34 tydzień ciąży
To już 34. tydzień ciąży – ale zleciało! Do planowanego terminu porodu pozostało jeszcze sześć tygodni, ale w przeciwieństwie do poprzednich te ostatnie będą upływać w żółwim tempie. Teraz, jak jeszcze nigdy dotąd pragniesz, aby ciąża wreszcie się skończyła.
Tęsknisz za dniem, kiedy będziesz mogła poznać swoje maleństwo, przytulić je, włożyć do przygotowanego łóżeczka lub pospacerować z nowym wózkiem. Czas jakby zatrzymał się w miejscu, tylko dolegliwości ciążowe przybierają na sile. Cierpliwości – już wkrótce Twoje marzenie się spełni!
Jakie badania lekarskie należy wykonać w 34 tygodniu ciąży ?
Na tym etapie ciąży wizyty kontrolne odbywają się co dwa tygodnie. Lekarz może zaproponować Ci wykonanie badania USG, ale zależy to głównie od towarzyszących okoliczności i przebiegu ciąży. Teoretycznie, jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, badanie USG wykonuje się trzy razy (w każdym trymestrze jedno).
Podczas badania USG w 34. tygodniu ciąży możliwa jest obserwacja zachowań dziecka. Jeśli badanie przypadnie w czasie aktywności maluszka, będziesz w stanie dostrzec jak ssie palec, ziewa lub bawi się pępowiną. Podpytaj lekarza, czy możliwe jest nagranie badania na płytę – będzie ona stanowić niezwykłą pamiątkę.
Bardzo możliwe, że w czasie wizyty kontrolnej zostanie wykonane badanie KTG. Umożliwia ono monitorowanie akcji serca płodu przy jednoczesnym zapisie czynności skurczowej macicy (badanie trwa ok. 30-45 minut).
Wykonywane jest w ostatnich tygodniach ciąży, aby ocenić stan płodu i nasilenie skurczów macicy.
Badanie KTG – pozwala na bardzo szybką reakcję w razie wystąpienia zagrożenia.
Termin porodu
Wyznaczony przez lekarza termin porodu jest terminem orientacyjnym. Oznacza to, że poród może nastąpić:
- w wyznaczonym dniu;
- w okresie dwóch tygodni przed wyznaczonym terminem;
- w okresie dwóch tygodni po wyznaczonym terminie.
Należy zauważyć, że poród, który nastąpi w tym okresie, jest uznawany jako poród o czasie, jeśli natomiast poród nastąpi przed tym okresem, uznawany jest za poród przedwczesny. Ciąża trwająca dłużej niż 42 tygodnie traktowana jest jako ciąża przenoszona i wymaga wnikliwej obserwacji: kontroli tętna płodu, pracy łożyska i ilości wód płodowych. Jeśli wyniki badań będą niepokojące, lekarz postanowi wywołać poród naturalny, a jeśli będzie on zagrażał Tobie lub dziecku – przeprowadzi cesarskie cięcie.
Przyszła mama w 34 tygodniu: zmiany w organizmie kobiety
Dno macicy znajduje się już 14 cm nad Twoim pępkiem. Wysokość macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi 34 cm. Na tym etapie ciąży możesz gwałtownie przybrać na wadze, ponieważ dziecko rośnie teraz naprawdę szybko. Jednak nie martw się zbytnio nadprogramowymi kilogramami – wraz z porodem stracisz na wadze co najmniej 5 kg, a reszta zniknie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
- Twój brzuch jest już naprawdę pokaźnych rozmiarów. W pozycji stojącej nie jesteś w stanie zobaczyć swoich stóp. Stawy i więzadła miednicy cały czas ulegają rozluźnieniu, przygotowując się w ten sposób do porodu.
- Twój układ krążenia, moczowy i oddechowy są już mocno przemęczone i obciążone. Organizm wyraźnie zwalnia tempo. Objętość krwi krążącej w Twoim organizmie nie powinna się już zwiększać.
