Strona główna » Niemowlę » 5 powodów, dla których Twoje dziecko nie potrzebuje poduszki do snu

5 powodów, dla których Twoje dziecko nie potrzebuje poduszki do snu

śpiący niemowlak

Śpiewaj kołysanki, delikatnie poklep swoje dziecko, aby pomóc mu zasnąć. Ale trzymaj się z dala od używania poduszki w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia.


Dobry sen jest bardzo ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia twojego dziecka . Jest to tak samo ważne, jak prawidłowe odżywianie, aby wspierać rozwój mózgu dziecka. W rzeczywistości wzrost mózgu dziecka zachodzi, gdy śpi. Ważne  jest, aby dziecko dobrze spało, aby uniknąć niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Przeważnie dzieci zasypiają w ciągu 20 minut od pójścia spać. W nocy Twoje dziecko przechodzi trzy cykle snu – fazy snu noworodka. Przez kilka pierwszych godzin ma głęboki sen, a potem zapada w światło i śni. Ostatnie dwa cykle to czas, w którym sen zostaje zakłócony.By niemowlak spokojnie spał – nie może być zbyt głodne oraz najedzone. Upewnij się, że przed układaniem dziecka do snu zjadło wartościowy posiłek we właściwym czasie.

W przeciwieństwie do tego, co tak naprawdę myślimy –  poduszki nie są koniecznością dla noworodków i niemowląt. W rzeczywistości zaleca się trzymanie dziecka z dala od poduszek przez pierwsze dwa lata po urodzeniu.

 

Dlaczego nie stosować poduszek do spania?

Jeśli uważasz, że spanie oparte na poduszce pomoże dziecku lepiej spać, to się mylisz. Delikatna głowa dziecka może zatopić się w miękkiej poduszce, co może zwiększyć ryzyko uduszenia podczas snu. Co więcej, małe delikatne nozdrza mogą zostać przyciśnięte przez poduszkę i ograniczać przepływ powietrza, gdy dziecko przesuwa głowę z jednej strony na drugą.
Oprócz uduszenia poduszka zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowlęcia lub SIDS na wiele sposobów. Jeśli poduszka jest wypełniona gąbką lub kulkami silikonowymi, które mogłyby przypadkowo wypaść, może to doprowadzić do zadławienia. Również poduszka w kształcie podkowy, która jest tradycyjnie używana do podtrzymywania delikatnej głowy, może ograniczać ruch u twojego niemowlęcia.

Większość fantazyjnych poduszek dla niemowląt ma atrakcyjne pokrowce, które zwykle są wykonane z poliestru lub tkaniny innej niż bawełna. Może to zwiększyć ciepło pod głową i doprowadzić do wahań temperatury w ciele. Nadmiar potu lub ciepła spowodowany przez poszewki poduszki może doprowadzić do stanu zwanego hipertermią i przegrzania dziecka podczas snu, który jest śmiertelny i zagraża życiu.

Bezpieczny sen niemowląt można określić w paru punktach:

  • Zawsze układaj dziecko do snu na plecach, a nie na klatce piersiowej.
  • Unikaj używania poduszek do drugiego roku życia.
  • Wybierając poduszkę dla swojego malucha, upewnij się, że jest ona mocna i płaska.
  • Jeśli głowa dziecka znajduje się w jednej konkretnej pozycji zbyt długo lub dłużej niż przez dwie godziny, spróbuj zmienić pozycję, aby uniknąć zespołu płaskiej głowy spowodowanego uciskiem.
  • Upewnij się, że łóżeczko dziecka jest ustawione obok łóżka i znajduje się z dala od grzejników pokojowych lub innych elektronicznych gadżetów.

Poduszki dla niemowląt często są puszyste i miękkie – co może nieść za sobą skutki wystąpienia skrętu szyjnego dziecka w trakcie snu, ze względu na brak sztywnej i płaskiej jej powierzchni. Prosty kształt nie ograniczałaby położenia główki dziecka.Może to prowadzić do zespołu płaskiej głowy: zbyt długie spanie na miękkiej poduszce może powodować zespół płaskiej głowy u niemowląt z powodu stałego nacisku. Chociaż ważne jest by położyć dziecko na plecach do snu, aby zmniejszyć liczbę przypadków SIDS, może to prowadzić do deformacji strukturalnych głowy podczas korzystania z poduszki do spania.