Strona główna » Ciąża » 7 rzeczy, które warto wiedzieć będąc w ciąży po raz pierwszy

7 rzeczy, które warto wiedzieć będąc w ciąży po raz pierwszy

brzuch ciążowy

Wiadomym jest, że pierwsza ciąża obarczona jest stresem oraz niepewnością. Wiele kobiet nie potrafi w pełni cieszyć się tym stanem. U niektórych pojawia się zniechęcenie, a nawet złość – negatywne emocje nie są niczym złym!

para trzymająca brzuch ciążowy

Oczywiście większość przyszłych mam nie przyznaje się do nich, jednak czas oczekiwania na narodziny dziecka bywa prawdziwą huśtawką nastrojów, a przez głowę przewijają się różne myśli. Jeśli poszukujesz sprawdzonych porad, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Nie porównuj się z innymi kobietami

Niemal każda ciężarna otrzymuje dziesiątki historii o prawidłowym lub nieprawidłowym przebiegu ciąży. Z pewnością niejedna osoba poczuje się zobowiązana opowiedzieć perypetie z sali porodowej. Opisy komplikacji, które mogą pojawić się przed/w trakcie/po przyjściu maleństwa na świat zwykle mrożą krew w żyłach.

Właśnie dlatego warto jest odciąć się od nadmiaru informacji! W tym przypadku posiadanie rozległej wiedzy w żaden sposób nie poprawi sytuacji. Bezsensowne jest także porównywanie rozmiaru brzuszków ciążowych w różnych miesiącach.

Zadbaj o prawidłową dietę

W ciąży złe nawyki żywieniowe muszą zostać wyeliminowane. Przyszła matka powinna zrezygnować nie tylko z używek, ale również surowych ryb, mięsa czy też jajek. Szkodliwe może okazać się nawet spożywane niepasteryzowane mleko w ciąży.

Nie można nie wspomnieć o żywności mocno przetworzonej, która zawiera w sobie wiele szkodliwych związków. Należy zaspokajać rzeczywiste zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Ciąża nie oznacza tego, że można jeść bez opamiętania!

Nie zapomnij o aktywności fizycznej

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to warto jest pamiętać o codziennej dawce ruchu. Aktywność fizyczna dostosowana do możliwości przyszłej mamy wspomaga prawidłowy rozwój maleństwa. Czasami wystarczy krótki spacer, aby poczuć się lepiej!

Panie, które uprawiają konkretne dyscypliny sportowe, bieganie i jogging lub aerobik powinny skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Stan zdrowia ciężarnej zmienia się wraz z upływem czasu. Nie można więc powiedzieć, że pierwszy trymestr zawsze jest tym najcięższym.

Ogranicz stres

Ciężarna powinna szukać różnych sposobów na to, aby zredukować stres. Dziecko wyczuwa emocje matki, co powoduje m.in. nadmierne lub gwałtowne ruchy. Zazwyczaj nie są one powodem do niepokoju, jednak nie należy ich ignorować (szczególnie po 28 tygodniu ciąży). Więcej na ten temat można przeczytać w tym wpisie – jest to pasjonujący temat, który ukazuje bliskość pomiędzy rodzicielką a noszonym pod sercem maleństwem.

Nie przesadzaj z zakupami

Podczas kompletowanie wyprawki dla pierwszego dziecka trudno jest powstrzymać się przed zakupem uroczych ubranek, akcesoriów lub zabawek. Należy jednak pamiętać, że ogromna część nigdy nie zostanie wykorzystana! Rozsądniej jest stworzyć listę zakupową, gdzie będą znajdować się wyłącznie niezbędne produkty. Pozostałe rzeczy lepiej kupować na bieżąco.

Zainwestuj w akcesoria wyciszające dla dziecka

W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji ogromny wybór „uspokajaczy” dla noworodków i niemowląt. Mogą one okazać się wybawieniem w pierwszym miesiącach życia! Nie każdy maluszek to aniołek, który przesypia większą część dnia. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę mogą okazać się misie-pozytywki, które pomagają sprawnie zasypiać. Świetną opcją będą także smoczki dla dzieci karmionych piersią. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Daj sobie czas na powrót do formy

Ciąża i poród to ogromne obciążenie dla organizmu. Warto podkreślić, że niektóre kobiety potrzebują kilku lat, aby powrócić do formy. Jest to zupełnie normalne, więc nie należy kierować się żadnymi standardami!