Liczne zmiany dotyczą także Twojego stanu emocjonalnego. Jesteś już wyraźnie zmęczona „byciem w ciąży”. Odczuwasz zniechęcenie i chęć zakończenia ciąży, ale z drugiej strony panicznie boisz się porodu. Targają Tobą sprzeczne emocje: od smutku, lęku i złości po radość, podniecenie i podekscytowanie. Ta huśtawka nastrojów to zupełnie normalne zjawisko – w końcu w Waszym życiu szykują się olbrzymie zmiany.
Postaraj się wytrzymać jeszcze kilka tygodni. Jeśli odczuwasz obawy, porozmawiaj o nich z partnerem, mamą lub lekarzem. Taka rozmowa może dać Ci więcej niż myślisz. Nie tłum w sobie złych emocji – niech Twoi najbliżsi wiedzą, co jest powodem Twoich trosk i nerwów. Staraj się spędzać miło czas, otaczaj się przyjaciółmi, relaksuj się i daj się rozpieszczać… to naprawdę działa!
Co jeszcze może mi towarzyszyć w 34. tygodniu ciąży?
- skurcze Braxtona-Hicksa – mogą być coraz bardziej bolesne i nieprzyjemne;
- wyciek siary z piersi;
- obrzmienie i nadwrażliwość dziąseł – może zdarzać się krwawienie z dziąseł;
- osłabienie kondycji włosów i paznokci – włosy mogą zacząć wypadać, a paznokcie łamać się;
- zgaga, niestrawność;
- wrażliwość pępka – to częste zjawisko na tym etapie ciąży. Pępek zmienia kształt: spłaszcza się lub uwypukla, a ściana jamy brzusznej jest teraz bardzo napięta i obciążona;
- niezręczność, zmęczenie;
- kłopoty ze snem;
- zwiększenie ilości białawej wydzieliny z pochwy;
- puchnięcie kończyn – zdejmij pierścionki i obrączkę i nie zakładaj ich aż do porodu;
- bolesne skurcze łydek;
- zwiększone parcie na pęcherz;
- wysiłkowe nietrzymanie moczu – zdarza się, że podczas kichnięcia, kaszlu lub śmiechu bezwiednie oddasz niewielką ilość moczu. To zjawisko jest zupełnie normalne w III trymestrze ciąży;
- suchość, podrażnienia i dyskomfort w obrębie oczu – na czas trwania ciąży zamiast soczewek noś okulary. Sytuacja unormuje się po porodzie.
Ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego
Jeśli istnieje u Ciebie ryzyko porodu przedwczesnego:
- bierz leki rozkurczowe przepisane przez lekarza – nie zmniejszaj ani nie opuszczaj zalecanych dawek. Nie sugeruj się tym, że maluszek jest już w pełni rozwinięty i zdolny do przeżycia poza Twoim łonem. Będzie znacznie lepiej dla niego i dla Ciebie, gdy pomieszka sobie jeszcze w Twoim brzuchu;
- dbaj o siebie – unikaj infekcji, zatłoczonych miejsc, przeziębionych ludzi;
- stosuj się do zaleceń swojego lekarza – jeśli lekarz każe Ci leżeć w łóżku, to leż;
- unikaj wysiłku fizycznego;
- unikaj kontaktów seksualnych.
Przygotuj się na pojawienie maleństwa
- spakuj torbę do szpitala dla siebie i dziecka (gotową listę znajdziesz tutaj);
- przygotuj kącik dla maluszka – wraz z partnerem złóżcie łóżeczko, komodę z przewijakiem. Jeśli trzeba, odświeżcie pokój i przystosujcie go do potrzeb nowego lokatora;
- wypierz i wyprasuj wszystkie ubranka, pieluszki, pościel itp., z którymi noworodek będzie miał kontakt;
- sprawdź, czy posiadasz już wszystkie niezbędne akcesoria, kosmetyki, pieluszki, butelki itp. Spora część akcesoriów nie jest potrzebna od samego początku, ale później może być Ci trudniej wybrać się na zakupy.
Dieta w końcowym etapie ciąży
Twoja dieta powinna być zdrowa, racjonalna i odpowiednio zbilansowana. Powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jeżeli w diecie zabraknie najważniejszych witamin i minerałów, po porodzie możesz być niedożywiona, ponieważ dziecko zabierze z Ciebie wszystko, co mu potrzebne do prawidłowego rozwoju. Pomyśl o tym już teraz.
