed infekcjami, które podaje się za jedną z ewentualnych przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej. Jeśli więc możesz, nie rezygnuj z karmienia naturalnego przynajmniej przez pierwsze pół roku życia dziecka.

Nie przegrzewaj dziecka

Przegrzewanie niemowlaka to kolejna potencjalna przyczyna zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Do spania ubieraj dziecko w lekkie i wygodne ubranka, a temperaturę w pokoju utrzymuj na poziomie 21-22 stopni Celsjusza. Jeśli Twoje dziecko nie jest wcześniakiem, nie musisz zakładać mu do snu czapeczki.

Nie podawaj miodu niemowlakowi

Zespół nagłej śmierci niemowlęcia (SIDS) spędza sen z powiek wielu matkom. Jednak przestrzegając kilku prostych zasada możesz znacznie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia u Twojego dziecka.