Zwiększ ilość przyjmowanego białka i częściej sięgaj po produkty zawierające żelazo. Najlepiej przyswajalne żelazo znajdziesz w produktach pochodzenia zwierzęcego, jedz więc mięso, drób, podroby, żółtko jaj i ryby. Dobrym źródłem jest również pełnoziarniste pieczywo, warzywa strączkowe, kasze gruboziarniste, orzechy, płatki owsiane.
Sięgaj po produkty bogate w wapń, dzięki którym unikniesz problemów z zębami i kośćmi. W trakcie ciąży powinnaś przyjmować codziennie około 1000 mg tego pierwiastka. Jedz produkty mleczne, ryby oraz produkty roślinne (m.in. kapustę, marchew, kukurydzę, szpinak, natkę pietruszki, brokuły, fasolę).
Przygotowania do porodu w 34 tygodniu ciąży
Nie chodzi tylko o stronę praktyczną, czyli ćwiczenia rozciągające, masaż krocza, ćwiczenie mięśni Kegla, oddychanie itp., ale również o teorię.
Czy znasz podstawowe informacje dotyczące akcji porodowej i porodu? Wiesz, kiedy należy udać się do lekarza? Jakie są fazy porodu, na czym one polegają i jak długo trwają?
Znając te zagadnienia, łatwiej Ci będzie przejść trudy porodu.
Będziesz bardziej świadoma tego, co się z Tobą dzieje i co jeszcze Cię czeka, a to dla większość rodzących jest niezwykle ważne.
Dwa razy dziennie kontroluj ruchy płodu – powinno ich być co najmniej 10 w ciągu godziny (w czasie aktywności dziecka, np. po zjedzeniu przez Ciebie czegoś słodkiego).
Jak wygląda dziecko w 34 tygodniu ciąży?
Waży ok. 2,2 kg.
Ma długość ok. 35 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 34. tygodnia ciąży). Długość całkowita płodu z wyprostowanymi nóżkami wynosi ok. 50 cm.
Na tym etapie ciąży wygląd Twojego maluszka praktycznie się nie zmienia. Z dnia na dzień jest on coraz większy, okrąglejszy i silniejszy. Większość meszku na jego ciałku zniknęła, a na główce pojawia się coraz bujniejsza czuprynka (choć zdarza się, że niektóre noworodki są prawie łyse). Skóra dziecka jest miękka i gładka, pokryta warstwą mazi płodowej.
Mózg i układ nerwowy maluszka są już całkowicie ukształtowane. W 34. tygodniu ciąży układ immunologiczny jest na tyle rozwinięty, że byłby w stanie zwalczyć niegroźne infekcje. Również płuca są już całkowicie dojrzałe – najprawdopodobniej malec nie miałby żadnych poważnych problemów z oddychaniem.
W tym tygodniu większość dzieci ułożona jest już „główką w dół” i w tej pozycji czeka na poród. Wbrew pozorom jest to dla nich dość wygodne położenie, choć dla nas – dorosłych byłoby nie do przyjęcia.
Zmiany zachodzące w wyglądzie dziecka w 34. tygodniu ciąży?
- opuszki palców dziecka pokrywają się paznokciami – w tym tygodniu ciąży są one już na tyle długie, że maleństwo może się nimi podrapać. Po porodzie warto mu założyć na rączki specjalne rękawiczki lub bawełniane skarpetki, aby nie podrapało się po twarzy;
- maluszek kontynuuje magazynowanie tłuszczyku, który po porodzie będzie potrzebny do utrzymania stałej temperatury ciała;
- u chłopców jąderka zstępują z jamy brzusznej do moszny – jednak nie u wszystkich. Zdarza się, że nawet po porodzie ten proces nie jest jeszcze zakończony. Jednak nie ma się co martwić – w większości przypadków jąderka trafią na swoje miejsce przed pierwszymi urodzinami malca.
![Zuzanna Nowakowska](https://www.mojniemowlak.pl/wp-content/uploads/2024/03/Zuzanna-Nowakowska-e1710856581163.png)
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.